Një dhimbje të fytit në fëmijët - simptomat, trajtimi


Grykët akute ose tonzylofarynhit, sëmundje njerëzit e thjeshtë më mirë i njohur si angina, shumë e rrezikshme dhe, mbi të gjitha, komplikimet e tij. Të fyt më të dëmshme dhe më të këqija janë komplikimet e mundshme të otitis media, glomerulonefriti, ethe reumatike, absces. Grykët akute është shumë i mprehtë dhe është një sëmundje infektive. Ashpërsia e sëmundjes karakterizohet nga inflamacion i nyjave limfatike të fytit dhe bajamet. Ekzistojnë tri lloje të pectoris: lokunarnaya, folikulare dhe kataral. Pas secilit prej këtyre specieve shpesh zhvillojnë komplikime të rrezikshme të tilla si inflamacion të abscesit gjëndër ose purulent lymphadenitis.

Por atëherë ky informacion në lidhje me sëmundjen, më shumë në lidhje me të dhe ndikimin e saj mbi fëmijët do të diskutohet në artikullin "Një fyt i lënduar në fëmijë -. Simptomave, trajtimi" Simptomat kryesore dhe më të zakonshme që përcaktojnë grykët në fëmijët, ajo është - dhimbje fyti vetëm që rrit me gëlltitjes, temperaturë, nyjet limfatike fryrë në fyt. Shenjat e para të pectoris - një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit në 40-41 gradë. Nëse fëmijët ankohen për dhimbje në kokë, dhimbje ose në të gjithë trupin, ndjenja e dobësisë, është e shenjat e para të një dhimbje të fytit. Kur fëmijët nuk flenë dhimbje të fytit dhe kishin ngrënë. Kur sëmundja me angina madje gëlltitjes pështymë vetë dhimbje shumë të vështirë të rënda në fyt, për të mos përmendur ushqimin dhe pijen.


Fëmijët shpesh kanë ndjenjën se ata objekte gojë. Në fakt, ajo është amygdala, e cila bymehet dhe të rritur në anginë. Zëri i një fëmije ndryshimeve drastike bëhet i ngjirur. Përveç ndryshimeve në zgavrën me gojë, mbivendosjes rrugën në zgavrën e hundës dhe të kanalit të frymëmarrjes dhe auditory, duke shkaktuar frymëmarrje është penguar reduktuar përkohësisht dëgjimin. Në disa raste, fëmijët mund të shkaktohet nga të vjella. Nëse të folurit e fëmijës mbuluar një kontakt të bardhë, ajo kataral dhimbje të fytit. Nëse gjuha është një zonave të vogël të verdhë, ajo simptomat folikulare grykët. Grykët Lacunar në fëmijët karakterizohet nga formimi i qelb në bastisjeve bajamet.

Angina mund të shfaqet si një sëmundje veçantë dhe simptomat e sëmundjeve të tjera infektive. Si mund të kapur grykët? Shkaku më i zakonshëm i sëmundjes është duke u mikrobet në pikat amygdala e pacientëve. Ekspozimit të zgjatur të të ftohtit të shkaktojnë edhe pectoris sëmundje. Sidomos fëmijë, i cili është i dobët dhe jo rezistente ndaj të ftohtit. Shfaqja e angina mund të ndodhë gjatë inflamacion dhe tëmth dhe traktit urinar. Përveç këtyre, ka shumë shkaqe të dhimbje të fytit në trupin e fëmijës. Për shembull, përdorimi i qumështit, jam, fruta zier, perime, prodhimet e mishit, pelte, patate pure, të cilat mund të përmbajnë baktere nga njerëz të infektuar gjithashtu mund të jetë shkaku i sëmundjes me anginë.

Pacientët me anginë zakonisht të izoluar në një dhomë të veçantë dhe të lirojë atë personalisht veglat dhe gjërat për të parandaluar ndotjen e njerëzve përreth. Si për të trajtuar pectoris vetëm? Dhe nëse do të bëjë atë ose vetëm për të parë një mjek? Në fazën fillestare të sëmundjes, është e dobishme që të puth fytin e tij me zgjidhje të ngrohtë sode për të ulur dhimbjet. Megjithatë, kjo procedurë nuk luajnë një rol të rëndësishëm në trajtimin e sëmundjes, ajo ndihmon të shpëtoj prej mikrobeve, është një shtesë e rëndësishme për trajtimin. Dhe më të mirë të të gjitha, mbi zbulimin e simptomave të para të dhimbje të fytit, kërkojnë kujdes mjekësor. Nëse mjeku diagnostikuar grykët në sëmundje të fëmijëve mund të zgjasë deri në një javë, por se ajo duhet të jetë e saktë dhe në kohë.

Mjeku përshkruajnë antibiotikët fëmijë, të jetë i sigurt për të blerë ato dhe pini. Gjithashtu për trajtim si një mjet shtesë ju mund të përdorni popullore mjeteve juridike, TEAS, kompozime për shpëlarje. Gjendja e trupit mund të përmirësohet pak, por sëmundja pak prytyhnuty. Kjo është shumë e rrezikshme. Sepse sëmundja mund të ndodhë brenda disa ditësh. Prandaj, sigurohuni që sëmundja ka kaluar, ju keni nevojë për të gjetur trupin tuaj për disa ditë pas trajtimit, të gjitha ditët e terapisë së vazhdueshme për mirëmbajtjen e Popullit dhe gargarë sode dhe kripë. Nëse temperatura ishte normale për një javë dhe nuk e kanë shqetësuar dhimbje të fytit, ju mund të kini besim në trajtimin e sëmundjes.

Zbulimi vonë i sëmundjes dhe neglizhimi trajtimi i pectoris mund të çojë në vdekje. Për të shmangur rastet e tmerrshme, këshillat tona - menjëherë kontaktoni li tuaj
Karya. Rinat,