Mud përdorim moçal në fëmijë gjatë contraindications shtatzënisë


Mud bog është shumë e zakonshme në vendin tonë. Ajo është gjetur në tundër dhe pyjeve zonën tundër në Lindjen e Largët, Siberi, Kamchatka. Ajo është gjetur edhe në Evropë (Gjermani, Suedi, Bullgari), dhe të tjerët. Kjo shkurre me gjelbërim të përjetshëm mund të gjendet në të fortë, shije prytuplyuvalaStanom, kujton kamfor. Ai rritet kryesisht në moçale, bogs torfe, nga ajo që e merr emrin e vet. Përkundër faktit se centrali është helmues e mjaftueshme, ajo është përdorur për qëllime mjeksore për mbi 200 vjet. Në të përdoreshin në fund të shekullit të 19-të.
Tjetra, ne e konsiderojmë një moçal korrur Bog, përdorimin e saj në mjekësinë tradicionale, mund të marrin fëmijët, gratë gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji dhe contraindications saj.

Në mënyrë që të përdorin pronat shërimin e moçal në mënyrë të plotë, ju duhet ta dini se korrje të jetë vetëm shoots rinj të këtij viti, deri në 10 cm. Mbledhë ata të mund të jetë nga gusht deri në fund të shtatorit. Në këtë dyqan ju mund vetëm respirators dhe doreza. Kjo punë e lejuar të rritur të shëndetshëm. Por fundos korrat Marsh gjatë shtatzënisë dhe dhënies gji, ndërsa edhe në këtë uniformë është rreptësisht e ndaluar. Korrur shoots menjëherë pas mbledhjes të thata në hije në një vend të ventiluar për 10-14 ditë. Material i gatshëm të para pas tharjes duhur të mbajtur larg nga bimë të tjera për 2-3 vjet.


BAGNO - përdoret në mjekësinë popullore: • Në një zierje të ujshëm të lulja e bimës përdoren për ftohje, kollës, bronkit, sëmundjeve të traktit gastrointestinal, dhimbje koke, rakit. Mjekësi tibetian përdor sëmundjen e tij të mëlçisë. Supë të naftës është i përshtatshëm si një analgjezik. Së jashtmi ajo është përdorur për bluarje me bruises. • krye infuzion shoots së bashku me gjethe dhe lule janë përdorur në rast të bronkit kollë, pneumoni, kollës së mirë. Ajo gjithashtu ndihmon për të reduktuar spazma kolit. Supë është përdorur për të ulur temperaturën e sëmundjeve inflamatore të sistemit urinar, gjenital femra, malaria, semundjeve intestinale.

Për përforcim të moçal kombinuar me nënën e tij dhe njerka. Në tibetian mjekësi infusions dhe decoctions janë përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë, tuberkulozi dhe sëmundje inflamatore. • tym nga djegia e pastër ka një efekt qetësues, hipnotik, si dhe pengon insektet; • Së jashtmi ajo është përdorur si një krem ​​me yndyrë të kafshëve apo vaj liri për sëmundjet e lëkurës, kafshimet e insekteve, ngrirja, bruises; • përgatitja e ointments dhe Llaçe ajo. Ato janë sëmundje të përshtatshme purulent (abrasions, kriminel); • Drops ndihmë e baltë me një të ftohtë; • Banja - kundër diatez; • Në mjekësinë tradicionale bazuar në kënetën kënetë e marrjes së drogës "ketu Ledina".

Kjo është një expectorant mirë. Recipes infuzion dhe zierje Ashe tomentosum Moçal bar nuk mund të sigurojë për veten e tyre dhe vetëm mbi counter dhe kuzhinier në bazë të infuzionit të ujit ose zierje. Për ta bërë këtë: * 10 g (2 lugë) e papërpunuara derdh 200 ml ujë të nxehtë valë në një tenxhere smalt dhe ngrohje në një banjë me ujë për 15 minuta. Pastaj i ftohtë dhe shtrydh. Vëllimi i infuzion rezulton të sjellë në 200 ml ujë të valë. Dyqan infuzion në frigorifer, por jo më shumë se dy ditë. Merrni atë për 1 \ 4 filxhan 2-3 herë në ditë kollë. * Gjysma një lugë gjelle e moçal, gjysmë një lugë gjelle e lëpushë barishte derdh një gotë me ujë të nxehtë, vlim për 5 minuta, pastaj të ftohtë dhe tendosje.

Merrni një lugë gjelle çdo 2 orë. Mbani në mend se doza nuk mund të kalojë supë! Në qëllime medicinale, kjo bimë është përdorur në fusha të tjera, për shembull, për të kontrolluar insektet (bugs, Beetles ndryshme, molë), brejtësve (minj) që nuk mund të tolerojë erë e saj të fortë. Për shkak të taninet ajo është përdorur për lëkurë rrezitje. Në pirja - në vend të HOPS për efekt të fortë dhe shumë të hidhur shije. Në derr - në sëmundjet e zorrëve. Në bletari - për të tërhequr bletët në koshere. Në peisazhin design - për efekt dekorativ.

Mud bog - Kundërindikimet Natyrisht, si të gjitha bimëve dhe baltë ka contraindications dhe paralajmërime për përdorim. Lista e tyre: • bimët mbidozë mund të shkaktojë helmim, manifestohet shkelje, dhe në raste të rënda - CNS depresionin. Nëse pacienti ishin pak nervozizëm, marramendje, pritja e infusions dhe decoctions e nevojës urgjente moçal bar për të anulluar. • Në drogat e saj joadekuate dozimit mund të provokojnë inflamacion i mukozës së traktit gastrointestinal (gastrit, enterocolitis); • Mbani në mend se mjalti i mbledhur nga bletët nga kënetën e begatë mund të shkaktojnë helmim; • Një moçal helmues gjatë shtatzënisë dhe laktacionit është e kundërindikuar në mënyrë rigoroze.

• Gjithashtu, nuk do të marrë drogë, të cilat përfshijnë moçal fëmijë nën 16 vjet. Siç mund ta shikoni,
bog njeri baltë kërkesë të mjaftueshme, megjithatë, duhet të ndiqni kujdes maksimal në përdorimin e saj. Nëse trajtimi duhet të konsultoheni me një mjek dhe sposterihaytesya. Helen,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!