Masazh aromatike gjatë shtatzënisë


Masazh të rregullt duke përdorur vajra esenciale gjatë shtatzënisë - një ndihmë nënën serioz shtatzënë në fushat e shëndetit fizik dhe rehati emocionale në këtë fushë. Kjo do të ndihmojë çlodhur trupin tuaj dhe lehtësimin e tensioneve të brendshme psikologjike, lehtësimin nga dhimbje prapa dhe për të lehtësuar zgjidhjen e shpejtë të disa problemeve gjatë shtatzënisë. Masazh aromatike gjatë shtatzënisë përmirëson qarkullimin e gjakut, normalizes presionin e gjakut, ndihmon të mbajë lëkurën tuaj në gjendjen e saj normale dhe për të shmangur efektet negative të shënon shtrirje dhe shumë, shumë më tepër. Gjatë shtatzënisë, Aromatherapy masazh mund të kryhet në këto rregulla para se të implementimit masazh aromatike, megjithatë, por është e nevojshme të marrin në konsideratë sa më poshtë: Së pari, shtatzënë në çdo rast nuk mund të vënë poshtë në barkun e tij.

Pozita më e përshtatshme për masazh - të ulen në një karrige, të mbështetur në një jastëk. Në rastin ekstrem - të shtrirë në anën. Së dyti, gjatë shtatzënisë rreptësisht e ndaluar për të kryer acupressure, sepse ka disa pika të dështuara, të ngutshme e cila mund të shkaktojë abort. Së treti, efekti i teknikave masazh duhet të jetë i butë dhe jo shumë intensive. Së katërti, gjatë tre muajve të parë të shtatzënisë nuk e masazh barkut të ulët dhe mbrapa, dhe në muajt e fundit, për të shmangur klikimeve të forta në këto fusha. Së pesti, mos masazh në qoftë se ndjehen të parëndësishme. Vaj masazh dhe përzierje.


Së pari, zgjedhja e naftës masazh për gratë shtatzëna është e rëndësishme për t'u marrë parasysh se nuk janë të ndaluara gjatë kësaj periudhe vajra të tilla si engjëll, glikanxos, borzilok, benzoin, bergamot, sanëz, karafil, rigon, jasemini, xhenxhefil, hisop, galangal, kamfor kedri, selvi, koriandër, kanellë, lovage, borzilok, balsam limon, dëllinjë, karamele mente, majdanoz, dragua, kamomil, rue, trumzë, kedri, kopër, i këndshëm, trumzë, i urtë. Së dyti, i kushtoj vëmendje të tolerancës individual të vajrave të caktuara. Nëse ju nuk janë shumë të njohur me Aromatherapy ose keni ndonjë dyshim, të jetë i sigurt për të përdorur një kontakt të caktuar vaj personin në Aromatherapy apo mjekun tuaj.

Mos harroni që gjatë shtatzënisë trupi ndryshon në masë të madhe, dhe se këtij ndikimi dhënë pozitiv mbi ju, tani mund të shkaktojë efekt krejtësisht të kundërt. Për këtë arsye, me kujdes të dëgjoni ndjenjat e tyre në rast të edhe simptoma të vogël padëshiruar menjëherë të ndaluar marrjen e këtë vaj dhe kërkoni këshilla mjekësore. Si një shembull i naftës masazh gjatë shtatzënisë mund të rekomandojë recetë e mëposhtme: Mix 4 lugë vaj bajame me 1 lugë gjelle vaj avokado. Në këtë të njëjtën përzierje mund të shtoni disa pika vaj esencial trëndafili. Performance masazh të lehtë aromatike.

Pozicionin e fillimit - të ulur në një karrige. Së pari, një pak prapa fshij një grua me barrë aq sa ajo ngrohur pak, dhe pastaj aplikoni palme masazh krem ​​dhe ndiqni dohlazhivayuschie lëvizjen lart në të dyja anët e shtyllës kurrizore, duke lëvizur nga mbrapa në supet. Mbajtja duart larg nga trupi, lëvizin dorën tuaj në shpinë dhe të qetë atë rozsuvayuchy në anën palme të qendrës. Këto lëvizje tërthor të merrni poshtë për të tailbone përsëri unë shkoj deri në bel dhe më lart, para brinjë. Nëse është e nevojshme, të zbatohet një tjetër krem ​​masazh palme. Vini re se në muajt e fundit të ndikimit të shtatzënisë në këtë fushë duhet të jetë aq i butë.

Përsëri, pak fshij prapa tij, por këtë herë sferën e ndikimit në rritje - në shpinë në të gjitha drejtimet. Gradualisht lëvizin për supet, muskujt e shpatullave siç duhet shtrihen veten shpatullën. Këtu ju mund të shtoni në stroking presion të lehta dhe compression (si gatuaj brumë). Por kjo shikojnë me kujdes për reagimet shtatzëna. Mbi supet e tranzicionit të butë në qafë. Ajo gjithashtu duhet të jetë e mirë për të shtrihet dhe të shtyjë. Kjo pjesë e trupit duhet t'i jepet vëmendje të veçantë, si ajo akumulon stresi kronik, i cili pengon qarkullimin e duhur të gjakut dhe të energjisë e të gjithë organizmit. Tani pyesni pacienti për të ndryshuar në mënyrë që ajo u përkul përsëri, duke u kthyer në stomakun tuaj.

Bëhu butësi maksimale dhe butësi, masazh barkut është kryer vetëm lëvizjet e lehta stroking dhe vaj duhet të thirrni në duart e një sasi minimale. Mos harroni se
Tani ju bëni masazh Aromatherapy është jo vetëm shtatzënë, por fëmija që ajo mbart. Zbut stomakun nga qendra në bel. Pastaj do të vazhdojë të masazh këmbët. Jo për një moment mos harroni se ju nuk mund të sigurojë acupressure për të mos shkaktuar reagimin dështuese. Alert fokusohet në këmbë, fshij ato në shumë vaj lehtë. Zona e mirë masazh rreth thembra dhe në mes të këmbëve. Mos shkoni rreth vëmendjes dhe e sipërme të këmbës.

Trajtoni si kyçin e këmbës dhe, në qoftë se një grua ka grumbulluar tension në viçat apo kofshë, dhe masazh këto fusha. Por pastaj përsëri përsëri në këmbë.
Gjatë shtatzënisë, Aromatherapy masazh të ndërpresë të lehta stroking. Pas seancë nuk heq vajin, le të jetë zhytur në trup natyrisht.