Banane pronat e dobishme dhe contraindications


Banane Family - Azia Juglindore. Në varietete të tij shumë të varieteteve, secila prej tyre ka aromë e vet. Për disa vende, kjo bimë është një nga enët kryesore të ushqimit, i cili zëvendëson dhe patate, bukë dhe shumë produkte të tjera. Rreth tyre në ato vende dhe nuk dëgjuar ... fruta banane ka një grup të tillë të vitaminave B (B1, B2, B6), C, PP, si dhe e pasur me minerale: magnez, kalcium, hekur, fosfor, kalium dhe përmban acid malic. Ajo është dukshëm më i pasur me niseshte (si patate), karbohidratet dhe proteinat. Çfarë është e përmbajtura në fibra banane ndihmon pastruar trupin. Kalori një banane është 90 kalori.

Nëse doni të dini më shumë rreth banane, pronat e të dobishme dhe contraindications të frutave të saj, le të flasim më shumë rreth tyre në këtë faqe interneti. Kjo është e natyrshme, sepse çdo produkt është prona si të mira që ndihmojnë në sëmundje të ndryshme dhe mund të jenë të dobishme në një rast të veçantë, dhe mund të shkaktojnë dëme në trup nën kushte të caktuara. Ngjit atë të dy mënyra ... Pra, le të marrin në konsideratë për një fillim, të cilat kanë pronat e dobishme e frutave banane. * Së pari, banane njerëz të dobishme dhe periudha postoperative shërim, si dhe atletët, sepse banane është produkt mjaft ushqyese dhe shpejt mund të rimarrë energji e humbur. * Së dyti, banane të dobishme për ata njerëz që vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare.


Përse? Dhe për shkak se ai përmban magnez, që redukton dhe pengon rrezikun e sëmundjes të tilla si infarkt miokardi, si dhe rivendosjen e normës së zemrës dhe ushqen muskujt e zemrës. * fruta treti, banane të pasura në kalium, të cilat ndihmojnë të eliminuar lëngjeve të tepërta nga trupi, kështu që është e dobishme për ata që vuajnë nga sëmundje të ndryshme që lidhen me edemë.
I dobishëm edhe për njerëzit që vuajnë nga djersitja e fortë, sepse ajo eliminon pamjen e venat me variçe dhe konfiskimet. * Së katërti, banane e mirë për sistemin nervor qendror, falë një ephedrine substancë, e cila ndikon në performancën e përgjithshme dhe për të nxitur mendjen të mirë.

Në tul e banane përmban një substancë të tillë si serotonin (me fjalë të tjera - hormon i lumturisë). Shkencëtarët kanë vërtetuar se konsumi ditor i banane, ndihmon për të përballuar me depresion dhe nervozizëm, dhe rivendosur ekuilibrin psikologjik. * Së pesti, për shkak të faktit se fruta banane ka strukturë fibra, ajo është e dobishme për njerëzit që kanë probleme në stomak (p.sh., gastrit ose gastroduodenitis). * Së gjashti, banane ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të grave në periudhën premenstrual dhe gjatë periudhës së menstruacioneve të pjesëve përbërëse të saj zvogëlon gjakderdhje. * Së shtati, ai përmbush urisë çon në varje hemoglobinë.

Kjo kontribuon në një banane përmban vitaminë B6, e cila është e ngarkuar edhe me anemi dhe ndihmon me stres psikologjik. * Tetë, banane heq dhimbje të fytit dhe nxit pastrimin e shpejtë të litarët vokale. Ndoshta për shkak se shumë këngëtarë para largimit nga vendi i ngjarjes hani një banane. Gjithashtu prona të dobishme në pronësi banane përdorur në cosmetology. Përdorimi i maska ​​shtëpi me banane më mirë të ruajtur mjete të ndryshme. Për shembull, në qoftë se vetëm për shkak të naturalness tyre. Së dyti, maskë e frutave banane të përshtatshme për lloje të ndryshme të lëkurës. Pra, të ndihmojë të përballen me probleme të ndryshme.

Jo për të jetë e pabazë, japin shembuj. Maskë për lëkurë të thatë Merrni një banane pjekur dhe një lugë gjelle krem ​​yndyror natyrore. Mix deri qetë dhe të aplikoni në fytyrë për 10-15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Maskë për lëkurë me vaj Nëse dëshironi të hiqni shndrit nga personi që ju duhet të gatuaj derisa gjysmë qetë banane e pjekur me një pirun dhe shtoni në të një lugë çaji lëng limoni. Duke rezultuar në masë duhet të aplikoni në fytyrë dhe del me të larë pas 10-15 minuta me ujë të vakët. Banane Maskë rrudhë vezë verdhë veze papërpunuar duhet të hedh në tokë, i përzier me banane copëtuar dhe të aplikoni në fytyrë, dhe pas 15 minuta pije me ujë të ngrohtë.

Këto maska ​​janë të rekomanduar mua për të bërë 2-3 herë në javë. Gjithashtu, banane dhe të dobishme për flokët e thatë . Maskë banane është e përkryer moisturize flokët dhe njom atë me oksigjen. Lëvizje përbërësit për këtë banane e pjekur dhe të aplikoni në flokë për 20 minuta, pastaj pije me ujë dhe larë me shampon. Maskë banane Hair shkon mirë me mjaltë dhe çdo vaj ulliri. Pronat e dobishme jo vetëm pulpë ushqimor i banane, por lëkurës tij. Pra, le të mësojnë më shumë rreth pronat e dobishme e banane zhvishem . A e dini se të hahet një lëvozhgë banane është një anthelmintic mirë dhe drogës parazitare?!

Nëse ju vendosni një lëvozhgë banane e pjekur në ballin ose qafë, të kalojë dhimbje koke. Brenda një lëvozhgë banane, ndihmon me shkallë të djegiet dhe bruises ndryshme. Nëse një rrip i hollë i banane zhvishem lidhin për natën në vendin ku ju mori splinters, atëherë mëngjes ju lehtë mund të merrni atë. Tani, le të analizojmë se ka contraindications për konsumin e banane. * Së pari, siç u përmend më lart, një kalori banane, kështu që ata nuk duhet të përdorin njerëzit të cilët janë të trashë ose ata që duan të humbin peshë. Prandaj, njerëzit që janë mbipeshë është e rekomanduar për të përdorur një banane si të vetmet maska ​​në shtëpi. * Së dyti, ajo nuk është e rekomanduar për të përdorur një banane, njerëzit që vuajnë nga sëmundjet koronare të zemrës, thrombophlebitis dhe kanë një kapacitet të lartë për të trash gjakun.

Kjo është edhe për shkak banane ndihmon për të eleminuar lëngjeve nga trupi që promovon koagulimit të gjakut. Proceset e tilla vetëm mund të përkeqësojnë situatën. * Së treti, banane përmban sasi të mëdha të saharoze, fruta kështu pjekur banane mund të përdoret për njerëzit që vuajnë nga diabeti. Mbi të gjitha, ajo nuk është e rekomanduar për të përdorur një banane apo pini me stomak bosh me ujë. Në të gjitha rastet e tjera, ndonjë dëm nga tul e banane nuk vënë re! Diana,