Apitherapy - trajtimi i sëmundjeve të bletëve, mjaltë, prodhimet e bletëve, contraindications


apiotherapy quhet prirje në mjekësi alternative, e cila trajton produkte të bletëve. Shumë produkte të bletëve janë të lidhur ekskluzivisht me mjaltë. Ky produkt shijshme dhe definitivisht e dobishme ka marrë shumë kohë vendin e saj në tryezën tonë. Ajo është shtuar në enët shumë dhe hani pak sheqer në çaj. Por trajtimi i produkteve të sëmundjeve të bletëve nuk është vetëm mjaltë, por ambrosia, pidmorom, dylli, Propolisi, stings bee, pelte mbretërore. Sigurisht, mjaltë mbetet produkti më i zakonshëm. Ai përfshin shumë substanca aktive janë, dhe mjaltë është përdorur për të trajtimin e shumë sëmundjeve - një të ftohtë, çrregullime inflamatore.

Ai trajtuar ulcers stomak, sistemin nervor, zemrës, gjakut, tiroide. Gjithashtu, Mjaltë është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, gojës. Një tjetër produkt shumë popullor në Apitherapy është helm bletë . Por për të thënë se Apitherapy - Trajtimi i bletëve dhe vetëm tepër i pamundur, për shkak se ka aspekte të tjera të aplikimit terapeutik të metodës. Megjithatë, Apitherapy stings bee bee ose përndryshe përdorur në trajtimin e shumë sëmundjeve. Pra, me vetëdije të lidhur me apiotherapy. Ndërkohë vetë helm bleta është substancë shumë aktive. Ajo do të prodhojë kancerin në bletët, dhe helm nuk është një mjet i vrasjes, por një mjet për të penguar armikun.


Në vendin e kafshimit është skuqje dhe ënjtje, dhe produktet e helmit bee duke marrë në gjak mund të shkaktojë reaksione të rënda alergjike deri në anaphylaxis. Përveç kafshon, helm bletë e përdorur në prodhimin e krem ​​të ndryshme dhe ointments të përdorura në trajtimin e nyjeve dhe në dhimbje. Pretendohet se helm bletë mund të japin një efekt pozitiv në sëmundje të zemrës, tension të lartë të gjakut. Kur prekje, helm bletë rrit sasinë e hemoglobinës, duke reduktuar kështu koagulimit të gjakut dhe të viskozitetit të gjakut. Përveç kësaj, ka vasodilatation dhe uljen e kolesterolit.

Bee helm është në gjendje të rrisë prodhimin e urinës, rritjen e fluksit të gjakut në organet e pacientëve, lehtësimin e dhimbjeve dhe një efekt pozitiv në shëndetin e përgjithshëm, duke rritur efikasitetin. Përveç kësaj ajo ka një efekt pozitiv në sistemin e tretjes dhe të gjëndrës tiroide. Në doza të vogla ajo është përdorur edhe si një mjekim antihistamine. Një nga produktet e prodhuar nga bletët është Propolisi . Bletët e tij të prodhojë për të nënshkruar zgjua e tyre dhe qëllime të tjera. Ngjitëse për se ata mbledhin nga buds e pemëve në pranverë. Bletarët mbledhin bare veçanta ngjitës ose zishkribayut muret e koshere.

Ajo konsiston në shumicën rrëshirë komplekse dhe beeswax. Në përgjithësi, përbërja e Propolisi janë mbi dyqind komponimet. Kjo është - burim i vërtetë i ushqyesve. Propolisi ka kohë që janë përdorur në popull dhe në mjekësi zyrtare. Ajo ka antimicrobial të fortë dhe veti antibacterial. Ajo përdoret në formën e substancave të tretura, zgjidhje, pllaka. Është e mundur që të përdorin Propolisi si jashtë dhe brenda vendit. Propolis është përdorur në trajtimin e dhembeve dhe kavitetin oral në sëmundjet e stomakut, prostatës dhe sëmundjet gjinekologjike te trajtuar plagët, djegiet dhe dëmtimet sy otitis.

