Bergenia crassifolia vetitë e tij dhe aplikacionet


Bergenia crassifolia Bimët mjekësore njohur gjerësisht në mënyra të ndryshme çaj Altai, saxifrage, kamchuh, çaj Mongolian. Por më i saktë dhe i sigurt i emrit të saj - Bergenia, që është dhënë nga Perëndia. Badan gjithmonë vijnë në ndihmë të njeriut. Në fabrikë crassifolia Bergenia gjatë qenë e njohur buryatskaya dhe mjekësi tibetian. Dhe kaq shumë shekuj, ai kursen njerëz nga sëmundje të ndryshme dhe fatkeqësish. Le të flasim sot për këtë bimë të mrekullueshme më shumë, e konsiderojnë cilësitë e saj shëruese dhe pronat e Bergenia përgatitur ilaçe të ndryshme. Badan - pronat e shërimit Vetë bimë Bergenia crassifolia, pronat e tij dhe aplikacionet janë njohur dhe vlerësuar nga mjekësinë popullore ruse.

Bimore ka astringent, diuretik, anti-inflamator, pronat dezinfektimin. Badan - përdoret në mjekësinë popullore Përdorin atë për të fituar dizenteri, presionin e ulët të gjakut. Badan trajton të mëdha erozioni fibroids qafës së mitrës, gjakderdhja pas lindjes. Bimore ka aktivitet antimicrobial kundër baktereve piogjen pa dëmtuar microflora normale. Perberja kimike i Bergenia crassifolia identifikuar substancave penguese rritjen dhe aktivitetin e tumoreve të ndryshme. Droga të cilat përfshijnë këtë fabrikë është përdorur në mjekësi si një agjent antikancer.


Badan copes me stresin dhe rrit efikasitetin. Tea me të - shpëtim i vjetër nga diarre dhe ethe. Në barishte tibetian mjekësi njohur si një ilaç për tuberkulozi dhe pneumoni. Marrë i tij për ftohjet, joints reumatike, traktin gastrointestinal, veshkave, nga ulcerat dhe plagët, të përzier dhe të vjella. Përgatitjet e Bergenia përdorur në enterit dhe kolit. Së jashtmi - trajtuar stomatiti, malcim nullesh dhe periodontitis. Badan si një bimë medicinale është shumë popullor në mesin e grave Altai, Siberi dhe Baikal. Highly konsiderohet në vendet e Azisë Qendrore dhe Lindjes.

Kjo rritje "doktor gjelbër" në zonat kodrinore shaded shpatet në rajonet tajgë mal të Siberisë, të Altai, Baikal dhe Sayan. Bimore ka një rhizome fortë servil dhe horizontal përhapur. Rrjedhin është e trashë, pagjethe, rozë dhe të kuqe. Lë të rriten pranë rrënjëve, ata janë të mëdha, lëkurë, jeshile të errët. Badan shumë i guximshëm dhe tenevynoslyv. Ilaçe Recipes me Bergenia crassifolia. Supë. Bluaj rrënjët e Bergenia. Rrënjët lugë pour 250 ml ujë. Vendoseni në një banjë me ujë, të sjellë një çiban dhe Tomita orë. Le të ftohtë për 10 minuta pastaj tendosje dhe shtoni ujë në të njëjtin nivel.

Merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit. Ky mjet i lashtë i efektshëm mund të përdoret për trajtimin e menstruacioneve të rëndë, gjakderdhje pas lindjes dhe sëmundjet gjinekologjike. Është e dobishme për të marrë një reumatizmi Zierje e nyjeve, veshkave dhe stomak. Infuzion. Bluaj Bergenia rrënjë në madhësinë e hikërror. Vendoseni në një tigan smalt, derdh 350 ml ujë të vluar, të nxehta në 60 gradë. Përfundojë dhe të lënë gjatë natës. Merrni një lugë gjelle tri herë në ditë dhe shpëlarje gojën me infuzion e mishrat e gjakderdhje. Infuzion rrënjë ose hequr. Shitore në një vend të freskët.

Tretësirë. Vendos një shishe të errët qelqi 40 g të rrënjëve grimcuar dhe derdh një gjysmë gotë vodka. Shishe Zakuporte dhe dyqan në një vend të errët për 10 ditë. Pas tretësirë ​​është e gatshme, tendosje dhe shtrydh të thotë rrënjët. Crassifolia Bergenia për astma, tuberkulozi, pneumoni të aplikuar 30 pika për lugë gjelle ujë të valë. Përgatitja e ekstraktit për përdorim të jashtëm. Hidh tre lugë rrënjë copëtuar ujë të zier. Të sjellë një çiban rreth ngrohjes ulët avullohem për gjysmë vëllim. Pastaj nxjerrjen filtër. Për douching gjatë sëmundjeve gjinekologjike, është përhapur një lugë gjelle për litër të ujit të tretur.

Kaloni procedurat brenda një muaji. Pluhur. Bluaj gjethet, rrënjët e thara të Bergenia përbërësit për të kushtëzojë pluhur. Hidh agjent në kavanoz qelqi të thatë dhe dyqan në një vend të thatë, të errët. Atje healers kanë zgjedhur kjo metodë është përdorimi i Bergenia
lstolistoho - në formën e pluhur. Ata përdorin pluhur nga bima për ulcerat e lëkurës, e përflakur, të zgjatur plagë shëruese. Kjo është një bimë e mrekullueshme për të korrat e ardhshme e marrë vetëm me dorë. Mos përdorni në mbledhjen lopatë ose thikë. Dhe gjethet janë korrur në pranverë, dhe rrënjët - në vjeshtë. Sepse droga me Bergenia shumë të popullarizuara në mesin e popullit, i shkatërruar pothuajse tërësisht vendin e rritjes së saj.


Një bimë e shërimit është 20 - 50 vite! Nëse jeni duke menduar për të përgatitur për bimë të ardhmen, mos harroni këtë. Mos harroni se natyra e kemi marrë si dhuratë nga paraardhësit e saj dhe mori një kredi nga fëmijët e tyre ... rrënjët korrur dhe gjethet e bimëve shpëlarje mirë nën ujë të rrjedhshëm, të prera ose të thyejnë duart e tij. Ikjen pak mbi një zjarr të vogël në furrë, pastaj dosushyty në një zonë të ventiluar mirë, të shtrirë në një sipërfaqe të sheshtë. Shitore e tharë gjethet dhe rrënjët në qese prej liri ose kavanoza qelqi në një vend të ftohtë, të errët dhe të thatë. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!