Angina me trajtimin e ulçerës abscesi i lënduar fyt në gojë


Angina me ulcerat në gojë ndodh në shumicën e njerëzve, në disa kjo është mjaft i shpejtë, ndërsa të tjerët mbeten për një kohë të gjatë dhe kontribuon në sëmundje të tjera apo bëhet kronik. Në shikim të parë kjo mund të duket se nuk ka asgjë të tmerrshme, fyt dru, gëlltitjes dhimbshme, goja e thatë, të hahet shkaqe të vjella, dhe pas shpëlarje janë pustules verdhë-bardhë. Kur ajo u erdhi atyre, ata duhet të marrë situatën nën kontroll. Pra, ne do të flasim sot për trajtimin e ulcerat i lënduar fyt në gojë. Angina gjithmonë lind. Për shembull, në mbrëmje ju hani diçka të ftohtë dhe shkoi në krevat, duke mos ditur burimin e sëmundjes ka depërtuar në fyt.

Në mëngjes, zgjohen tashmë me temperaturë, rraskapitur dhe të shtypur. Kur duke filluar gargarë dhe të mësojnë në pleh gojë, të marrë kohën tuaj për të kandiduar te mjeku më mirë të japë ndihmën e parë për trupin tuaj. Para së gjithash, mos harroni se ulcerat - është shenja e parë që fyt po kandidon dhe ju nuk e kujdesit për sistemin tuaj imunitar, duke injoruar sinjalet e dërguara nga organi që ka nevojë dhe vitamina. Dieta duhet të pasurojë majdanoz, qepë, hudhër, kastravec dhe lëng karrote. Ajo është gjithashtu e dobishme për të marrë fruta të tilla si shegë, e cila ka veti antibacterial që mbështesin trupin me sëmundjen dhe është një immunologist.


Gjithashtu i dobishëm në këtë rast, një limon, e cila është jo vetëm aroma e këndshme, por edhe vret mikrobet, por për shkak të vitaminës C merret me burimet e infeksionit. Kivi, portokall dhe mandarina ndihmojë në luftën kundër humor dhe dobësi, të rritur tonin dhe për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Angina me ulcerat në gojë kërkon një ndryshim në dietë dhe përdorimin e mjeteve që të ndihmojë të hequr pustules. Mënyra më e lehtë për të shpëtoj prej tyre - gargarë. Çfarë shpëlarje gojën me anginë? Një mjet i thjeshtë që kemi përdorur për gargarë - sode dhe kripë - nuk janë aq efektive sa në gripi të zakonshëm.

Soda sigurisht të ndihmuar të sjellë ndotësve dhe pastroj gojën e plehut organik, por jo e mjaftueshme. Ju gjithashtu mund të përdorni Calendula. Për ta bërë këtë, një gotë me ujë të ngrohtë duhet të shtohen 3-4 pika tretësirë ​​të Calendula dhe zgjidhje pije të marrë fytin. Ky mjet shpejt Shlyerja e ngjeshur septik fyt. Ju gjithashtu mund të marr ndihmën e barnave, të tilla si "Bioparox", "Heksoral", "antianhin" për të ndihmuar të heqin qafe këtë sëmundje. Por mos harroni, përdorni gjithmonë ato nuk është gjithmonë e mundur, dhe ato janë mjaft të shtrenjta. Në raste të tilla, ju mund të provoni efektin e vajit vegjetal dhe gjalpë, vaj vegjetal duhet të mbajë në gojë dhe shpëlarje të hequr ulcerat dhe gjalpë duhet të hahet - ajo ka një efekt qetësues dhe përmirëson kollitje.

Ju gjithashtu mund të përhapet me biskota gjalpë ose scones dhe çaj të pijshëm, hani atë. Kjo është e dobishme dhe shumë e shijshme. Por shumë nga ky artikull nuk duhet të përdorin, si ajo yndyrë dhe kalorive. Dhe për të shërohem e rekomanduar për të ngrënë çdo ditë sanduiç me gjalpë. Produkt shumë të dobishme në një situatë të tillë - mjaltë ka shërim pronat. Nëse ju doni të shtoni mjaltin në çaj, ai humbi një pjesë të pronave të dobishme. Prandaj, është e këshillueshme për të ngrënë një grimë e sheqerit ose diçka për të vënë në lugë çaji gojën tuaj dhe ngadalë përtyp atë në mjaltë me pështymë hyrë në trup. Pronat e dobishme gjithashtu të ketë qershi dhe rrush.

Me rrush të ju lehtësojë të kollitje dhe gëlbazë të qartë nga tubave bronkial. Një mënyrë e mirë është, dhe supë Hypericum, e cila stimulon oreksin dhe pastron gojën e plehut organik. Angina - krejt një sëmundje të gjatë dhe për të luftuar atë duhet të marrë seriozisht deri trajtimin. Ju gjithmonë duhet të ketë në Calendula tretësirë ​​kabinetit mjekësi dhe Wort Shën Gjonit, lisi leh, e cila është brewed dhe zgjidhje rezulton lëng për gargarë.
Melissa, kamomil dhe karamele mente çaj të përkryer të plotësojë dhe të ndihmojë në përmirësimin dhe lehtësimin e stresit. Por fëmijët nuk duhet t'i jepet shumë infusions dhe decoctions. Mjetet e popullit të mësipërme të të pronave të ndryshme të dobishme dhe nuk sjellin ndonjë dëm.

Por në qoftë se jeni duke menduar në lidhje me nëse ne mund të shtrydh ulcerat me anginë, le të përballen me atë - nuk ia vlen sherr. Më mirë shpesh shpëlarje gojën tuaj! Diana,