Anemia - Trajtimet popullore receta


Anemi (anemi) - një kusht që lind nga reduktimi i numrit të qelizave të kuqe të gjakut, ulet në hemoglobinë. Anemia çon në një furnizim të pamjaftueshëm të oksigjenit në organet vitale, duke përfshirë të trurit dhe zemrës së njeriut. Anemia zakonisht trajtohet me sukses me produkte të veçanta të rekomanduar nga mjeku juaj. Megjithatë, rezultatet e mira të sjellë përdorimin efektiv të metodave tradicionale të mjekësisë. Kjo lloj sëmundje dhe thelbi i trajtimit kombëtar, ju do të mësoni duke lexuar artikullin "Anemia -. Folklorike trajtimet recetave" Por së pari, le të përpiqemi të kuptojmë pse ka anemi.

Shkaqet e anemisë Shpesh, një organ shtetëror është për shkak të sëmundjeve që lidhen me humbje të vogël, por të vazhdueshëm të gjakut. Kjo ndodh kur ulçerat e stomakut, gjakderdhje komplikuar veçanërisht në praninë e tumoreve të etiologjisë ndryshme në stomak, zorrët, në prani të diverticulitis, shkak erozioni e stomakut, infektimi parazitare e trupit. Anemia mund të ndodhë gjatë shtatzënisë fëmijën, atëherë ushqyerit gjoksin e tij. Gjithashtu, anemi është shpesh rezultat i menstruacioneve të rënda. Subjektet e tillë një shtet të shpejtë me rritje të fëmijëve, të moshuarve, të dashuruar e pijeve alkoolike, ithtarët e një dietë vegjetarian.


Simptomet e anemisë Për simptomat karakteristike të anemisë që lidhen me mungesën e oksigjenit në gjak. Njeriu ndjen dobësi, marramendje, dridhje, gulçim. Ajo mund të jetë dhimbje koke të fikët ose të rënda. në një shtet të personit të anemisë ndihet i lodhur, ai e uli humor, asnjë makinë seksi mund të rrisë mëlçisë, shpretkë, gratë kanë parregullsi menstruale. Gjithashtu shenja të zakonshme të anemisë janë: lëkurë të thatë, lëkurë të plasaritur, humbje, i brishtë, flokët e shurdhër, dobësi e muskujve, mospërmbajtje ndonjëherë me një kollë të mprehtë apo qesh.

Metodat tradicionale për të trajtuar aneminë Menjëherë të përcaktojë se kur është fjala për magji, ajo kryesisht i referohet recetave trajtimin e njerëzve e mangësi hekuri anemi. Disa prej tyre unë dua të ju ofrojnë. * Për të rritur përdorimin e thonjve hekuri hemoglobinë. Shpëlarje nën ujë të rrjedhshëm të nxehtë dhe thonjtë e vjetër hekuri, ata vënë në një tas smalt, derdh një sasi të vogël të ujit të vluar, vlim, kullimin e ujit. Hidh thonjtë tjera, ujë të pastër e vlimit, le të qëndrojë nën kapuç të paktën 00:00. Pi këtë ujë gjithë ditën në pjesë të vogla. Kur në fund, ata duhet të ri-hedh ujë të vluar dhe pije.

Një tjetër opsion - studded i pastër i zier gjelbër me hekur thonjtë mollë e madhe. Pasi hiqet 00:00 thonjtë, hani një mollë. * Për të hequr qafe të anemisë mëngjes hani 100 gram hekura karrota të freskëta. Vetëm të jetë i sigurt për të shtuar një pjatë të vogël të vajit vegjetal, salcë kosi ose krem. Pra, karrota është zhytur më mirë. * Një mënyrë e madhe për të rritur hemoglobinë të rritur numrin e të kuqe - lëngje të freskëta të perimeve. Përgatitja ndërtimin e një pije të shëndetshme. Shtrydh lëng nga panxhar një të mesme të kuqe, karrota, rrepkë zi. Mix lëng, pini një filxhan çerek me lëng 2 herë në ditë.

Ju nuk mund të pini këtë lëng për sëmundjet e stomakut, duodenum 12. Well provuar ilaç popullore - tretësirë ​​kukutë. Hidh lë grimcuar, fara dhe alkool bimëve, ose vodka të mirë në një raport prej 2: 4. Zakuporte shishe e tretësirë, hiqni një javë në një vend të errët. Pastaj merr 2 pika 1 h. L. ujë, 4-5 herë në ditë. Trajtimi i metodave anemi tradicionale do të ishte më efektive nëse kuzhinier dhe të marrë këtë ilaç. Mix pjesë të barabartë të lë të rinj thupër, nettles. 2 tbsp. l. herbs pour 1,5 cent. ujë të vluar, të përfundojë, të lënë për një orë. Tendosje në infuzion ftohur shtoni filxhan një e treta e lëng të freskët panxhar, pini para ngrënies 3-4 herë në ditë. 1 tbsp.

hikërror pour 1 tbsp. kos. Lë të ngrihem natën, atëherë hani atë për mëngjes, duke shtuar 1 h. L. mjaltë. Për të hequr qafe të anemisë, si dhe parandalimin e tij duhet një dietë të shëndetshme të ekuilibruar. Hani më shumë mish, sidomos viçi. Me trupin e saj merr rreth 22% të kërkesave të përditshme të hekurit. Sidomos rekomandohet të përdorin enët mëlçisë viçi. Shkruani një dietë e mollë të freskëta, shegë, karrota. Ato kontribuojnë në të mirë të
asvoyennyu hekur nga produktet e mishit. Shumë hekur, bakër, e nevojshme për hematopoiesis normale përmban kokrra, bishtajore produkteve. Hani i tyre para-ngjyhet.

E pra, nëse tabela juaj do të paraqesë gruri u rrit dhe kënaqur. Pas vakt, pini një gotë me lëng shtrydhur fllad portokalli. Në mbrëmje, të jetë i sigurt për të ngrënë 1 tbsp. l. mjaltë të errët. Kjo është natyrisht jo të gjitha rrugët e këtyre njerëzve të trajtuar aneminë, jo të gjitha recetave. Ka shumë. Këtu, për shembull, ka një shumë të thjeshtë dhe "shtëpi".
Përgatisin ushqim duke përdorur cookware hedhur hekur. I gatuar në një vakt tenxhere rrit sasinë e hekurit në nëntë herë. Vetëm mos teproj. Mos harroni se hekuri tepërt në gjak, më të rrezikshëm se sa dëm të tij. Pra rrinë përreth si. Përveç kësaj, metodat tradicionale të trajtimit të anemisë në gratë shtatzëna mund të përdoret vetëm pas konsultimit me mjekun tuaj.

Gjithashtu, më shumë ecin në ajër të pastër. Mundohuni të ecni të paktën një orë, sidomos gjatë natës. Në fundjavë, do të përpiqen për të shkuar nga qyteti në fshat. Cheers! Svetlana,