Fustan fashë të lindjes si kjo dhe më të mirë


Të gjitha moms ardhshme ëndërr se gjendja e tyre është ruajtur në kujtesën e një eksperiencë të paharrueshme duke pritur fëmijën në botë, por kujtimet shpesh janë dobësuar dhimbje prapa dhe të ulët mbrapa. Për të shmangur probleme të tilla, dhe për të zgjidhur probleme të lidhura me një fetus, mjekët rekomandojnë nënat e ardhshme veshin fashot paralindjes dhe pas lindjes. Ato ndihmojnë në zbutjen e shëndetit gjatë dhe pas shtatzënisë. Por kjo ngre një pyetje që nuk ka përgjigje të thjeshtë: nëse për të veshin atë, dhe në qoftë se kështu - në cilat raste një fustan fashë për gratë shtatzëna si ku për të blerë dhe të mos overpay? ..

Në këtë artikull ne do të përpiqemi për t'iu përgjigjur disa pyetjeve që lindin dhe të ju ndihmojë të bëni vendim të drejtë ... Pse përdorni fashë? Së pari, është e nevojshme për të mbështetur rritje bark dhe mbrapa muskujt. Me çdo muaj të shtatzënisë ngarkesës mbi shpinë shtatzëna nëna rritet. Ky është shkaku i dhimbje të shpeshta në të ulët mbrapa, lodhje të lartë. Muskujt e zgavrën e barkut gjithashtu ndjejnë një barrë të madhe. Nëse nëna shtatzënë para se të shtatzënisë ishte i privuar nga ushtrimi, muskujt e barkut shpesh të përballojë stresin dhe epem. Në periudhën pas lindjes është një domosdoshmëri në rivendosjen ton muskujt e barkut dhe ton lëkurës.


Dhe për shkak të faktit se pas lindjes, kohë të gjatë, hequr ushtrim fizik, muskujt e barkut duhet mbështetje shtesë, të cilat mund të ofrojnë një fashë. Llojet e gomave në treg janë të përfaqësuar nga disa specie. Modeli më i zakonshëm është vetëm brekë si të shtrënguar të lartë. Nga të brendshme të zakonshëm gomat e tilla janë të ndryshme në atë pjesë front më të ulët që ata kanë një të fut gjerë elastike që mbështesin stomakun dhe gratë shtatzëna. Mbështetja përsëri fashë fundi i tij prapa. Ata janë bërë nga microfiber. Nëse nuk keni alergji për pëlhura sintetike, atëherë ata mund të ju qasen më mirë.

Nëse ju keni një dëshirë për të blerë diçka tjetër, atëherë i kushtoj vëmendje të tij fashë-zonë. Kjo është më e shkathët, lehtësisht të rregullueshme, ajo mund të përdoret në fazat e hershme të shtatzënisë dhe pas lindjes së fëmijës. Rripat e tilla janë bërë në formën e kaseta elastike, tapers jashtëm. Gjatë fashë shtatzënisë është e veshur buzë të shkurtër përpara dhe pas lindjes së fëmijës - të gjerë.
Kati i veshur të veshur të brendshme dhe ajo nuk shkakton ndonjë siklet. Nuk janë gomat e bëra në formën e corsets. Por ato nuk janë të rekomanduara për gratë shtatzëna. Arsyeja e parë: ata janë shumë të vështira për të vënë në, ajo është jashtëzakonisht e vështirë për të dantella në mënyrë të pavarur.

Arsyeja e dytë: ata të përbëhet nga leckë dhe të ngurtë pllaka që pengojnë lëvizjen dhe shtrydh muskujt e barkut. Këto zakonshëm rekomandoj veshur jo më parë se një muaj pas lindjes. I veshur me një fashë mund të ketë kur barku i ardhshëm nëna bëhet e dukshme forma të rrumbullakosura. Në disa gra është fjala për 20y javë të shtatzënisë, të tjerët më vonë. Fashë rekomanduar pavarësisht madhësinë dhe formën e barkut, sa më shpejt që ai filloi të rritet. Ajo do të parandalojë që shtrihen dhe marramendës i lëkurës, hiqni tendosje të panevojshme mbi kurrizin tuaj dhe muskujt e barkut. Nuk është një ide e gabuar se veshja e një rezultate kravatë në ngjeshje të barkut dhe mund të dëmtojë fetusin në zhvillim - mendohet të lehtë të hedhur poshtë çdo mjek.

Fashë është plotësisht i sigurt për të dy nënën dhe fëmijën që zhvillon, ju duhet vetëm për të kujtuar se vetë-marr bendin më të mirë për shtatzënë pothuajse e pamundur dhe ajo duhet të kërkojë këshilla nga një mjek. Fashë e saktë kurrë nuk duhet të ushtrojë presion nga ana tjetër ajo duhet menjëherë të shkaktoj një ndjenjë e ndihmave. Nëse kjo ju bën vetëm një ndjenjë e rehati, ajo është e drejtë për ju dhe të zgjedhur siç duhet. Fashë nuk duhet të shkaktojë siklet, ndërsa në këmbë dhe klasat e edukimit fizik specifike për gratë shtatzëna. Në mungesë të contraindications për të veshin atë (p.sh. alergji për sintetike), nuk do të heqë dorë trupin shtesë të trajnimit të grave shtatzëna para dorëzimit.

Mbani në mend se abuzimi nuk duhet të jetë i veshur me një fashë. Një mjek i kualifikuar do t'ju këshillojë numrin e orëve ai duhet të jetë i veshur nga ju. Përkundrazi, ajo do të jetë e gjatë në këmbë dhe palestër para lindjes klasa. Nëse në çdo kohë tjetër që ju të ndjeheni mirë pa të, nuk e veshin atë në të gjitha. Me veshin e vazhdueshme ju rrezikoni për të marrë ngarkesën e nevojshme në nga prapa dhe barkut muskujt, duke rezultuar në humbje mund të jetë ton e shpejtë e muskujve, e cila do të sjellë shumë probleme anësor në të ardhmen. Denis Vorobyov, www.rasteniya-lecarstvennie. ru


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!