Arthritis e nyjet e gishtave - trajtim


Hand - pjesa më aktive e trupit të çdo personi. Çfarë bëjmë ne jo vetëm duart? Dhe si mund të jetojmë pa to? Ajo është me anë të duarve, ne kemi kryer punën mirën, shkruaj, të krijojnë vepra të ndryshme të artit. Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme që nyjet e gishtave kanë qenë gjithmonë të shëndetshme. Sëmundja e nyjet e gishtave - një gjë shumë e rrezikshme. Në mënyrë tipike, artrit ndikon nyjet e gishtave. Çfarë është artrit? Arthritis është një sëmundje e nyjet e gishtave, e cila është një inflamacion i tyre të shkaktuara nga bakteret e ndryshme dhe degjenerim. Artrit është dy lloje: akute dhe kronike. Artrit kronik zhvillohet me kalimin e kohës dhe, natyrisht, është treguar nga të moshuarit.

Një lloj i dytë mund të rrëmbej nyjet e gishtave papritmas, në momentin më të papritur për ju. Pra, le të flasim më shumë për artrit e nyjet e gishtave, trajtimin e kësaj sëmundjeje. Për shembull, në qoftë se nyjet e gishtave grevë artrit reumatoid, gishtat mund të humbasin efektshmërinë, dhe nganjëherë nga lëvizin në të gjitha. Trajtimi i artritit është shumë i vështirë dhe i gjatë. Në artrit reumatoid në zgavrën e përbashkët akumulon gishtat fluide, në këtë mënyrë shtrihen bono, si rezultat i kësaj ata nuk mund të sigurojë pozicionin e saktë të përbashkët. Shpesh kjo çon në artrit të çrregullimesh të vogla por të dhimbshme disa nyje gisht.


Rheumatoid arthritis është sigurisht gra mbresëlënëse 30-40 vjeç. Nëse nyjet e gishtave papritmas reddened, i sëmurë, ethe, edema ose ënjtje shfaq, ju duhet të veproni si më poshtë: - shkaqet e sëmundjes vetë nuk mund të përcaktojë se pse duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Highly ekspert i kualifikuar pas laboratorit të ndryshme teston një diagnozë të saktë dhe të përshkruajnë trajtim. Përveç kësaj, detyra më e rëndësishme: të dinë diagnozën. Dhe ju mund të shërohen metoda të shumta të mjekësisë tradicionale. - Mjekësisë tradicionale, në varësi të llojit të sëmundjes së nyjeve të gishtave tuaj, sugjeron përdorur trajtimet e mëposhtme: plehun organik, fletë lakër, ointments gjarpër dhe bee helm, nettles, etj

Nuk mund të jetë efektive në luftën kundër nyje artrit trajtimet termike duart. Përveç kësaj, mjekësi tradicionale propozon sëmundje vijon procedurat e nyjet e gishtave: - Hand uthull larje frutash - vënë pako të ndryshme nga djathi, krunde, patate, miell, baltë, etj
d -. pini çaj, lëng dhe sallatë e luleradhiqe, rrikë dhe elderberry. - Bath me vajrat e Calendula, eukalipt, trumzë, të cilat do të japin një efekt të mirë anti-inflamator. - Tea me lule bli dhe hithër, të paturit e një aftësi të mirë diuretik. Por në qoftë se ju vendosni që do të trajtohen drogave të ndryshme, mos harroni se çdo mjekim duhet të jetë e përshkruar vetëm shumë specialistë të kualifikuar.

A nuk duhet të kryhet në drogë që kanë reklamat shumë të gjerë të dy në televizion dhe në qytetin tuaj. Mos harroni rregullin, produkte të cilësisë nuk kërkojnë reklamat, ajo është pa të shitur mirë, por pa produktet e padrejta reklamat mbesin të shtrirë në stola barnatore përgjithmonë. Është thënë se pas trajtimin dhe shërimin e nyjet e gishtat e duarve tuaja, ju duhet të kujdeset dhe të kujdesen për ta. Sepse sëmundja vjen mbrapa. Puna kryesore parandalues ​​për artrit është ndjekja dhe duke e mbajtur peshën tuaj në gjendje normale. Hani sa më shumë vitamina që janë gjetur në fruta shumicën freskëta dhe perime.

Beta-carotene, e cila forcon nyjet e gishtave, përmbante një shtrirjen më të madhe në fruta dhe perime kryesisht ngjyra të verdhë dhe portokalli. Studiuesit zbuluan se artrit i nyjeve të gishtave ndodh më shpesh në njerëz që janë më të prirur për stres. Pra mendoj, nuk shkakton sëmundje është stresi? Përdorimi i një numri të madh të ushqimeve të tilla si grurë, kripë, kafe, mish të kuq, domate, yndyrna shtazore dhe sheqer, mund të jetë shkaku i artritit. Nëse jeni të vërtetë të hani ato më të lartë se normale, ajo është e mirë për të reduktuar, dhe më të mirë të të gjitha, të përjashtojë këto produkte nga ushqimet e tyre dietë. Duke mos i përfshirë këto produkte, të jetë i sigurt për të përfshirë ushqime të tilla si arra dhe vaj peshku janë të pasura me omega-3 - acidet yndyrore.

Në trajtimin e artritit, ose në çdo rast nuk do të marrë në alkool, siç është efekti anësor agjent droga antirheumatic. Sipas rregullave të mëposhtme të thjeshta do t'ju ndihmojë të shmangur sëmundje të pakëndshme të ndryshme të lidhjeve të gishtave dhe mbajtur ata të lëvizin dhe të shëndetshme. Një duart shëndetshme - është kyç për prosperitetin e të gjithë në jetë të pavarur e të rriturve. Rinat Abdrahimov, rasteniya-lecarstvennie.ru


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!