Pezmatim i lëkurës atopic - mjetet juridike popullore, trajtim


Nënat e reja janë përballur shpesh me faktin se fëmijët e tyre mund të jetë alergjik ndaj një produkti të veçantë të ushqimit, të cilat pastaj mund të bëhet kronike. Ky problem mund të ndodhë në të rrituri kur lëkura e tij nga koha në kohë inflamacion alergjik. Dhe në të parë dhe në rastin e dytë, një probabilitet lartë e dermatitit atopik. Mësoni më shumë për dermatit atopic, mjetet juridike popullore, trajtim të sëmundjes që e artikujve tona. Dermatitis atopik është një sëmundje kronike në të cilën, inflamacion lëkurës dhe kruarja shfaqet. Herën e parë kjo sëmundje mund të shfaqet në foshnjëri, si pezmatim i lëkurës atopic është zakonisht rezultat i alergjive ushqimore.

Nga sëmundje të tjera të lëkurës është e shquar: lëkurë të thatë, lëkurë, skuqje dhe lëkurë itchy i vogël që zakonisht janë të vendosura në lëkurë e mollaqe, cheeks, bërryl ose gju dhe në brendësi të kofshës. Në disa raste, i nxituar mund të gjendet nëpër lëkurë. Nëse ju dyshoni se ju ose dermatit atopik fëmijës tuaj ishte atëherë menjëherë konsultohuni me mjekun (pediatrin ose allergist), e cila do të përcaktojë natyrën e sëmundjes dhe përshkruajnë trajtimin e duhur. Megjithatë, nëse ju, për disa arsye, ju nuk mund të shihni një mjek, ju do ushqyerit Zbatimi dhe higjienë, si dhe disa mjete të thjeshta popullore që mund të jenë të kombinuara me medikamente.


Pra, për të sherbet lëkurës të naftës përshtatshëm perimesh (bajame, liri, etj), dhe qumësht tërshërë (2 lugë bollgur grimcuar, pour dy gota me qumësht të nxehtë, të lënë për gjysmë ore, tendosje). Ju gjithashtu mund të: - Mix dy lugë e njëri-tjetrit kafshët, katër lugë trengjyrësh violet, tre lugë rrënjë rodhe, dy lugë Yarrow dhe dy lugë rrush pa fara i zi lë. Merrni dy lugë koleksioni dhe vlim për 10 minuta në një litër ujë, pastaj të marrë 30 ml çdo orë (të rriturit). Në mbledhjen ju mund të shtoni gjethe arre, luleshtrydhe dhe të vdekur-hithër. - Dush të ngrohtë ujë me vaj perimesh (200 ml), shtoni beeswax (. 50 g) Dhe oleoresin (. 50 g) (Ju mund kolofon), llokoçis, të ftohtë, shtoni lëng aloe (100 ml), llokoçis përsëri dhe të aplikojnë 1- 2 herë gjatë ditës në zonat e prekura.

Para se të përdorni përzierje duhet të lëkunden. - Yolks Rub 3 vezë, shtoni një vaj kamfor (75 ml), tar thupër (150 mL) dhe fërkim alkool (150 ml) ose vodka. Rezultuar krem ​​për të vënë në një gotë të errët dhe duke përdorur leshi të aplikojnë në zonat e prekura. Mos e prekni atë dhe mos t'i lash 3 ditë, dhe pastaj pije me vaj erëkëndshëm tar dhe sapun dhe pastaj të aplikojnë për 3 ditë. - Merrni 50 g rrëshirë, gjalpë i shkrirë dhe prej qepëve. Vaj duhet të shkrihen në një banjë me ujë, shtoni oleoresin, dhe qepë copëtuar. Llokoçis përzierje deri rrëshirë shkrirë, pastaj të ftohtë dhe të aplikoni në lëkurën e prekur 1-2 herë në ditë.

- Përhapja e ujit rreth 1 sapun matchbox derisa ajo merr konsistencën e salcë kosi, shtoni në të 3 matchbox mix squfuri mirë. Aplikoni në lëkurë gjatë natës dhe në mëngjes tretësirë ​​shpëlarje Calendula. Përsëriteni tri ditë. - Hidh ujë të nxehtë (0,5 L) manaferrat kulpër (2 lugë), të lejojë që të qëndrojnë brenda natës, tendosje dhe pije gjatë ditës. Kohëzgjatja e trajtimit - një muaj. Nëse është e nevojshme, një muaj mund të përsëritet. - Shkrihet copë yndyrë të vjetra, pas heqjes atë nga hudhër dhe kripë. Shtoni atë në pluhur normë celandine e 25 g barishte në '50

proshutë. Clean lëkurë prekur 1-2 herë në ditë. Pas përfundimit të çdo kurs të trajtimit të nevojshëm për një kohë të gjatë terapi sjellje të mirëmbajtjes, si dhe të krijojë një mjedis të sheshtë hypoallergenic duke hequr prej saj të gjitha shkaqet e alergjive. Sa për higjenën, pastaj në shenjë e parë e sëmundjes që ju duhet të zëvendësojë rroba të zakonshme dhe bedding në materiale natyrale që nuk lejojnë djersitje dhe mbinxehje të trupit. Kur noti është më mirë për të përdorur zëvendësuese për sapun nuk përmban alkali, pas një dush, të aplikojnë moisturizer në lëkurë dhe gjatë larjes, përdorni lëng në vend se detergjent pluhur.

Thonjtë duhet të jetë prerë sa më e shkurtër dhe për të mbajtur të pastër. Mos harroni për humidifying ajrit. Gjatë sëmundjeve
dhe me ushqim duhet të përjashtohen: pule, peshk, qumësht, çokollatë, arra, mjaltë, mish të konservuar, agrume dhe prerë ëmbëlsirat. Në vend të kësaj, të ligët mbi mish i gatuar, produktet e qumështit, drithërat dhe perimet. Më shumë Ndiqni dietë hypoallergenic, hiqni nga lokalet të gjitha burimet e pluhurit, të krijojë një klimë të 60-70% lagështi në 23 C, të mbajtur të pastër, theksoj off, përdorni recetave popullore, por ata Pajtohem me mjekun tuaj. Mary