Anise zakonshëm - Pronat e dobishme, e përdorur në recetat e mjekësisë popullore


Si aromatik erëza anise është përdorur në Egjiptin e lashtë, Greqisë antike dhe Romës. Ai u shtua në ushqime, pije, të përdorura për freshening fryma, ajrit të pastër. Romakët ishin të parët që përdorin bimët për trajtimin e farës dhe përtëritje. Më vonë, njerëzit në Evropën Perëndimore dhe gjeti anise dashuri. Ai filloi të gëzojnë popullaritet të tillë që disa vende futur edhe detyrat e tij në importe. Ajo edhe me kosto mjaft të shtrenjta, pa kompromentuar të çmimeve erëza popullore koriandër, qimnon. Në shekullin e XIX bimë popullore në Rusi. Gatuan vlera e tij dhe mjekët.

Për të ju kujtoj për pronat medicinale të bimëve, unë zgjodha temë për diskutim e sotme, anise - pronat e të dobishme, e përdorur në recetat e mjekësisë popullore. Në çfarë sëmundje anise dobishme? Përbërja e bimëve unike, duke ndikuar pronat e dobishme e bimëve. Sidomos një shumë të ushqyesve të ndryshme përmbajnë fara anise. Nuk janë karbohidratet, proteina, sheqer, furfural, acide yndyrore të dobishme, dhe më e rëndësishmja - fara përmbajnë vaj esencial të vlefshme. Fara, fruta, bimë medicinale përgatisë tinktura, infusions, decoctions. Numëroj cila ka anise veti të dobishme. Farërat kanë efekt antipiretik, janë pjesë antispasmodic, diuretik, fondet e bën të dalë djersë.


Bimët frutore kanë pronat expectorant dezinfektohen duke hequr mikrobet. Për shkak se ata janë përdorur në të thatë, kollë lagësht, bronkit, sëmundje të mushkërive. Frutat kanë një efekt pozitiv në tretje, dhe për këtë arsye përdorimi i tyre në sëmundjet e stomakut, zorrët. Përveç kësaj, droga e bazuara në anise është përdorur për të trajtimin e kollë e mirë, tracheitis, enët e gjakut, përdoret në gjinekologji. Industrisë farmaceutike përdor bimore si suplement terapeutik në përgatitjen e infuzione, shurupe, pika e anise. Ajo është shtuar edhe për të drogës, pluhur pastë dhëmbësh për t'i dhënë atyre një aromë të këndshme.

Përdorimi i rregullt i çajit anise përmirëson gratë gjatë menstruacioneve. Ajo është gjithashtu e dobishme për të pirë gjatë takikardi, aritmisë, migrenë, astma, poshtër. Tea me anise në gjendje për të eliminuar fryma e keqe kur ata shpëlarje gojën tuaj pas çdo vakt. Anise - receta tradicionale: Kur të ftohtë, kollë të shoqëruar nga anise në mjekësinë popullore është i rekomanduar për përdorim në këtë recetë: filxhan Gjysma fara Anise zakonshëm pour 1 tbsp. ujë, vlim, kuzhinier për ngrohje të ulët për 10-15 minuta, tendosje. Shtoni mjaltë supë 1/3 filxhan, 1 tbsp.

l. raki përsëri vihet në zjarr, si fillon në vlim, menjëherë hiqni nga të nxehtit. Kur cool, pini 1 tbsp. l. çdo orë e gjysmë. Kur menstruacionet e dhimbshme e rëndë edhe të ndihmojë të dobishme pronat anise. Për të lehtësuar shtet pikoj 3-5 pika vaj anise në një kub të sheqerit dhe të hani në mëngjes pas mëngjes, drekë, darkë. Ju gjithashtu mund të pini supë 2 lugë. l. tri herë në ditë. Nëse frymëmarrja është erë të pakëndshme, pour 2 h. L. filxhan fara e ujë të vluar, të mbuluar, le të qëndrojë për 15-20 minuta. Pastaj pije ostyvshim infuzion të gojës, fytit pas çdo vakt. Nëse mposhti fyt, fshij gjendjen e pluhur 1 tbsp.

l. fara anise, pour 1 tbsp. ujë të ngrohtë, të përfundojë një peshqir, të lënë për gjysmë ore. Pastaj pini infuzion të 1 tbsp. l. çdo 2:00 gjithë ditës dhe shpëlarje fyt sa më shpesh të jetë e mundur. Të tilla shpëlarje të dobishme për të bërë me pezmatim i fytit, grykët. Për të hequr qafe shtrydhje pagjumësi me një prej druri tolkushky 1 h. L. fara anise, pour pluhur rezulton në 1 tbsp. qumësht i nxehtë. Le të qëndrojë deri 15-20 minuta. Pastaj llokoçis në infuzione qumësht 1 h. L. mjaltë, pini para gjumit. Në mjekësinë popullore, anise është përdorur edhe për të trajtuar gastrit. Për ta bërë këtë, 1 ch. L. aniseed derdh në një termos, pour 1 tbsp.

ujë të valë. Pas 02:00 infuzion është gati për përdorim. Pini atë me një filxhan çerek e dhimbje stomaku, në mes të ngrënies. Mjekësinë popullore e përdor pronat e dobishme që kanë anise për të trajtuar kapsllëk:. 1 orë L. aniseed derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 20 minuta me kapak me radhë. Pini 2 lugë. l. gjysmë ore para ngrënies. Në migrenë, vertigo, tri herë në ditë ha një copë sheqer,