Apendiksit Simptomat në fëmijët, të rriturit, diagnozën e sëmundjes


Apendiksit - inflamacion të shtojcës, cecum shtojcën. Fajtorët janë germs purulent inflamacion që hyjnë në limfatike shtojcën apo gjak. Sëmundja mund të ndodhë edhe për shkak të bllokimit të shtojcës lumen mbetjet patrazuar të ushqimit. Në faza të ndryshme të apendiksit mund të jetë e njomë (të thjeshtë), absces dhe gangrenizuar.
Simptomat e përbashkëta të apendiksit Sëmundja fillon me dhimbje. Personi i parë ndjen atë rreth stomakut, ajo nuk mund të përcaktojë vendndodhjen e saj e saktë. Pas pesë apo gjashtë orë dhimbje zhvendosur në rajonin e duhur çapokor. Ajo mund të dëmtojë dhe gjetkë, në varësi të strukturës dhe vendndodhjen shtojcën njeriut.

Kur vend të kockave të mësipërm normal, pacienti do të tregojë dhimbjen nën vetë brinjë të drejtë. Nëse ai u zhvendos përsëri - keni dhimbje në rajonin e mesit. Në dhimbje mosveprim shtojcën lokalizuara në zonën e legenit dhe vetëm mbi zonën pubike. Në dhimbje dhe të vjella mund të ndodhë. Ajo është e mbuluar me lulëzim të bardhë. Procesi inflamator çon tek akumulimin e lëngut në zorrë, kështu pacienti mund të jetë diarreja. Kur një person është në kërkim për sulm apendiksit sjellje më pak të dhimbshme, shpesh shtrirë në shpinë apo në anën e djathtë. Lëvizjet e papritur, qesh, kollë shkakton dhimbje të forta.


Në prekje e barkut (bëni me kujdes!) Vënë re tensionin e muskujve në të djathtë të ulët dhe me një rritje të mprehtë në dhimbje. Në formën më të thjeshtë të apendiksit shtojcën bëhet i përflakur dhe temperaturën e trupit të pacientit rritet në 37,50. Të gjitha këto simptoma të kërkojnë ndihmë të menjëhershme parë dhe hospitalizimin e pacientit. Ndonjëherë dhimbja personi mjaft tolerant nuk do të përjetojnë të përzier dhe të dukurive të tjera të pakëndshme dhe në asnjë nxitim për një mjek. Si rezultat, apendiksit i thjeshtë hyn në fazën e abscesit. Në një proces është një akumulim i qelb dhe plagë të dalë në sipërfaqe, i cili promovon përhapjen e inflamacionit të mureve rrethuese të indeve të zorrëve dhe peritoneum.

Në këtë periudhë të sëmundjes pacienti do të përjetojnë dhimbje në rritje në momentet e tensionit në muskujt e barkut. Nëse një njeri të ligët, është e mundur për të provuar vulën në formën e një rul. Në raste të rënda të apendiksit me format abscesi bëhet një gangrenizuar kur proces purulent inflamator lëviz në të gjithë kavitetin peritoneal. Pacienti vënë re se dhimbja e tij zhdukur. Fakti se ka pasur një vdekje të qelizave nervore të shtojcë përflakur. Por gjendja e përgjithshme e njeriut gjithmonë përkeqësohet. Trupi i tij është toksiciteti i fortë, lëkurë të zbehtë, shtohet bark, norma impuls në njëqind rrahje në minutë, pacienti është në një eufori të çuditshme.

Nëse ju nuk ofrojnë ndihmë të menjëhershme - do të thyejnë shtojcë, dhe ekzemë në masë do të jetë në zgavrën e barkut. Kjo pikë sjell dhimbje e madhe për të pacientit dhe kërcënon helmim të përgjithshme të gjakut. Jeta njerëzore është e kërcënuar. Prandaj, sindromi i vazhdueshëm dhimbje janë të këshilluar që të mos vonojë thirrje mjekun. Simptomet e apendiksit tek fëmijët Unë do të doja të tërhiqja vëmendjen tuaj në faktin se simptomat e inflamacionit të shtojcës te fëmijët ndryshojnë. Nëse vendndodhja e dhimbjes në të rriturit tregojnë rajonin e duhur çapokor, fëmijët nuk mund edhe të saktë të identifikojë ku ata kanë dhimbje, dhe pikë në kërthizë.

Dhimbje në fëmijët mund të japë në vend të aparatit gjenital mund të jetë i vazhdueshëm ose periodik. Shumica e sulmeve të dhimbjes që zgjat disa orë, dhe pastaj vjen përmirësim. Megjithatë, kjo nuk duhet të siguroj ju, por më mirë të thirrur një ambulancë. Nga rruga, në disa raste në fëmijë deri në dy vjet e dhimbjes mund të mungojë. Fëmijët shumë të vegjël, natyrisht, nuk mund të thuhet për dhimbjen e tyre. Të jetë më i vëmendshëm. Nëse vini re se në qoftë se fëmija vdes, fillon për të tërhequr këmbët në bark, phykaye, duke u përpjekur për të shkuar në të djathtë dhe të roll "një top" - është një simptomë serioze.

Kushtoj vëmendje të stomakut të tij: kur të prek fëmija juaj do të ndjeni një dhimbje të mprehtë dhe qaj, mos e lejuar atë për të prekur më shumë. Në këtë pikë, heq mendjen diçka fëmijën tuaj pothuajse të pamundur që rrethon ajo kujdeset. Sytë e tij të mbushura me ankth. Masat emergjente. Nga shpejtësisë dhe saktësisë së diagnozës varet nga një rezultat të favorshëm të sëmundjes. Mjekësi dhimbje nuk mund të jap, jo për të ndryshuar pamjen e sëmundjes në të cilën mjeku duhet të bëjë diagnozën e saktë paraprak. Apendiksit në fëmijët zhvillohet më shpejt dhe në disa orë mund të shkoni në fazën më të rrezikshme.

Sepse vetë në raste të tilla thjesht përjashtuar sepse për shkak të rrezikut të jetës. Diagnoza e apendiksit Nga përshkrimi i dallimeve të mundshme në simptome të bëhet e qartë pse apendiksit përcaktuar mjaft sk