Pezmatim i lëkurës atopic në trajtimin e fëmijëve për të Popullit


Dermatitis atopik - një sëmundje alergjik që ndodh në fëmijët. Dhe shumë shpesh ajo manifestohet në vitin e parë të foshnjave të jetës. Më duhet të them - nuk ka asnjë mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për të hequr qafe këtë sëmundje, kështu që ju duhet një shumë durim dhe përpjekje. Megjithatë, pyetje apo pezmatim i lëkurës atopic trajtohen, mund të përgjigjet në mënyrë pozitive. Le të marrim parasysh çfarë është pezmatim i lëkurës atopic në fëmijët, trajtimi i mjeteve juridike popullore manifestimet e saj, këshilla për dietën dhe shëndetin në këtë sëmundje. Ju duhet të dini, shpesh në mungesë të trajtimit adekuat, sëmundja bëhet kronike.

Prandaj, në rastet e sëmundjeve të dyshuar, tregojnë mjekun e fëmijës suaj. Shkaqet e dermatit atopic është shumë faktorë. Për shembull, në qoftë se një grua shtatzënë është abuzuar shumë agrume ose çokollatë, ajo mund të vazhdojë të ndikojë në shëndetin e fëmijës. Por kjo është vetëm një faktor. Trajtimi i dermatit atopic në fëmijët Mjetet juridike popullore Nëse fëmija ka dermatit atopic, terapi bimor ndihmon për të përmirësuar gjendjen e lëkurës. Grass dhe daisies seri ka një efekt qetësues si infuzione dhe decoctions e bimëve të dobishme për të shtuar në banjo kur banje. Ju mund të përdorni bollgur, që derdh qumësht dhe slurry rezulton të vënë në vend të dëmtuara alergji.


Mbajtur ata atje merr rreth njëzet minuta, pastaj pije. Maska, të cilat bazohen është nenexhik, kanë veti antiseptike. Merrni gjethet e thata, pastaj pres dhe të kthehet një shumë e pluhur duke përdorur blender. Në një shumë të derdh ujë të ngrohtë zier dhe trazim. Slurry ishte vënë në pritje dhe skuqje të lëkurës për rreth 30 minuta. Por jo më shumë, pasi kjo mund të shkaktojë dëm. Shtoni ujin ndërsa not hala dhe niseshte ndikim shumë pozitiv në lëkurë prekur si kruarje lehtësimin dhe inflamacion. Por e përdorin këtë metodë vetëm kur sëmundja është jashtë përkeqësimit.

Ushqimi dermatit atopic është një emër i dytë - pezmatim i lëkurës atopic. Për të filluar trajtim për këtë sëmundje, është e nevojshme për të hequr fëmijën nga ushqimet dietë të tilla si vezë, qumësht, çokollatë, ëmbëlsirat, luleshtrydhe, çamçakëz, pije e butë, perime të gjallë, mish, majonezë, salcice, pies, mjaltë, djathë me erëza, margarinë , radishes, lakër turshi, turshi, shalqi, speca bell, raspberries, rrush, kajsi, pjeshkë, agrume, perime, arra, kafe krijoj, kakao, pelte, karamele, karamele fruta. Janë produkte të lejuara: drithëra oriz, hikërror, kënaqur, mel, elb, misër, miell bukë të klasës së dytë, produktet e qumështit, viçi, derri, mish qengji, mish kali, turqi, lepuri, vaj vegjetal, patate, lakër, kungull i njomë, kungull, fasule, bizele jeshile të rinj, prej trangujve, mollë (e bardhë dhe të gjelbër), banane, currants, komposto të thata fruta dhe fruktoza.

Këshilla mbi pluhurin Kryesore Higjienës si një burim i alergjive. Komponentët kryesore alergjike e pluhur shtëpi janë produkte të marimangat pluhur. Marimangat Pluhuri - një faktor që shkakton sulme të astmës, rinitit alergjike, kollitjes, teshtitjes, acarim sy dhe përkeqësimi i dermatit alergjik. Pra, para së gjithash, për të mbajtur atë të pastër. Ju duhet të hiqni të gjitha sendet nga dhomë - "pastrues". Mobilje duhet të jetë dru, lëkurë, plastike, të gjitha objektet në dhomë - lehtë për të pastruar. Bedding Ngarkuara larë në temperatura nën 70 gradë. A nuk e lejojnë kafshët shtëpiake në dhomë gjumi.

Mbajeni të thatë banjo. Ofron pastrimin e përditshëm lagësht të banesës. Kujdesi në lëkurë dermatit atopic për qëllim për të kufizuar faktorët që rrisin djersitje, veshur me rroba të bërë nga pëlhura natyrore. Për lavanderi është e mirë për të përdorur asetet likuide. Gjithashtu mos të bëj banja dielli në rrezet e diellit direkte. Lahet me sapun fëmijë me hidratues mund efekt dhe një sfungjer të butë. Uji nuk duhet të jetë shumë e nxehtë (35-38 gradë). Pas një dush ose vaske peshqir pat lëkurën e foshnjës dhe të aplikojnë një të veçantë locion lëkurës, krem ​​ose vaj. Kur fëmijët janë kruarje shqetësuar rëndim.

Për të zvogëluar atë, mjekët përshkruajnë antihistamines. Shumë i dobishëm për këta fëmijë për të pushuar në det, në shtëpi pleqsh, por mos harroni të mbrojtur lëkurën tuaj nga ar
resyvnyh sunscreen veçantë rrezet e diellit. Shënim krem ​​prodhuar në Izrael. Ata janë shumë të mira. Si përfundim, ne edituar faqen përsëri dua të përsëris se dermatiti atopik në fëmijë duhet të trajtohet në mënyrë strikte respektuar udhëzimet e mjekut allergist, mbajtjen e higjenës personale në lartësi. Mos lejoni që kjo të bëhet një sëmundje kronike! Mjetet juridike popullore përveç përdorin trajtim primare!

Tatiana,