Gjithashtu në Apitherapy aplikuar dyllë blete . Bletët përdorin atë si një material ndërtimi. Ne gjithashtu dylli përdoret në industrinë kozmetike dhe për qëllime të ndryshme industriale. Që nga dylli është e përbërë vitaminë A dhe shumë substanca aktive që nxisin rigjenerimin dhe kanë anti-inflamator pronave, ajo është shtuar në krem, ointments, Facials, etj Përveç kësaj, mjekësi tradicionale përdor beeswax si një suva natyrore. Një tjetër produkt që ne e konsiderojmë do të jetë polen . Bletët e saj të ngrënë, dhe ai përmban përbërësit shumë aktive.

Polen është përdorur në trajtimin e pothuajse gjitha semundjeve njeriut. Ajo përdoret gjeresisht ne trajtimin e diabetit, sëmundjeve të sistemit tretës, sëmundjeve të zemrës dhe hipertensionit. Ka edhe mënyra për të përdorur polen në trajtimin e sëmundjes rrezatimi. Pa gjithashtu një efekt pozitiv në potencë dhe stimulon dëshirën seksuale. Një nga polenit origjinal është ambrosia . Ky produkt Znj
bletët ttyediyalnosti, e cila është një përzierje të fermentuara e polenit dhe mjaltit. Efektiviteti i saj është më e theksuar se në polen. Perge është përdorur për të njëjtat sëmundje dhe poleni, por mund të vazhdojnë më gjatë dhe është më e shpejtë. Në Apitherapy vlen edhe Royal Jelly .

Ajo është përdorur nga bletët që ushqejnë larvat, drones bletëve dhe mitrës. Ai përfshin vitamina, minerale, yndyrna dhe sheqerna komplekse. Qumështi ka një spektër të gjerë të veprimit antibacterial. Ajo është përdorur në sëmundjet e sistemit të tretjes për të normalizuar presionin. Për më tepër pelte mbretërore ndihmon për të normalizuar sistemin qendror nervor dhe gjëndra veshkave. Ajo është përdorur për të trajtimin e dëme të lëkurës dhe për të përmirësuar efikasitetin e organizmit. Gjithashtu e përdorur gjerësisht dhe Bee pidmor .
Kjo bletët vdekur, të cilat janë të përpunuara dhe të përdoren për prodhimin e drogës imunostimulues, ointments dhe krem.

Podmor ndikim pozitiv në procesin e shërimit plagë dhe trajtimi i sëmundjeve të zemrës, sëmundjet e sistemit urogjenital. Këtu ne jemi pothuajse në të dhe folën për atë që është Apitherapy - trajtimi i sëmundjeve të bletëve, mjaltë, prodhimet e bletëve, contraindications vetëm të dështuara. Kështu, pavarësisht nga fakti se trajtimi bletët mund të ndihmojë njerëzit me shumë sëmundje, të vërtetë të mbani në mend se kjo metodë e trajtimit, si të tjerët nuk mund gjithmonë të përdoren. Kjo për shkak të paturit e contraindications Apitherapy, dhe kështu, ajo gjithashtu mund të ofrojë trupin e njeriut papritmas efekte të dëmshme. Prandaj, zgjedhja e këtij trajtimi është më mirë që të konsultoheni me një mjek dhe specialist në trajtimin e bletëve.

Këtu janë disa shembuj kur trajtimi i ndaluar nga bletët . Për shembull, sëmundje dhe tuberkulozi Adyssona bee helm nuk kategorikisht të përdoren. Përveç kësaj, shumë njerëz janë alergjik në të dhe kjo është edhe intolerancë. Koha e shtatzënisë dhe gji të saj - shumë e vështirë për t'u përdorur stings bee. Nëse sëmundje të mëlçisë Apitherapy më tepër lënduar sesa ndihmë, dhe për këtë arsye i ndaluar. Gjatë përkeqësimin e ndonjë sëmundje, dhe muaj pas administrimit të çdo vaksinës më të mirë nuk poberehtysya bee trajtim helmit. Përndryshe më i Apitherapy mund të jetë e dobishme në qoftë se një individ zakonisht jo refuzim i kimikateve të prodhuara nga bletë Produktet.

Brandy,