Anise shërimin pronat e bimëve për shëndetin


Kjo barishte aromatike vjetor është i njohur si qimnon ëmbël, farat breadfruit, anise pëllumb. Ajo është konsideruar atdheun Greqi, ku ju mund të gjeni farë e keqe. Në ditët e sotme anise është rritur pothuajse në të gjitha vendet e tjera. Pronat kurative janë rrënjët, rrjedh, gjethe dhe fara, kështu anise bimore, pronat medicinale e lëndëve të para të përdorura në mjekësi.
Bimë është shumë popullor në vendin tonë, droga në bazë të tij ka kohë që janë përdorur gjerësisht në mjekësinë tradicionale dhe popullore. Le të mësojmë më shumë për anise, shërimin pronat e bimëve të shëndetit, të gjetur praninë e contraindications për përdorimin e tij.

Pronat medicinale e anise bimeve Që nga kohët e lashta, njerëzit e Greqisë, fruta Romë të bimëve të përdorura për oreksit. Ajo u besohet se erë normalizes gjumë, duke e bërë të fortë dhe të qetë, heq pagjumësi. Aktualisht çaj shumë popullor anisic, ajo është përdorur për lehtësimin e dhimbje barku bronkit, të aplikojnë atë si një expectorant, për të lehtësuar sulmet e astmës. Çaj i dobishëm për sëmundjet e frymëmarrjes, të ndihmojë të hequr qafe të kollës së mirë, tracheitis, pezmatim i fytit. Përgatitjet e bazuara në bimë të përdorura si mjet anastezik, dezinfektues, bën të dalë djersë, që ul temperaturën.


Anise është në gjendje të përmirësojë ndjeshëm funksionin e traktit gastrointestinal, të forcojë lëvizshmëri zorrëve. Pika, infuzion i barishte stimulon motorike dhe funksioneve sekretore e sistemit të tretjes, kanë prona dezinfektues. Ata janë përdorur shpesh për të trajtuar gastrit, duke u shpëtoj bloating, kapsllëk, të trajtuar sëmundjet e stomakut, zorrët. Farërat janë një pjesë e laxatives, djersitje, përgatitjet e stomakut. Ata janë përdorur në parfume, ushqimin, industrinë e pijeve alkoolike. Bimët farë supë të përdorura për gjakderdhje të zorrëve, inflamacion trajtojnë, të zvogëlojë dhimbje gjatë menstruacioneve.

Anise mund të rrisë prodhimin e qumështit në gratë lactating. Infuzion i farave, rrjedh trajton bimore sëmundjet e mëlçisë dhe pankreasit. Ajo është përdorur për të hequr qafe të pneumonisë, gulçim, astma, pezmatim i fytit, tracheitis, sigurojnë fëmijëve me e mirë thinners kollë mukusit. Megjithatë, pavarësisht pronat terapeutike anise tregoi, ju e dini saktësisht receta aplikim. Si të aplikoni barishte anise për trajtim? Për të hequr qafe të ngjirurit e zërit, do të përgatisë një zierje e fara anise. Për ta bërë këtë, 1 ch. L. Fara pour 1 tbsp. uji, pastaj në nxehtësi të ulët për 15 minuta. Le supë ka ftohur.

Strain, shtoni një pije pak mjaltë para shtrat. Burns mirë lyej lëkurën e prekur me një përzierje e supë dhe vezë e bardhë. Për trajtimin e kollë e zgjatur, bloating, stomak forcimin përgatitur çaj anisic 1 h. L. Fara njëpasnjëshëm pour 1 tbsp. ujë të vluar, të mbuluar me një leckë dhe le të qëndrojë për 10 minuta Strain, pini një gotë mjaltë 2-5 herë në ditë. Ky çaj është shumë i mirë, ai jep fëmijët edhe të rinj. Çaj Ganusova është përdorur edhe për trajtimin e veshkave, fshikëzës, ajo mund të shpëtoj nga gurë, rërë në veshka. Ajo është shumë popullor në mesin e njerëzve vaj anise .

Ky lëng të verdhë me vaj që ka një aromë të këndshme aromë-ëmbël. Vaj esencial i anise është pothuajse të gjitha drogat kollë, elixirs gjoks për të trajtuar ftohjet, sëmundjet inflamatore të traktit të sipërm respirator. Era e naftës pengon insektet nuk mund të tolerojë mushkonjat, morrat, bedbugs, fluturon. Zierje e rrënjët bimë përmirëson aktivitetin e muskujve të zemrës, ndihmon duhanpirësit për të hequr qafe e zakone të këqija. Në qoftë se ne po flasim për një të pronave të veçanta terapeutike të bimëve anise, të them disa fjalë për pije e Peter I - anise vodka . Kjo ishte një pije shumë të popullarizuara në fisnikërinë feudale të.

Dhe ajo i përgatitur si më poshtë: 400 g njëpasnjëshëm bimët farë vënë në një kavanoz 3-kuart, pour vodka në varëse rrobash mirë, mbyllni kapakun. Hiq bankën në një vend të errët për tre ditë. Pastaj vodka duhet të arrij. Kundërindikimet për përdorimin e bimeve anise I përdorni herbs ose anise tjetër, ju gjithmonë duhet të mbani mend efektet e tyre anësore apo contraindications. Kështu përdorimi i drogave para nesh bimëve mund të shkaktojë një reaksion alergjik të lëkurës. Anise nuk do të përdoret për dy pika të ngathtësi, Ulçera në stomak në fazën akute, shtatzënisë. Vaj nga farat e bimës nuk mund të ha më shumë se një javë.

Me rritjen e koagulimit të gjakut, ajo duhet të jetë i holluar me qumësht ose krem. Ata që nuk kanë contraindications, pronat medicinale të bimëve anise ndihmuar të heqin qafe e sëmundjeve akute dhe kronike, të ndihmojë të ruajtur shëndetin e për shumë vite. Cheers! Svetlana,