Antihistamines janë për gratë shtatzëna


Alergjia - fatkeqësi e shoqërisë moderne. Me zhvillimin e kulturës tonë, qytete multimillion, arritjet e ndryshme të mendjes - numri i ekspozuar ndaj kësaj sëmundjeje të pakëndshme. Gratë shtatzëna, shqetësimet topic parë. Kur u përgatitur për gruan më të rëndësishme në mrekullinë e tij të jetës - lindjes së një fëmijë, trupi i saj i qetë priori. Ishte në këtë tërësisht kohë të gabuar mund të manifestuar sëmundje, ekzistencën e të cilave mom nuk e konceptuar edhe. Dhe formoi papritmas alergji prenepreyatneyshim mund të jetë një surprizë. Nëse një grua me alergji përvojë, zgjedhjet e ilaçeve gjatë shtatzënisë është një detyrë shumë e rëndësishme.

Kjo është arsyeja pse sot ne do të ju tregojë për antihistamines që janë të mirë për gratë shtatzëna të zgjidhni për www.
të shpejtë rasteniya-lecarstvennie.ru. Kështu secili di se per trajtimin e semundjeve alergjike përdorur zakonisht antihistamines. Le të marrin një vështrim nga afër mekanizmat e veprimit në trupin e njeriut. Ky rishikim do t'ju ndihmojë të kuptoni pse kjo është kështu dhe jo ndryshe përbërë konkluzionet përfundimtare të artikullit. Një reaksion alergjik është në fakt një përgjigje specifike për konsum të substancave të caktuara - alergeneve. Nën ndikimin e tyre në trup prodhuar biologjikisht substanca aktive, e cila çon në inflamacion alergjik.


Ajo është përbërës aktiv prej tyre - histamine. Në histamine shëndoshë njerëzore është gjithashtu i pranishëm në trup, por kjo është jo aktiv, dhe për këtë arsye i sigurt. Në histaminës alergjike hyrë në gjak shkakton një reaksion alergjik - skuqje, edemë mukozale, mbajtjes fluide, presion gjaku i ulët, etj Conventionally, ekzistojnë katër lloje të reaksioneve alergjike: -Kur llojin e parë dozë më të vogël të alergjen mund të shkaktojë reagime të menjëhershme dhe shumë të fortë, astma, deri në anaphylaxis; -Second Type - është intolerancë nga droga, sëmundje e porsalindur në konflikt Rh. -Për Lloji i tretë i dëmit është tipik i komplekseve imune në gjak.

Tipike për dermatit, pickimin e insekteve, alergji ushqimore. -Chetvertyy Lloji i referohet llojit të reaksioneve të ngadaltë. Alergeneve mund të jenë metale, kimike shtëpiake, bizhuteri. Përdorimi i antihistamines mund të pengojë ose ndalojë një reaksion alergjik. Sot, janë tre breza të antihistamines. Zhvillimi i tyre mund të zvogëlojë varësisë, efekte anësore dhe për të rritur kohëzgjatjen. Shitjet mund të gjendet në formën e tabletave, supozitorëve, sprays për hundë pika, zgjidhje për injeksion. Grupi kryesor i antihistamines përfshijnë diphenhydramine, suprastin, tavegil, diazolin, prometazina, fenkarol.

Secili prej tyre ka një shumë të dyshe (analoge) në barnatore, të ndryshme vetëm në emër. Ata kanë një listë të contraindications shtatzënisë. Por - me disa digresione se ne vetëm interesante. Për shembull, suprastin, tavegil, diazolin dhe Diprazon përdorur nganjëherë për trajtim urgjent. Por përdorimi i tremujorit të parë dhe të tretë të shtatzënisë është e papranueshme. Fenkarol njëjta gjë mund të merren vetëm nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore dhe të nevojshme vetëm nëse në mënyrë të qartë. Ka të tjera, antihistamines më pak të zakonshme. Kjo tsiprogeptadin, Bikarfen, DITEK, Zirtek, Flonidan dhe shumë të tjerë.

Shumica e tyre janë të rrezikshme për nënën dhe fëmijën e saj. Sipas mjekut mund të marrë Zirtek dhe Flonidan përdoret gjatë shtatzënisë vetëm në raste të rënda. Nga sa më sipër mund të jetë një konkluzion: përdorimi i antihistamines gjatë shtatzënisë mund të jetë i rrezikshëm. Ata mund të shkaktojë keqformime të fëmijës, lindjes së parakohshme, dhe shumë variacione të ndryshme. Në ato raste, kur ata nuk bëjnë - është më mirë që të konsultoheni me një allergist specialist. Përveç trajtimit mjekësor të alergjive, ka mënyra "nëse nuk shmanget, atëherë të lehtësuar një reaksion alergjik."

Së pari, kjo dietë. Nëse ju jeni duke pritur një fëmijë - kontrolloni dietën tuaj në favor të prodhimeve natyrore. Përpunimi termik i ushqimit duhet të jenë minimale, dhe uji në të cilën ju gatuaj - filtruar apo shishe. Së dyti, nuk përpiqet për të përdorur ushqime vetëdije alergjike: fruta me ngjyra të ndezura, produktet e konservuara nga E-shkami, napikov ajrosura. Çfarë duhet të bëni nëse alergji ende manifestuar veten? Vitamina B12 dhe C përkasin grupit të antistamikë natyrore. Lehtësimin e simptoma të ndihmojnë gjithashtu zink (me alergji për kimikate shtëpiake, kozmetike) në komponimet komplekse, acid pantothenic (lehtësuar rinitit alergjike), acid nikotine (përdoret shpesh për alergji ndaj polenit), vaj ulliri (të tilla si acid oleik në përbërjen e tij) dhe vaj peshku (ndihmon reduktuar reaksione alergjike).

Të gjitha këto teknika rekomanduar domosdoshmërisht të diskutojnë me mjekun tuaj, dhe natyrisht, të gjitha barnat për gratë shtatzëna mund të pini vetëm me lejen e tij. Është e rëndësishme të mbani mend gjëja kryesore - shëndetin dhe mirëqenien varet në shëndetin e nënën dhe fëmijën e saj! Brandy,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!