2 udhëzime augmentin për përdorim, përdorimi i fëmijës së dozimit tabletë dhe i rritur


Augmentin (Augmentin) 2 - është një antibiotik me një spektër të gjerë të aktivitetit. Ajo përdoret gjeresisht për trajtimin e sëmundjeve infektive dhe inflamatore që shkaktojnë bakteret patogjene. Ju shkurtimisht përshkruaj atë, por sigurisht, spektri i saj i ekspozimit të njeriut më të gjerë. Kjo është arsyeja pse unë ju tregoj më sot për atë që është augmentin 2, udhëzimet për përdorim, pilulë aplikimi dozim fëmijë dhe të rritur. Pra ... Çfarë medikamente të tilla si punë? Augmentin 2 është një kombinim i dy substancave: kaliumit amoksicilina kavulanat dhe. Amoxicillin ndikojnë drejtpërdrejt mikroorganizmave dhe acid clavulanic deaktivizon enzimat bakteriale që shkatërrojnë indet.

Përveç kësaj, acid clavulanic parandalon shkatërrimin e Amoxicillin b-lactamases dhe aktivizon atë për të luftuar mikrobet që janë rezistente ndaj llojeve të tjera të penicillins dhe cephalosporins. Augmentin është shumë efektive kundër aerobes Gram-pozitive: corynebacteria, Lister, nokardiy, streptokoket dhe Stafilokoket. Gram-pozitiv Clostridium, peptokokki, peptostreptokokki thjesht nuk mund të rezistojë veprimin e antibiotikut. Përveç këtyre mikroorganizmave, amoksicilina mënyrë efektive lufton kundër Gram-negative aerobes (bordetelly, brutsalla, Escherichia coli, Helicobacter, neyseriy, Klebsiella) dhe Anaerobet (Bacteroides, fuzobakterii etj) Nga veprimi i Amoxicillin vdesin më e thjeshtë:. Boreliyi, klamidia, Leptospira, Treponema.


2 augmentin përshkruara për praninë e sëmundjeve infektive e shkaktuar nga mikroorganizma listuara. Sëmundjet të tilla përfshijnë: infeksionet e sipërme të frymëmarrjes, veshin, dhe fyt, bronkit, pneumoni, bronchopneumonia. Augmentin përdorur për infeksione të sistemit urogjenital (urethritis, cystitis, pielonefrit, sëmundje seksualisht të transmetueshme). Streptokoket, staphylococci dhe Bacteroides shpesh shkaktojnë infeksione të lëkurës, indeve të buta, kockave dhe nyjeve dhe infeksion të tjera të përziera (sepsë të obstetrike, abort septike, infeksionet intra-barkut), për të luftuar këto patogjene është përdorur gjithashtu augmentin.

Metoda e prodhimit Ky mjekim është në dispozicion si tableta që përmbajnë 250 mg / 125mh, 500 mg / 125mh Amoxicillin dhe acid klavuronovoy. Në tabletave që shiten në barnatore pluhur për pezullim 200 mg + 28,5 mg / 5 ml dhe 400 mg + 57 mg / 5 ml dhe kjo e drogës shishe: një shishkë përmban augmentin 500 ose 1000 mg amoksicilinë i dhe 100 ose 200 mg clavulanic acid. Përdorimi i augmentin 2 Dozimi dhe mënyra e administrimit augmentin 2 të emëruar nga një mjek sipas moshës dhe peshës trupore të pacientit, shkallën e ashpërsisë së infeksionit dhe kushtet e lidhura.

Në një pjesë emërimet doza e ilaçeve janë shprehur si numri i amoksicilinë, e cila i referohet shumës së acidit klavuronovoy. Si për të marrë pilula augmentin 2? Standard dozë rritur është 1000/200 mg, frekuenca e administratës është 08:00, por në se shkalla e infeksionit është vlerësuar si i rëndë, frekuenca është 4 -6 orë. Nëse augmentin përdoret për parandalimin e infeksionit kirurgjikale, një dozë e tillë administrohet së bashku me anestezi të ujit. Doza e fëmijës do të llogaritet me shumë kujdes, sepse ajo është një antibiotik shumë i fortë. Dozimi për fëmijë gjithashtu varet nga pesha e trupit.

Augmentin 2 fëmijë nën moshën 3 muajsh, peshon 4 kg ose më pak augmentin administruara dikur në 00:00, një numër 25/5 mg / kg ose 50/5 mg / kg. Nëse masa e fëmijës në këtë moshë se 4 kg, kjo sasi e drogës administrohet çdo 08:00. Për fëmijët më të vjetër se 3 muaj, por më të rinj se 12 vjet, dozim mbetet, por ajo mund të administrohet çdo 06:00.
Contraindication
Augmentin 2 nuk mund të merret në shkelje të mëlçisë me mbindjeshmërisë ndaj antibiotikëve beta--laktam, shtatzënisë dhe laktacionit, traktin gastrointestinal, dështimi i veshkave.
Side Effects Udhëzime për përdorim augmentin 2 sugjeron se ajo ka një numër të efekteve anësore, të zbuluara nga një mbidozë të këtij ilaçeve.

Sistem hematopoietic reagon ndaj një mbidozë e leukopenia, trombocitopenia, anemi hemolitik dhe agranulocytosis.
Një manifestim i mbidozë janë urtikarie në lëkurë, skuqje apo eritemë multiforme. Sistemi nervor është gjithashtu e ndjeshme ndaj mbidozë droge. Nuk mund të jetë marramendje, dhimbje koke, nganjëherë konvulsione me funksion të dëmtuar të veshkave. Një mbidozë e augmentin mund të provokojë pamjen e diarre, vjellje, të vjella, mostretje. Reagimet e shfaqura më shpesh Overdose alergjike: Angioedema, anaphylaxis, vaskulitis alergjik, sindromi Stevens-Johnson, necrolysis toksike epidermale, pezmatim i lëkurës alergjik.

Drogës "augmentin 2" në doza të larta të ndikojë negativisht në mëlçinë. Kjo është manifestuar në formën e rritjes së enzimeve të mëlçisë dhe dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme. Por ky është një fenomen i përkohshëm që shpejt të kalojë kur caktimin dozen e duhur. Siç mund ta shikoni, augmentin ka shumë efekte anësore, por, në praktikë, këto efekte janë shumë të rralla. Mbani në mend se këto udhëzime janë tableta augmentin 2 dhëna në formë të lirë, kështu që para se të përdorni këtë drogë shumë efektive për të shqyrtuar me kujdes udhëzimet zyrtare dhe konsultohuni me një mjek.

Julia Ermolenko,