Basil vaj esencial


Përgjithshëm. Basil vaj esencial marrë nga Reagan apo borzilok normale - vjetor barishte në 70 cm i gjatë. Për të përgatitur të naftës borzilok duke përdorur pjesën ajrore të bimës që është korrur gjatë lulëzuar. Vaj përmban Eugenol, metilhavikol, cineole, linalol, otsimen, kamfor. Basil vaj esencial është i përqëndruar kryesisht në inflorescences. Letra përmban vitaminë - rutin, carotene, acid Askorbik, fara përmbajnë vaj yndyror. Në mënyrë që të marrë 1 kg gjalpë borzilok duhet 100 kg material të freskët. Sferën e ndikimit. Ajo ka antiseptik, vitrohinnymy, qetësues, stimulues, anti-inflamator, analgjezik dhe pronat antitoksik.


Vaj esencial i borzilok rekomandohet për trajtimin e varësisë alkoolit, lodhje, dhimbje të fytit, anorek-ke, gastrit, hipotension, mostretje, stomatiti, kollës së mirë, otitis, epilepsi, paraliza, sëmundjet e mushkërive dhe Cathars sipërme të rrugëve të frymëmarrjes, të mëlçisë dhe fshikëz fshikëz fshikëz e tëmthit, përdhes , ethe reumatike dhe ekzemë. Ofron një efekt të përgjithshëm forcimit në trup dhe ndihmon me dhimbje dhëmbi. Lehtëson gjendjen ethshme. Borzilok i dobishëm vaj esencial për nënat: ajo ndihmon trajtojnë hypogalactia dhe ndihmon në përmirësimin e prodhimin e qumeshtit. Gjalpë Basil ndihmon zgjedhjen e problemeve me të menstruacioneve - cikël normalizimin dhe ndihmon me menstruacione pakët ose kontribuon në pamjen e tyre.


Efekti pozitiv është ky vaj esencial në trajtimin e sëmundjeve gastrointestinale dhe Sëmundjet - dhimbje stomaku, dhimbje barku, probleme me tretshmërinë e ushqimit, kapsllëk, tretje të vështirë, infeksionet e zorrëve, fryrje, bloating. Që borzilok ka veti të shkëlqyera qetësues, ajo mund të përdoret me sukses për të trajtuar probleme psikologjike -. Ankthi, frika, depresioni, melankolik dhe t E. Pronat qetësues e borzilok heq tensionin e muskujve dhe psikologjik, ajo është e rekomanduar për të përdorur në mënyrë aktive pas stresit të rënda emocionale, për t'u çlodhur pas një ditë si një masë parandaluese për njerëzit me rritjen excitability dhe si një mjet për të ndihmuar pushtetin kthehen pas një avari nervor.

Ndihmon të rivendosur harmoninë e brendshme, qartësia e mendimit, rrit kujtesën, rrit aftësitë mendore dhe ndihmon për të përqëndrohet më të mirë. Nëse jeni të rrënuar nga dhimbje koke, migraines, marramendje shpeshtë dhe Sëmundjet të tjera, ju gjithashtu mund të sigurtë përdorni vaj esencial. Gjithashtu, vaj borzilok do të ju ndihmojë zgjidhjen e problemeve të gjumit - lehtësimin e pagjumësi dhe ëndrrat ankthi. Gjithashtu, basil është përdorur për të hequr lythat, rinitit kronike, dermatit alergjik, problemet e lëkurës, sinusit. Ndihmon shëruar plagët dhe ka një efekt pozitiv në pickimin e insekteve. Ajo stimulon lëvore veshkave, sistemit nervor dhe organet e tretjes.

Forcon flokët. Aplikimi. Për përdorim në Aroma 3-7 pika per 15 metra katrore. m Për inhalations nxehtë 1 -. 2 pika (për 4 - 5 minuta). Për mbytje të ftohtë 1 - 2 pika (3 - 5 minuta). Dush 4-7 pika. Masazh përgatitur një përzierje e perimeve dhe vajrave thelbësore në pjesë të barabarta. Për marrjes të ushqimit pas 1 - 2 pika të reçeli ose mjaltë 2 -. 3 g në ditë. Oil larë poshtë me ujë të bollshëm acidified. Contraindications. Para përdorimit, kontrolloni thelbin e tolerancës individuale. Rreptësisht ndiqni udhëzimet e dozimit dhe për të marrë. Mos përdorni pas sulmit në zemër dhe infarkti në shtatzëni dhe rritjen e koagulimit të gjakut.

Kur aplikohet në gjalpë basil lëkurës ju ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash të ftohtë 1-2 minuta. Kur ju merrni vaj esencial brenda në rreth 45 minuta ju do të ndjeni aromë borzilok në gojën tuaj. Këto ndjenja janë normale.