Foshnja aromatike masazh


Masazh për fëmijën edhe më e rëndësishme se për të rriturit, veçanërisht në qoftë se ajo bën një nënë apo baba, jo një i huaj. Fëmijët janë shumë të ndjeshme për të prekur, ato janë jetike. Është vënë re se fëmijët, që shpesh trajtohen me prindërit, dhe ata që bëjnë masazh, rritet personalitetet më paqësore dhe intelektualisht të zhvilluara se sa ata fëmijët që ishin mbajtur në kinesthetic "uria". Përveç kësaj, fëmijët të cilët janë masazhin, fle më mirë dhe kanë shumë më pak probleme shëndetësore dhe shëndetin mendor. Sigurisht, përdorni vajra esenciale për fëmijën Aromatherapy masazh duhet të jenë shumë, shumë të kujdesshëm, si lëkura e foshnjës është shumë e ndjeshme.

Për këtë arsye unë nuk do të jap ndonjë recetave vajra të tilla për të mos provokoj prindërit shumë fanatikë. Më të mirë të blerë vajra gatshme masazh njohura dhe firmat të mirë-krijuar. Mos harroni se vajra bebe përgjithësisht kundërindikuar, edhe nëse përdoret nëpërmjet ndezjes naftës. Për shembull, era e limon mund të shkaktojë një fëmijë reagim i dhunshëm alergjike apo "goditur" atë në sy. Mos harroni se fëmija juaj është dashuria më e rëndësishme. Masazh kostum fëmija të gjitha rregullat e masazh i rritur aromatike, por ka disa nuanca. Së pari, lëvizjet tuaja duhet të jetë i butë, i butë dhe i lehtë.


Lejohet vetëm stroking dhe fërkim, dhe vetëm në disa pika trazim shumë e lehtë. Së dyti, masazh fëmija ka nevojë për një të ngrohtë deri të mirë duart. Së treti, ndërsa masazh aromatike nga afër të shikojnë reagimin e fëmijës, në shenjë të vogël të pakënaqësisë me seancën e tij të ndaluar dorë. Së katërti, nuk e bëjmë Aromatherapy masazh kur fëmija është i lodhur, i uritur apo nervoz. Së pesti, të hequr të gjitha bizhuteri për të parandaluar kruarje fëmijën. Së gjashti, të kujdeset për atë fëmijë gjatë masazh ju asgjë hutuar. Seanca e interrupt është rreptësisht e ndaluar, ajo mund të ketë një ndikim negativ në psikologjinë e fëmijës.

Së shtati, një masazh këshillueshme për të folur me fëmijën tuaj ose këndoni atij një këngë të qetë. Performance masazh aromatike fëmijë. Që më parë, të përgatisë dhe vaj baby. Ai duhet të jetë në një dhomë të ngrohtë, një humor i dhembshur, është e dëshirueshme që ajo mori një dush të ngrohtë. Nëse janë plotësuar të gjitha kushtet, së pari vendosni fëmijën tuaj në shpinë të tij kështu që ai mund të shoh ty dhe çfarë ju do të bëni. Të jetë i sigurt për të parë për të gjitha lëvizjet e kontaktit sy me fëmijën tuaj, buzëqeshje dhe mbajtur atë të folur. Aplikoni vaj në duart tuaja dhe masazh atë me të dy duart, këmbëve këmbët që nga duke shkuar deri këmbët.

Të jenë të kujdesshëm në qoftë se fëmija dëshiron të lëvizë këmbët e tij dhe pobrykatsya ato, le ta bëjë atë pa humbur kontakt me trupin. Duke e detyruar atë që të qëndrojnë në heshtje, të ushtrojë presion mbi këmbë, duke shtypur ata rreptësisht të ndaluara. A nuk e bëjnë Aromatherapy masazh fëmijën të torturës apo "zobov'yazalivku" për të. Pastaj masazh këmbët e tij. Për ta bërë këtë, të marrë një këmbë në dorën e majtë dhe të djathtë pëllëmbë dhe fshij atë shumë të butë gishtin promnite. Por asnjë acupressure! Pastaj përsëri fshij dorën e tij. Përsëriteni me këmbën tjetër. Përsëri rrëshqitje nga ndalesë për të shkuar në këmbë dhe bark masazh.

Saj mjaft e lehtë për goditje apo fshij në një clockwise rrethore lëvizje. Për të shtypni kanaçe! Gjithashtu butësisht fshij kraharorin e vet, duke treguar kujdes të madh në zemër. Pastaj shkoni rrëshqitje lëvizjet e gjymtyrëve dhe ata të marrë poshtë në duart tuaja dhe shuplakat. Pastaj, në qoftë se të gjitha është e mirë dhe fëmijë mirëpret masazh tuaj Aromatherapy, kthejnë atë në bark, kështu që ju gjithmonë mund të shihni se si është e rehatshme dhe të përshtatshme për të marrë frymë, ai varros fytyrën e tij jo një jastëk apo peshqir. Masazh këmbët tuaja më të ulët - nga kyçin e këmbës në gomar. Vendi duart tuaja në mollaqe, duke lëvizur ato përgjatë shtyllës kurrizore të qafës, supet dhe pastaj rreth përsëri kthehet në pozicionin e fillimit.

Përsëriteni disa herë. Shikojnë nga afër për të siguruar që fëmija ishte i rehatshëm. Masazh i plotë domosdoshmërisht obnimannyam fëmijën, edhe në qoftë se keni ndërmend për të vënë në gjumë.