Mountain Arnica - pronat, përdorimi i bimëve


Mountain Arnica - një bimë shumëvjeçare me lule e bukur të verdhë. Arnica është si një fabrikë dekorativ, por përveç bukurinë e saj, shporta e saj lule kanë veti të shkëlqyera shëruese. Si emri sugjeron bimën, ajo rritet në livadhe malore të Karpateve, livadhet Baltike e thatë, ajo mund gjithashtu të gjenden në Ukrainian gjallë. Arnica si një bukuri të vërtetë duke kërkuar dhe tekanjoze. Bimët duhet të hydrated mirë ajër të pastër, të hapur, hapësirë ​​të mirë-lit me rrezet e diellit. Për të mësuar më shumë për këtë bimë interesante ju nga artikullin "Mountain Arnica -. Pronave, përdorimin e bimëve" Fabrika ka të gjatë dhe besnikërisht shërbyer popullit ndihmuar të heqin qafe e Sëmundjet e ndryshme.

Ende jetojnë në mjek lashtë Greqi Dioscorides Arnica me vlerë dhe e quajti atë lule chhaly. Në të vërtetë, gjethet e saj dhe lule shkaktojnë teshtimë, duke i liruar mukusit akumuluara nga pasazhet e hundës. Arnica përket specieve të rralla të bimëve, në mënyrë të mbrojtur atë, ndalojnë korrat në natyrë. Rriten bimë vetëm është e vështirë, sepse të importuara normalisht lëndën e parë të vendit tonë nga jashtë. Përbërja biokimike e bimëve Si pjesë e Arnica gjetur taninet, rreshire, tsinarin, vajra esenciale, acide organike, duke përfshirë fumarik, malic, laktik, formik, anhelikovaya. Shumë bimë në vitamina, sidomos një shumë kjo carotene, acid Askorbik.


Nuk janë proteina, fruktoza, saharoze, inulin, choline, një sasi e vogël e alkaloide dhe substancave të tjera të dobishme për trupin dhe elementët gjurmë. Mountain Arnica - pronat e bimëve: Mjekësia moderne përdor barin për të trajtimin e shumë sëmundjeve. Ajo përdoret në influencës, konvulsione, bronkiti. Trajtojnë atë me ndihmën e sëmundjes së përbashkët, epilepsi, tronditje, është përdorur si një diuretik për sëmundje të zemrës, veçanërisht në hypertrophy, e cila shpesh ndikon në njerëzit që përjetojnë ushtrim të tepruar. Sipas specialistëve të mjekësisë tradicionale, Arnica malor në gjendje për të sqaruar të trurit, të rritur aktivitetin e trurit.

faradiol se pjesë e bimëve, ndihmon në eliminimin e gjakderdhje. Arnitsin - zgjeron enët koronare kardiake, përmirëson muskujve të zemrës. Bimët përgatitjet e bazuara përdorni për të shpejtuar normën e zemrës, ton palcës kurrizore, forcimin e sistemit nervor. Të veprojë si një qetësues, qetësues, ju lutem ndalesa e gjakut që nxisin shërimin. Droga me Arnica kanë diuretik, choleretic, anti-inflamator pronave. Bimë është përdorur si një fondeve anticonvulsant për të forcuar tkurrjes së mitrës në gjinekologji. Gjithashtu Arnica ndihmon në zvogëlimin e presionit të gjakut, ka veti anti-sklerotizues.

Efekt shumë interesant pronat medicinale e Arnica montana në tru. Fabrika ka një efekt të fortë tonik në të palcës kurrizore, por në të njëjtën kohë dëshpëruar efekt në lëvore cerebrale. Pra, mos harroni se përgatitjet Arnica në doza të vogla të stimulojë sistemin qendror nervor, dhe dozë të qetë të mëdha dhe të shtypur konfiskimet. Lule bimët përdoren nga jashtë si fasha të lagura, kremra. Ata janë përdorur për të trajtimin bruises, bruises, abrasions, bruising, vlon, sëmundjet e lëkurës pustular, djegiet, morth, ulcerat trofike. Mountain Arnica - përdorur në trajtimin e: Supë: 1 tbsp.

l. lule të thata pour 1 tbsp. ujë të vluar, të vënë në një banjë me ujë për 15 minuta. Dërgo infuzion të ftohtë, tendosje, pini në 1/3 c. tri herë në ditë para ushqimit për trajtimin e miokardit, angina, atherosclerosis, hipertension. Infuzion është përdorur edhe nga jashtë për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, djegiet, morth, abrasions, plagët dhe bruises. Infusion: bar Muzik ose rrënjët e bimëve. 1 tbsp. l. pour 1 tbsp. ujë të vluar, të përfundojë një peshqir, le të ngriteni për të ngrohur për gjysmë ore. Pastaj tendosje dhe pini 2 lugë. l. tri herë në ditë para ngrënies sëmundjet gjinekologjike: për kontraktimet e mitrës pas lindjes, si një agjent hemostatik në menstruacioneve të rënda të dhimbshme, për të eliminuar inflamacion në mitër.

Alkoolat: Prona në pronësi Arnica malore si tinctures përdorur për të trajtimin e angiospasm zemrës, arteriosklerozës, miokardit, sëmundje të zemrës. Së jashtmi ajo është përdorur për të trajtimin bruises, abrasions, plagët, hiqni absces. Disclaimer: Përdorimi i kësaj Arnica malor gjetur në mjekësi, ju mund ta përdorni atë për të trajtuar Sëmundjet shumë. Sidoqoftë, bimore Arnica është toksike, kështu që ajo duhet të përdoret me kujdes gabim të vogël në përgatitjen e barnave mbidozë në vend të shërimit mund të çojë në komplikacione të sëmundjes. Trajtimi i gabuar i mbidozë ndodh vjellje, dhimbje barkut, palpitations, djersitje, diarre, apo kapsllëk.

Në këtë kontekst, mos harroni se bimët helmuese të japë një efekt terapeutik në trup vetëm në duart e të aftë. Pra, para se të filloni të aplikoni vetitë mjekësore të Arnica montana, bisedoni me mjekun tuaj. Cheers! Svetlana,