Osteoarthritis e gju trajtimeve popullore


Osteoarthritis është një sëmundje kronike të përbashkët, degjenerative, e shprehur kryesisht në shkatërrimin e shtresave të kërcit mes sochlenyayuschymysya kockat. Me kalimin e kohës, ky proces mund të zgjasë dy ligaments e përbashkët, dhe hyrjes në kockave të përbashkët. Më mbresëlënëse është arthrosis i gju të përbashkët, si të dhënat e arsimit anatomike, gjatë gjithë jetës nën ngarkesa të rënda - e tërë pesha e trupit është e shpërndarë midis dy nyjeve. Në Arthrosis specializuar letërsisë së përbashkët gju, trajtime tradicionale të cilat ne do të vazhdojnë të marrin në konsideratë, shpesh i quajtur gonarthrosis.

Për të filluar, zgjidhni rrezikun për këtë sëmundje: • GONAR%
D1? Roses janë shpesh persona të ndjeshëm që i përkasin grupit të moshës më të vjetër; • Gratë që vuajnë nga kjo sëmundje është disa herë më shumë meshkuj; • Pacientët me trashje më shumë gjasa për të zhvilluar osteoarthritis gju të përbashkët; • gonarthrosis mund të ndodhë si një sëmundje e mesme shkaktuar zëvendësimin plagosje, me prezencën e fragmenteve të kyçeve të kërcit. Manifestimet e sëmundjes. Në fazat fillestare, pacientët zakonisht ankohen për prezencë të vogël të dhimbjes, dhe shfaqja e përbashkët tingëllon ndryshe, ndonjëherë shumë me zë të lartë, fjalë për fjalë audible në distancë.


Një nga shenjat patognomonike të sëmundjes është ngurtësi në mëngjes. Çfarë është shprehur - në orët e para pas zgjimit lëvizjet në gju e shtrënguar në mënyrë të konsiderueshme, i përbashkët bëhet i ulur. Ku - është më afër orët darkë, varg i rritet lëvizje në mënyrë të konsiderueshme, duke arritur gati në normale. Ndryshimet e jashtme të zhvilluar shumë më vonë, ndër të cilat ne mund të shohim deformimin e përbashkët, në fazat e hershme mezi shqiptuar, por me kalimin e kohës mund t'i nënshtrohet tendosje edhe boshtin e përbashkët gju, duke çuar në shfaqjen e të ashtuquajturës X - këmbët në formë. Mjekësisë tradicionale ka një arsenal shumë të gjerë të mjeteve për të luftuar këtë sëmundje nga ne.

Nga terapi për trajtimin kirurgjik - nyjeve të protezave. Ne e konsiderojmë trajtimin popullore për këtë sëmundje. Para së gjithash, e konsiderojnë një nga mjetet më të zakonshme - bimore rodhe. Për të përgatitur ju do të duhet disa gjethe të freskëta të rodhe. E rëndësishme: zgjidhni bimore të përshtatshme me kujdes, mos e përdorni rodhe në rritje në anë të rrugës. Këto bimë përmbajnë sasi të mëdha të carcinogens, squfurit, merkuri dhe kështu me radhë. • Merrni këputnin gjethet dhe vënien e tyre në një sipërfaqe të fortë; • Shtypni lë tigan me ujë të nxehtë, por jo të valë për 10 - 20 minuta; • Trajtoni vajin e ullirit në gju e prekur; • Lidhni një grumbull të lë në gju.

Ajo duhet të bëjë anën gëzof poshtë; • Vendoseni në kasetë të përbashkët dhe të mbyllë një fashë. Celandine. Lëng i kësaj bime është në gjendje për të hequr në mënyrë efektive sindromi dhimbje të mjaftueshme. Për të përgatitur compress ndiqni këto hapa: • njom celandine lëng pjesë të vogël të indeve, mos harroni këshilla për zgjedhjen e bimëve të përmendura më herët; • Turn indeve prekur gjurin e marrë; • Përfundojë fashë dhe mushama të përbashkët; • Shtypni pak çaste për rreth një orë. Kursi i trajtimit duhet të zgjasë rreth një javë. Pas një ndërprerjeje të shkurtër është e rekomandueshme që dy të kursit.

