Basil - pronat medicinale, përfitimet, contraindications


Basil zakonshëm (i ëmbël, kamfor) të gjithë e dimë se sa e mrekullueshme erëza përdorur në enët shumë në vendet e Kaukazit dhe Azinë Qendrore, si dhe Evropë, SHBA dhe Rusia. Përveç kësaj, pronat e saj, përfitimet janë përdorur në parfume dhe industri ushqimore për të shtuar shijen dhe marrjen e vanillin. Ai është një bimë e mirë mjaltë. Në Indi konsiderohet një bimë e shenjtë që sjell lumturi familjare dhe prosperitet. Dhe jo për asgjë, sepse borzilok ka një masë të pronave të dobishme dhe aftësinë për të siguruar një efekt terapeutik në sëmundjet. Le të shikojmë në këtë fabrikë në "Vasilit -. Pronat medicinale, përfitimet, contraindications"

Basil - një fabrikë vjetore që i pëlqen lagështi dhe ngrohjes. Mblidhni atë në mot të thatë, pastaj të thata dhe të ruhet në një zonë të ventiluar. Borzilok Si të dobishme? Përfitimet e bimëve për trupin e njeriut duket për shkak të përbërjes së saj kimike. Basil përmban rutin, vajra esenciale, të paqëndrueshme, acid Askorbik, vitaminë E, A, B2. Falë tyre, ajo është përdorur gjerësisht si healers: • Mjetet që forcon sistemin imunitar. Supozohet se borzilok ka disa veprimtari edhe në infeksionin HIV dhe kanceri; • bimë, e cila ka veprim baktericid në rast të inflamacionit të mushkërive (SARS, bronkit) dhe disa antivirale dhe veprimit antifungal; • ilaç astmë që redukton manifestimet e sëmundjes nga uljen e inflamacionit; • Gjithashtu borzilok mund të ndërhyjë në veprimtarinë e baktereve në gojë që ndihmon për të reduktuar fryma e keqe, prishjen e dhëmbëve.


Megjithatë, për të arritur një supë basil duhet të përdoren dhe nuk përtyp gjethet e saj për të mos marrë substancave të dëmshme, një numër i cili në bar e saj. Përveç kësaj, të komponenteve të detyrueshme forcojë indet çamçakëz dhe për të parandaluar humbjen e dhëmbit. • Për të lehtësuar rrjedhjen e angina për gargling është përdorur edhe borzilok, e cila është prona antiseptik. • Basil ka veti antipiretik; • I përshtatshëm për fryrje; • Përmirëson kujtesën, përmirëson gjumin; • Rritja e mukusit ndarjes kur të ftohtë; • përfshira në bazilikën e antioksidantë të mbrojtur kundër shfaqjen e tumoreve, të parandaluar plakjen; • Në procesin e tretjes nxit absorbimin më të mirë të ushqyesve; • Ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak, duke zvogëluar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare; • Ajo ka një efekt të butë diuretik, redukton përqendrimin e kripërave në urinë, duke reduktuar kështu rrezikun e zhvillimit gurët në veshka; • Ndihmon me konjuktivit dhe sëmundjeve të tjera të syrit (kataraktit, glaukomës); • Ka veprim anestetik, e cila lejon përdorimin e saj në rastin e dhimbjeve të dhëmbëve, dhimbje menstruale; Me borzilok mund të përgatisë infuzion, zierje, çaj.

Në gëlltitje mund të shtoni atë në banjo për shpëlarje gojën e tyre, të lajë, përdorni shëruese vaj esencial. Si mund ta përdor borzilok? Tea.
Për ta bërë atë 5 gram oblyyte barishte 250 ml të ujit të nxehtë të zier, thith ftohjes. Infuzion. 1 pjesë borzilok pour 10 e ujit të nxehtë, thith ftohjes. Merrni 1/3 filxhan tri herë në ditë, si një mjet për paqen. Një infuzion i dobët i holluar 1:20 pi 2 lugë. l. 4 herë në ditë për ftohjet, fryrje. Megjithatë, mbani në mend se borzilok zbulon jo vetëm pronat e dobishme, por gjithashtu ka contraindications për përdorim.

Borzilok - Kundërindikimet • tromboza dhe thrombophlebitis venat e ekstremiteteve ulët; • koagulimit të gjakut; • infarkti miokardial; • borzilok Overdose vaj esencial është gjithashtu shumë e rrezikshme - deri në vdekje; • Nuk duhet të merren me basil drogës në shtatzënisë dhe laktacionit. Kështu, ju duhet të dini se para se të bëni borzilok dhe të fillojnë trajtimin ata duhet të dinë se pronat e saj, contraindications, konsultohuni me mjekun tuaj dhe të shqyrtohet me kujdes. Helen,