Banane gjithë dobia dhe dëmi që


Banane marrë në mënyrë të vendosur rrënjë në raftet dhe marrë njohjen nga klientët tanë. Dhe të ketë diçka, sepse ato përmbajnë sasi të mëdha të vitaminave dhe elementeve gjurmë mineral. Çmimi i tyre është shumë më e ulët sesa në fruta të tjera të huaja, por cilësia dhe përfitimet që ata nuk janë inferiore. A nuk më besoni? Dhe pastaj ne të tërësisht të shqyrtojë strukturën e tyre dhe të tregojnë nëse një dëm të shkaktojë duke ngrënë këto fruta. Kjo është gjithashtu një artikull në faqen e internetit - "Banane:. Të gjithë përfitojnë dhe të dëmtojë atë" Bananet janë të ndarë në dy lloje: e ëmbël dhe Plantin. Hani e kaluar pas trajtimit të ngrohjes. Ata rriten në vendet jugore, popullsia vendase e do banane rritur në sasi të mëdha.

Dhe kjo është arsyeja pse ka plantacione me banane që ushqejnë vendasit jetojnë dhe sens financiar. Banane nevojë për të prerë dru me një papjekur pak, atëherë ata do të marrin të transportit të mirë. Kur ruhen pas blerjes ju duhet gjithmonë të shmangur hipotermi tyre, përndryshe ata do të kalbet nga brenda. Pasi ata janë në proces të transportit që do të sjellë ata në shtetin e dëshiruar. Fruta të pjekur janë dërguar në këtë mënyrë në banak. Transporti është kryer në film, ajo lloj varet nga jeta shelfin e banane. Ajo ndryshon nga muaji në pesëdhjetë ditë.


Ka një fakt interesant se ngjyra e verdhë e lëkurës është arritur për shkak të kolapsit të pjesshëm të klorofil. Banane Shitore në një vend të errët dhe të ftohtë. Gabimi kryesor është që shumë të vënë ato në frigorifer. Kjo metodë është e dëmshme për fruta, sepse temperatura në frigorifer hedhur poshtë. Për të forcuar muskujt e zemrës dhe ushqyer trurin, vetëm hani një banane çift në ditë. Sepse ato përmbajnë sasi të mëdha të kaliumit, magnez, kalcium, fosfor, hekur dhe natrium. Forcimi sistemi juaj imunitar me banane është shumë e lehtë, ajo përmban vitaminë C. Ftohjet dhe infeksionet shpejt dështojnë në mbrojtje të tillë.

Në Futjet banane - ajo është gjithashtu një antioxidant shumë të mirë. Paraqitja e shkëlqyer, lëkurë të qartë, flokët e bukur ... e gjithë kjo bukuri për shkak të përbërjen e tyre kimike mund të japin banane! Vitamina B A, E dhe PP në të njëjtën kohë të ndihmojë në përmirësimin e kujtesës, fokus, rritjen e efikasitetit dhe stresi. Që vitaminës E në jetë varet shumë dhe ata duhet ta dinë se ai është në banane. Në përgjithësi, kjo vitaminë është Asistent bukuritë, si përgjegjës për plakjen e lëkurës dhe të ballafaqohet me të. Për të ndihmuar atë punë carotene, e cila është gjithashtu ende reziston, pengon kancerin. Pacientët hypertensive dhe njerëzit me traktin gastrointestinal duhet të dini se konsumi i rregullt i banane presion normal dhe përmirëson funksionin e zorrëve.

Njerëzit që vuajnë nga kapsllëk, ju duhet të hani vetëm pak fruta për të lehtësuar punën e trupit. Megjithatë në manifestimin kronike kapsllëk nuk mund të përfshihen në fruta, ndryshe atje pengim. Atletët e duan këtë fryt dhe nxitur energjinë e tij. Sheqer natyror që gjendet në banane, duke rënë në gjak, rikthen shpenzuar forcë. Bananet kanë pronat analgjezik gjatë menstruacioneve, dhe të shpejt të kënaqur urinë. I dobishëm jo vetëm fryt i këtij fruti të mrekullueshëm, por zhvishem. Ajo ka veprim antihelminthic, edhe pse ajo është e nevojshme në moderim.

