Antihistamines për fëmijët që


Të 10-20 vitet e fundit kanë rritur ndjeshëm numrin e fëmijëve dhe të rriturve që vuajnë nga sëmundjet alergjike të ashpërsisë varion dhe manifestimeve të ndryshme. Ia atribuojnë këtë për ndotjen e mjedisit, duke marrë një numër të madh të barnave të ndryshojë mënyrën e jetës, një rritje të ozonit në atmosferë, dhe që nga shumë faktorë të tjerë. Por nuk është për këtë. Ne do të flasim për shëndetin e fëmijëve dhe si për të ndihmuar pacientët e rinj për të reduktuar shenjat e reaksioneve alergjike dhe ndoshta reduktuar ato në asgjë në të gjitha. Për trupin e një fëmije të posaçëm, ajo rritet dhe zhvillohet. Në këtë rast, industrinë farmaceutike detyrë - duke prodhuar drogë jo vetëm efikase, por edhe më të rrezikshme.

Pra, le të flasim për në antihistamines për fëmijët të cilët janë zgjidhje më të mirë? Sigurisht zgjedhja e barit - allergist prerogativë, por ajo është e dobishme për prindërit dhe për të dini se ka disa breza të antihistamines. Administrata kronike është më mirë për të dhënë drogë brezat e fundit. Formën e tyre dozë të tillë që ata të mund të përdoret një herë në ditë, ata kanë më pak efekte anësore. Në formën akute të drogës përdorur gjeneratës së parë, ata sulmojnë më të shpejtë të qethur shkurt, të lehtësojë manifestimet e reaksioneve alergjike. Siç mund ta shikoni, situata mund të jenë të ndryshme, kështu që është më mirë për të dëgjuar mjekët.


Cilat janë antihistamines për fëmijët? Antihistamines parë të gjeneratës: Diphenhydramine. Mjaft efektive si antihistamines. Përveç kësaj, ajo ka anestezion lokal dhe pronat qetësues kur prekje, ajo zvogëlon vrull muskujve të muskujve të lëmuar. Efektet anësore të shprehura nga depërtimit të saj përmes pengesë gjak-tru, të qenët i përgjumur, lëkurë të thatë, dhimbje koke, takikardiya, dhe kapsllëk. Designed brenda dhe / m, dozë varet nga mosha e fëmijës. Suprastin. Depërtojnë barrierën gjak-tru. Ka një efekt të fortë antihistamine.

Ajo është e miratuar për përdorim në fëmijët. Efektet anësore përfshijnë dobësi, marramendje, gojën e thatë, dhimbje koke, mbajtje urinar, takikardiya. Designed brenda dhe / m, dozë varet nga mosha e fëmijës.
Clemastine. (Tavegil) Kjo është gjenerata e antihistamine 1 më efektive dhe të zakonshme të lejuara për pranim në fëmijët. Ka një kohë të gjatë, qetësim nuk shprehet me faktin se droga nuk depërtojnë barrierën gjak-tru. Diazolin. Ajo nuk e ka shqiptuar aktivitet antihistamine. Nuk ka efekte anësore ishin sa nuk shkakton qetësim. Ajo është shumë mirë tolerohet fëmijë.

Designed brenda dozen është llogaritur në bazë të moshës së fëmijës. Fenkarol. Kjo antihistamine origjinal. Treguar për përdorim në fëmijët. Nuk depërtojnë barrierën gjak-tru, nuk shkaktojë marramendje, ka një efekt të moderuar antiarrhythmic. Perytol. Drogës me pronat e shënuara antihistamine, penetron barriera gjak-trurit, dhe për këtë arsye ka një efekt të fortë qetësues. Të dhëna për përdorim në fëmijët nga 2 vjet e vjetër! Antihistamines e brezit të dytë: Ajo duhet të përdoret me kujdes në fëmijët sepse ka dëshmi të efekteve negative në sistemin kardiovaskular dhe të mëlçisë.

Por një nga ilaçet e dhëna për fëmijët lejohen: Ketotifen. Ajo është treguar për përdorim në fëmijët prej 6 muajsh. Projektuar brenda, dozimit varet nga pesha e fëmijës. Përgjithësisht tolerohet mirë sepse të destinuara për përdorim afat-gjatë në pacientët me astmë, dermatit atopic, akute dhe urtikaria kronike. Ushqimet e pranuara. Efektet anësore përfshijnë marramendje, gojën e thatë, rritje të oreksit, qetësim. Antihistamines janë brezi i tretë: Claritin loratadine ose. Ndoshta më i zakonshëm që përdoret antihistamine për trajtimin e alergjive tek fëmijët.

Karakteristikë e saj është se ajo mund të përdoret si në periudhën akute (hedhje kupash reaksione alergjike) dhe trajtim afatgjatë. Kjo mundësoi emërimin e tij si trajtimin themelor të sëmundjeve të tilla si rinitit alergjik, ethe hay, konjuktivit alergjik. Ajo nuk shkakton bronchospasm, thatësi e mukozës, të qenët i përgjumur. Kalaritin treguar për përdorim në fëmijët më të vjetër se 2 vjet vetëm! Në dispozicion në shurup, tableta. Zirtek (CETIRIZINE). Ai ka një efekt të fortë antihistamine. Pengon si herët dhe vonë reaksion alergjik. Zvogëlon hyperactivity bronkiale, duke i bërë ata një sekret që shumë qenie kokë e pacientëve.

Para se varësia e drogës nuk mund të ndodhë, duke e lejuar atë për të marrë afatgjatë ndërsa efekti i saj terapeutik nuk është zvogëluar. Designed për fëmijët nga 6 muaj të moshës. Përdorues zyrtar i drogës deklaroi se Zirtek nuk shkaktojë marramendje, por provat klinike kanë çuar në përfundimin - nganjëherë ajo është duke shkaktuar. Kestin. Ajo karakterizohet nga i njëjti efekt terapeutik si për Zirteku. Kjo nuk është lista e plotë e antihistamines të aprovuara për përdorim në fëmijët me reaksione alergjike. Për më shumë informacion, zgjedhjen individuale të burimeve mjekësore më mirë për të kontaktuar një specialist (allergist, pediatri).


Antihistamines shtëpi
Hithër - antihistamines natyrore, dhe për këtë arsye gjithashtu ndihmon fëmijët nga alergjitë. Përdoreni si tinktura, TEAS dhe shtojcave kapsula e nettles thata. Doza është: fëmijë të moshës deri në 10 vjet - 150 mg, fëmijët më të vjetër 10 vjet - 300 mg në ditë. Duke i dhënë asaj duhet të jetë sa më shumë nevojë për përmirësim. • Kur alergji prerë majat e rrjedh hithër thumbues (rreth 20 cm nga maja). E pra, të larë dhe të imët pres ato. Materialet Natolkat të para në bankë gjysmë-litër deri në 2/3 e saj, sipërmarrje derdh ujë të ngrohtë zier për të pastruar edges.

05:00 bari qëndrojë. Infuzion gati lejoni fëmijët 1 tbsp tri herë në ditë, lëng i holluar ose komposto. Të rriturit - një gotë në ditë, i holluar në gjysmë komposto.
Alex,