Antibiotikët për dhimbje të fytit te fëmijët


Sëmundjet të tilla si angina mund të ndodhë në mënyra të ndryshme. Në disa lloje të antibiotikëve pectoris duhet të emërohen, ndërsa të tjerët, si ju mund të bëni pa to. Por në çdo grup të rrethanave antibiotikët mund të jetë një mjek-specialist. Nëse pacienti fillon të marrë ata vetë, nuk do të shmangur komplikacione të ndryshme. Përmendja e veçantë duhet të jenë të kujdesshëm duke përdorur antibiotikë për dhimbje të fytit për fëmijët. Të kuptoj se cilat antibiotikët mund të përdoren në trajtimin e angina, duhet të duhet të fillojnë të kuptojnë shkaqet dhe llojet e angina ekzistojnë. Angina përgjithësi është një sëmundje akute infektive me ndryshimet e forta lokale inflamatore që ndodhin në bajamet.

Angina mund të shkaktojnë bakteret, kërpudhave, viruseve. Ka shumë forma të pectoris, por më të zakonshme janë konsideruar folikulare, lacunar, kataral. Në kataral formë mukozës dhe bajamet e kuqe dhe shtohet. Me këtë lloj të manifestimeve të fillojë dhe lloje të tjera të pectoris. Megjithatë, në qoftë se dhimbje të fytit është shkaktuar thjesht nga një infeksion viral, atëherë ajo do të simptomave vetëm karakteristike kataral. Kur inflamacion lacunar fillon të shfaqet në rreshtim të boshllëqet, të cilat janë në vazhdim e sipër Muco-purulent shkarkimin. Bajamet me të kuqe, rritje në madhësi, mangësitë shfaqen në skajet e ulçerë.


Folikulare follicles bajame bajame përshkruan humbjen, e cila rezultoi në bajamet fryrë, të kuqe dhe në sipërfaqe të shfaqen njolla të verdha, ata purulent follicles. Nëse ndonjë nga llojet e njohura të angina përshkruar pjesën tjetër krevat, pini shumë lëngje alkaline, ku së bashku me të lëngshme nga trupi i njeriut heq të gjitha bakteret dhe produktet e tyre metabolike. Gjithashtu nevojitet ushqim të lehta në bazë të qumështit dhe produkteve bimore. Por një tjetër shtrat ndonjëherë i domosdoshëm. Në raste të tilla, trajtimi duhet të aplikohen edhe antibiotikët. Në përgjithësi, antibiotikët janë emëruar vetëm me anginë me origjinë bakteriale.

Nëse pectoris është fungale apo origjina viral ata janë zakonisht nuk përshkruhen. Është e rëndësishme që të emërojë menjëherë me antibiotikët e nevojshme dhe duhet të mbajë një kurs të plotë të trajtimit për angina, i quajtur kështu origjina streptokokut që do të njoftojë komplikime si hershme (Peritonsillar abscesi, otitis) dhe ndërlikimet e vonuara të tilla si sëmundjet infektive dhe alergjike të veshkat, reumatizmi.
Antibiotik më i rëndësishëm që është treguar për purulent grykët është jo vetëm penicilinë, por edhe medikamente të ndryshme të tjera të lidhura me seri penicilinës (amoxiclav, Amoxicillin). Periudha e zbatimit të një antibiotik që ajo ka caktuar përcaktohet nga mjeku juaj.

Në mënyrë tipike, një antibiotik përdoret për të paktën 10 ditë, pavarësisht nga fakti se të gjithë e inflamacionit në qafë trajtohen fëmijët mund të shkojnë shumë. Kjo është bërë në mënyrë që më në fund dërmojë jetesën e të gjithë agjentët e mundshme infektive dhe natyrisht parandaluar pasojat e anginë. Megjithatë, sot ka një numër i barnave nga antibiotikët që mund të merren dhe një afat më të shkurtër. Siç e dini, në Rusi tipar angina është prania në terezi shumë më të largëta të komplikimeve pasi fëmija është i sëmurë me grykët. Arsyeja është se shumë njerëz e trajtojnë pectoris vetëm, pa iu drejtuar mjekëve.

Antibiotikët për fëmijë dhe të rritur në këtë rast i zgjedhur të ndryshme dhe zakonisht nuk është gjithmonë i përshtatshëm për trajtimin e këtij lloji të anginë. Dhe nganjëherë, një trajtim ndërpritet sa më parë që gjendja e pacientit përmirësohet. Si rezultat, disa muaj në njerëz duket ethe reumatike ose sëmundje të rënda të veshkave - glomerulonefriti ... Përfundimi është i thjeshtë - koha e kontaktit për mjekun këshillon se është e nevojshme për të trajtuar pectoris gjatë antibiotikët tuaj dhe të mjeteve juridike popullore. Vahan Gasparyan, www. rasteniya-lecarstvennie.ru