Basil myatolistnyy - Pronat, aplikimet, recipes, ruajtjen, përgatitjen, përshkrim, contraindications


Basil - përshkrim. Myatolistnyy Basil (kamfor) - është një kaçubë vjetor 45-80 cm në lartësi. Ajo i takon familjes Labiatae. Bimët rrënjë shumë më të degëzuar core. Stem branched, i drejtë, me degë të kundërta katërkëndësh nga i pari deri në mënyrë të katërt. Degët e rendit të parë dhe të rrjedhin odrevesnevayut. Gjethet janë të shkurtër, përballë, eliptik, i tërë, pubescent shkurtër, 2 - 3 cm i gjatë. Në të rrjedhin, gjethet dhe gjëndrat hi ndodhë që prodhojnë vaj esencial. Lule tuba, rozë ose të bardhë, të bashkuar në 6 - 10 copë. në whorls rreme hronopodibnyh inflorescences 10-35 cm në gjatësi.

Lule në short, shmang pak poshtë gjeth, zygomorphic. Hi me tuba - kolokolchataya, dy-buzë. Fruta përbëhet nga 4 bimëve dhe arra bëhem në shtator-nëntor. E zezë arra, lakuriq, obovate, pak trekëndëshi, gjatësi prej rreth 1,4 mm. Borzilok medicinale bimore blooms myatolistnyy nga korriku në shtator, dhe në jug - deri në mes të nëntorit. Shpërndarja. Borzilok Wild myatolistnyy në rritje në Gadishullin Arabik dhe Veriut - Afrikën Lindore. Myatolistnyy Basil kultivuar në Kaukazin e Veriut dhe në rajonin Voronezh. Basil - bosh. Për të përgatitur ilaçe korrur borzilok barishte.


Pastrimi pjesë aboveground bimore të prodhuara gjatë farë maturimit mbi degët e rendit të parë. Bari është i prerë në një lartësi prej rreth 10 cm nga toka para acar e parë. Bimët beveled janë të thata dhe pastaj nënshtruar ekran dajak fara pjekur melcheniya i madh rrjedh dhe degët. Material i tharë është ruajtur në një vend të mbyllur thatë. Vaj esencial perftohet nga distilim avull e një masë papërpunuar të bimëve, dhe me materialin thatë. Basil - Përbërja. Vaj esencial gjenden: në rrjedh, lë dhe inflorescences herbs. Vaj esencial përmban kamfor, dipentin, Krimea, terpinolem, Sabine, Limonene, evephol, camphene, aldehidit benzoik, bizabolen dhe Alkoolet kultivuara.

Basil - pronat. Borzilok Përgatitjet barishte myatolistnoho kanë antispasmodic, antibacterial, anticonvulsant, analgjezik dhe efekteve anti-inflamator. Dhe gjithashtu të ndihmojë për të rritur prodhimin e qumështit në fëmijë në gji, dhe rritjen e sekretimit të gjëndrave të tretjes. Kamfuri të rritur aktivitetin e zemrës, stimulon sistemin nervor. Basil - përdorimi. Përgatitjet borzilok përdorimin myatolistnoho për dhimbje barku, epilepsi, gastrit kronik, migraines, hypogalactia, Algodysmenorrhea, kolit kronik; huaj - pezmatim i lëkurës, ekzemë, kataral dhimbje të fytit, puçrra fytyre, stomatit, malcim nullesh.

Kamfuri është përdorur si një injeksion të naftës kamfor në kolaps, asfiksisë, dobësimin e aktivitetit kardiak, dhe helmimit drogë hipnozës. Në doza të larta të përdorur në trajtimin e skizofrenisë dhe për terapi vrullshëm. Kamfuri është përdorur si një ointments fërkim dhe reumatizmi, pezmatim nervi, mioziti, si një efekt lokal antiseptik dhe stimuluese. Basil truri myatolistnyy përmirëson qarkullimin, ndihmon me djegieve, pimples gojës. Mjekësisë tradicionale ka gjetur ajo përdoret në dhimbje koke, reumatizmi, amenorrhea, të vjella. Mucilaginous farë ekstrakt nga basil barishte myatolistnoho aplikuar si një kompresë me çarje në nipples dhe inflamacion në sy.

Basil - receta. Infuzion. 1 tbsp. l. melchennoy bimë bari filxhan krijoj ujë të vluar, të lënë për një orë, filtër. Pini tri herë në ditë për një filxhan të tretë. Infusion përveç gëlltitje mund të përdoret për kremra për ekzemë ose dermatit, për të fshij lëkurën me puçrra fytyre për të gargling dhe goja me kataral dhimbje fyti, stomatiti, malcim nullesh. Të ftohtë të zgjatur. Nuhatës barin e thatë bimët melchennuyu për të provokuar teshtimë. Basil - contraindications. Të jenë shumë të kujdesshëm - mbidozë konfiskimet kërcënuese natyrën klinike!