Trajtim nga një magnet. Prosperitet magnetike provuar, madje mjekësia konvencionale ka adoptuar këtë metodë. Nën ndikimin e fushave të dobëta magnetike përmirëson qarkullimin e gjakut, metabolizmin, përmirëson rrjedhën limfatike. Trajtimi me magnet nuk kërkon që ju të keni ndonjë veprime të veçanta. Të gjitha që ju duhet është një magnet i zakonshëm që mund të gjenden lehtësisht në dinamikën e një radio të vjetër. Magnet rezultuar duhet të pastrohet nga papastërtitë, dhe ju mund të filloni trajtimet. • Brenda 12-20 minuta masazh me dritë lëvizjet rrethore gju e prekur; • Përsëriteni dy herë gjatë ditës.

Kursi i trajtimit është mjaft e gjatë, rreth një e gjysmë deri në tre muaj, por ju nuk do të jenë të pakënaqur me rezultatin. Trajtimi me krimbat e tokës. Palë e parë do të jetë e vështirë për të kapërcyer lindur neveri e natyrshme në shumicën e njerëzve, por, më besoni, efekti është e vlefshme. • gërmoj një sasi të vogël, rreth 100-150 gram e krimbat e tokës; • Lani krimbat nga të kontaminimit të mbetur; • Vendin krimbat në një vend të ngrohtë për disa ditë jo; • Kur krimbat kthehet në një masë homogjene, shtoni për të njëjtën sasi e alkoolit. Në vend të alkoolit, ju mund të përdorni alkool të fortë.

Kjo bimeve medicinale mund të konsiderohet gati. Përdoreni këtë mjet duhet të jetë një herë në ditë, duke e vënë atë në zonën e prekur. Kohëzgjatja e rreth 1-2 javë. Masazh mjaltë. Honey ka kohë që njihet për vetitë e saj shëruese. Ndoshta më e lehtë për të listën e sëmundjeve që nuk trajtohen me mjaltë sesa anasjelltas. Pra, ne të vazhdojë të trajtimeve. • Për të filluar për të brenda 15 - 20 minuta të ngrohtë deri të përbashkët me radiatorëve konvencionale; • Aplikoni një sasi të vogël të mjaltit në gjurin e tij; • Leg
Fshij Kimi mjaltë në një lëvizje rrethore. Kjo procedurë duhet të kryhet një herë në ditë për dy javë.

Trajtimi i snowdrops. Për të filluar, ju do të duhet për të gjetur një numër të vogël me lule mësipërme uzinës. Pastaj, lulet duhet të mblidhen mish i grirë me rrjetë gjobë. Duke rezultuar në masë duhet të zbatohet në zonën e prekur për 15 minuta, plagë fashë gju dhe kasetë. A nuk nënvlerësojnë extractives që janë podsnezhnyke. Duke lënë paketë për një periudhë më të gjatë, ju mund të merrni një të djegur kimike, kështu që të jenë të kujdesshëm. Mjekimi lule luleradhiqe • Të mbledhë rreth 100 lule luleradhiqe mund të jenë së bashku me rrjedh; • Hidh gjysmë litër vodka; • Insistojnë brenda 21 ditëve.

Ky mjet është përdorur si një kompresë. Mbarsur një copë leckë, dhe e vënë atë në gju tuaj. Pastaj të përfundojë kasetë të përbashkët dhe fashë. Mbajeni për 1:00. Së fundi dua të them këtë: edhe pse ju tani dini më shumë për Arthrosis të përbashkët gju, trajtimit kombëtar, edhe pse ajo nuk është e nevojshme për të sjellë situatën në absurditet, zatsyklyuyuchys mbi terapitë popullore thjeshtë. Vetëm i arsyeshëm përzierje, i balancuar i aktiviteteve popullore tradicionale, mund të përmirësojë shëndetin tuaj. Me kujdes të ndjekë të gjitha rekomandimet e mjekut tuaj dhe të jenë të shëndetshme! Tatiana, www.
rasteniya-lecarstvennie.ru