Megjithatë, edhe në të tilla të pasura me vitamina dhe frutat janë contraindications dëm të dukshme prej tyre. Për shembull, fëmijët deri në tre vjet nuk mund të hani banane. Kjo është për shkak të sistemit të dobët të tretjes së foshnjës.
Fruta ekzotike ende nuk mund të tretet siç duhet në trupin e fëmijës, si pankreasit mësoi këtë. Lactating gratë gjithashtu nuk mund të përzihen me banane. Nëse qumështi i nënës e mbushur me vitamina nga banane, ajo është rreziku i alergjive një fëmijë. Gjithashtu, rritja dozë e vitaminës K çon në verdhëz apo anemi hemolitike. Pacientët me sëmundje të caktuara duhet gjithashtu të shmangur banane në dietë.

Këtu është një listë e sëmundjeve: diabeti, trombozë, sëmundje koronare të zemrës, rritja e koagulimit të gjakut. Fruta kalori të lartë të rrezikshme për njerëzit me rritjen e peshës dhe ata duhet të shmangin ose të paktën të kufizojnë konsumin e tyre. Për shkak të kërcënimit të diarresë nuk përzierje banane me qumësht, përndryshe ajo do të përfundojë se do të ketë një çrregullime të fortë zorrëve. Banane jeshile veçanërisht shumë e rrezikshme, sepse trupi i njeriut nuk është në gjendje të tretet niseshte pazgjidhshëm. Si rezultat, nuk është fermentimi, fryrje dhe bloating fortë. Nëse papritmas dyqan ishin vetëm banane jeshile, ju mund të vënë ato në dritareje në shtëpi në mënyrë të sigurt dhe ata janë të pjekur në 2-3 ditë.

Pastaj vijnë me niseshte sheqer dobishme. Gjithashtu mbani në mend se banane duhet të lahen tërësisht para se të hahet, sepse ata janë trajtuar kimikisht. Fenolet, e cila është trajtuar lëkurën është shumë i dëmshëm dhe duke marrë në shkaqet e helmimit. Gjëja më të bezdisshëm në këtë situatë është se një rritje e këtij kimike shkakton kancer. Kur zgjedh për banane të tregut të shohin ngjyrën e tyre. Ajo duhet të jetë ngjyrë e bukur të verdhë, pa bare zi. Disponueshmëria inkurajuar pikë, fruta pastaj të mirë pjekur fruta dhe tërësisht i plotë i elementeve gjurmë, por nuk mund të ruhen për një kohë të gjatë, sepse ajo është plotësisht e pjekur.

Nga rruga, nëse fruta pjekur të shumtë, ato mund të përdoren për pjekje ose shtoni një ëmbëlsirë. Ka shumë receta duke përdorur banane. Frutat e myk në lëkurë nuk është e dobishme, por e kundërta. Ky tipar është rezultat i fermentues pulpë dhe ruajtjen e papërshtatshëm të frutave. Spozhyvshy një banane për helmim nga ushqimi mund të merret, ose në të mirë të merrni diarre shpëtoj LP. Në shëndetin e saj nuk ruani, kështu që blejnë vetëm produkte të cilësisë! Nga rruga, në fund të shkrimit të tij, ne redaktuar faqe të dëshironi të i kushtoj vëmendje për pak sekret. Fruta të vogla janë shumë tastier Big Brother, sepse më gjatë fruta, më pak sheqer në të.

Shijoni fruta të mëdha për shkak të mungesës së sheqerit është shpesh i butë. Nxjerrë konkluzione, të blerë banane "e drejtë"! Diana,