Angjinarja - një recetë, përdorimi, pronat e të dobishme


Besohet se Angjinarja - një produkt gustator. Në të njëjtën kohë, shumë nuk e di deri tani, ajo duket si. Por kjo nuk e ndalon atë kohët e fundit artichoke përdorur gjithnjë në gastronomisë. Për më tepër, nga thellësitë e kaluara jonë dhe u kthye një tjetër kërkesë - në mjekësinë popullore. Le ne kujtojmë të flasim e uzinës më shumë për këtë në artikullin "Angjinarja -. Pronat e dobishme e aplikimit recetë" Angjinarja - një bimë që i përket familjes Compositae, pamja e saj është e ngjashme me gjemb gomari. Ai ishte shumë i gjatë, mund të arrijnë një lartësi prej dy metrash. Në ushqim si një produkt vegjetal përdorni inflorescences saj.

Kur diskutohet përdorimin e saj, pronat medicinale kanë - rrënjët, buds dhe gjethe. Rritje Angjinarja në bregdetin e Mesdheut. Për përfitimin maksimal të përdorimit të tij për trajtimin, lë dhe buds duhet të mblidhen gjatë lulëzuar, dhe rrënjët - në vjeshtë. Efekt kurativ që jep Angjinarja për person mund të shpjegohet me përbërjen e tij kimike. Për shembull, flavonoids, silymarin, taninet, tsinaropikrin, tsinarin, vitaminë C, vitamina B - janë komponente që janë anëtarët e saj dhe të përcaktojë vetitë artichoke pronësi, përdorimi i saj në trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë.


Ajo u gjet se një ekstrakt i buds stimulon shërimin e qelizave të dëmtuara në: abuzimit të alkoolit; dietë paekuilibruar dhe i sëmurë (konsumimi i tepruar i skuqur, yndyror, ushqim me erëza, i tymosur); Sëmundjet inflamatore të mëlçisë - hepatitit. Angjinarja gjithashtu redukton përçarje e metabolizmit lipid, atherosclerosis ashpërsia, nivelet e kolesterolit normalizuar.
Përveç kësaj, karçof janë të pasura me fibra, të domosdoshme për micronutrients njeriut trupit (kalcium, hekur, fosfor, kalium). Gjithashtu të ndikojë pozitivisht në rrjedhën e sëmundjes tiroide, normalizojë formimin, sekretimit të biliare dhe fshikëz e tëmthit aktivitetit motorik.

Supozohet që disa artichoke ndihmon në zvogëlimin (sheqerit) nivelet e glukozës. Ai gjithashtu ka një efekt të moderuar diuretik që stimulon sekretimin e toksinave dhe produkteve të ndryshme në fund të metabolizmit (kreatininës, urinës, ure) nga trupi. Në një normalizim pozitiv dhe të lëkurës. Ka dëshmi se stimulon dëshirën seksuale. Përveç kësaj, karçof, pronat e bimëve të përmirësojë funksionin e traktit gastrointestinal, dhe ende ai: • normalizojë oreksin; • zvogëlon aciditetin e stomakut; • redukton përzier dhe të vjella; • ndihmon me fryrje e tepruar; • efektive në rast të kapsllëk.

b Si për të ngrënë një Angjinarja? Ajo mund të hahen të papërpunuara, dhe kuzhinier, kuzhinier, kuzhinier. Secili zgjedh metodën më të mirë gatim, sipas shijeve të tyre. Sigurisht, ne duhet të mbajnë në mend se pas trajtimit të ngrohjes disa nga vitaminat që përmban në fabrikë, i shkatërruar dhe i humbur pronat diuretik. Prandaj, në aspektin e ruajtjes së pronave të dobishme zakonisht më të mirë për të përgatitur një sallatë me të. Ju mund të vë në dukje ruajtjen e saj, por nuk është e rekomanduar për të ngrirë që prej humbi pothuajse të gjitha pronat e të dobishme. Të artichoke i freskët nuk errësuar përpunimin, ju derdh atë me lëng limoni ose kripë.

Sa për aplikim mjekësore, ju mund të krijoj çaj nga gjethet e Angjinarja, edhe pse shija e hidhur e kufizon zbatimin e tij. Për të përgatitur këtë infuzion i cili përfshin vetëm një komponent - recetë Angjinarja: gjethet * 2 teaspoons thata derdh 300 ml ujë të nxehtë të zier. Insistojnë për 15-20 minuta. Pastaj tendosje dhe të marrë 2 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Për të eliminuar hidhërim të shtoni një gotë me pak (1 tsp) mjaltë. Nëse ju nuk jeni një tifoz i vetë-trajtim Angjinarja, ju gjithmonë mund të blej shtojcave në bazë të tij në farmaci. Për shembull, tableta ekstrakt i gjetheve (çdo tabletë të përbërë nga 150 g të materialit të thatë) ose çaj të paketuara.

Sa për contraindications, ju nuk duhet të harrojmë për komponentet individuale të përbërjes kimike të intolerancës Angjinarja dhe nuk aplikojnë atë ulur aciditetin e stomakut. Kështu, ne mund të konkludojmë se kemi përmendur karakteristikat e bukur është se Angjinarja, përdorimin e saj dhe tani e di se si të përdorin atë për të trajtuar shumë sëmundje. Helen,