Herpes pectoris - trajtim, simptomat te fëmijët


Angina - një sëmundje akute infektive, ajo ndikon në indet limfoide faringut, shpesh e procesit të përfshirë bajamet e. Ndoshta jo një fëmijë i vetëm në botë që ka pasur ndonjëherë një dhimbje të fytit dhe nuk e bëri. Dhe fakti që ajo shkakton komplikime di shumë moms. Por kjo është një herpes lënduar fyt - trajtim, simptomat te fëmijët, diagnoza, parandalimi i kësaj sëmundjeje nuk është i njohur për të gjithë. Agjent shkaktar, rrugë e infeksionit Virus dëshirore është herpes lënduar Coxsackie fyt dhe Ekho. Prevalenca e tyre është e madhe, ata janë kudo. Nuk është një sëmundje sezonale, kulmin e saj përbënin vjeshtës verës.

Infeksioni ndodh përmes fekal-orale (përmes duarve të pista, ushqimi i kontaminuar, të ujit, sende shtëpiake) dhe nga kontakti. Burim i sëmundjes është një njeri i sëmurë, por në disa raste është e mundur për të marrë nga kafshët (derra). Rreziku më i madh i fytit herpetike të fytit në fëmijë deri në 3 vjet, edhe pse sëmundja mund të ndikojnë në fëmijët e të gjitha moshave dhe madje edhe të rriturit. Simptomat e herpesit dhimbje të fytit Pas gjetjes së virusit në trupin e lënduar herpes fyt manifestohet menjëherë. Ajo do të marrë disa kohë (periudhë inkubacioni) se të gjitha simptomat te fëmijët ishin plot.


Ajo mund të marrë diku nga 1-2 javë mesatarisht 3-4 ditë. Sëmundja fillon me sindromën akute të gripit-si. Fëmija bëhet nervoz, duke u ankuar gjendje e sëmurë, dobësi. Ajo rrit temperaturën e trupit, ul oreksin. Pas një kohe ka një dhimbje të fytit që është më e keqe kur gëlltitjes. Ka jargëzim dhe mukozë nga hunda (rinitit). Simptomë kryesor i herpes fyt i lënduar në fëmijët janë skuqje specifik në mukozën orale. Në këtë fazë, në shqyrtimin e fëmijës në frontin e gojës, shije, gjuha, mur pasmë faringut, ju mund të shihni flluska të vogla nuk janë të mëdha, mbushur me përmbajtje të lëngshëm, deri në 5 mm.

Rreth flluska mukozës flushed të ndritshme (të kuqe), e cila formon një lloj aureolë rreth tyre.
Bubbles ia plas erozion shumë shpejt, në vend të tyre janë formuar (plagët e vogla), atëherë ata thahet dhe shëruar. Ndonjëherë fitil i vogël erozioni së bashku, duke formuar defekte të mëdha në mukozën, duke shkaktuar sindromi dhimbje, dhe fëmija refuzon një vakt. Nëse puçrra tenton të derdh në valë, ajo që ndodh çdo dy deri në tre ditë, të shoqëruar me ethe përsëri dhe simptomat e restaurimit të dehjes. Ky variant i karakteristikës sëmundjeve të fëmijëve me imunitet të reduktuar.

Nyjet limfatike të qafës së mitrës janë zgjeruar, e dhimbshme. Një fëmijë me dhimbje herpetike fytit mund të ankohen për dhimbje të barkut, pamjen e stol të lirshme, të vjella. Kjo sugjeron që trupi të gjitha mukozës tjetër fëmijës është i njëjtë si shpërthim në gojë. Në raste të rënda, simptomat e dehjes që kërkojnë trajtim të detoxification. Diagnoza herpetycheskoy angina Shfleto fëmijë të sëmurë dhe gojën e tij, zbulimin e lezioneve specifike. * Gjakut komplet, nuk ka një rritje të madhe në qelizat e gjakut të bardha (WBC). Studimet virologjike e kryera në laboratorët e specializuara, ajo është për të kapur materiale nga mukozën e hundës dhe kryerja e testeve specifike serologjike.

Trajtimi i herpes dhimbje të fytit Trajtimi i fëmijëve që kanë për qëllim lehtësimin e simptoma të dehjes, duke luftuar një virus, duke reduktuar simptomat dhimbje, temperaturë e ulët e trupit. Emëruar: • droga Desensibeliziruyuschie, doza të fëmijës së moshës të përshtatshëm: suprastin, Claritin, tavegil, diazolin. • droga antipiretik: Paracetamol, Tylenol, etj • ujë Lokale Mukoza orale e aerosol antiseptik, enzimet proteolitike, lengje, barna antivirale të nevojshme për të përshpejtuar shërimin dhe për të parandaluar erozionin bashkuar infeksion sekondar. Procedura kryhet si më poshtë: duke filluar në gojë të përpunuara nga enzimat (trypsin, kimotripsin), pastaj llak ujitur (Heksoral, tantum Verde, Ingalipt) që ka antiseptik, analgjezik dhe mbrojtje efekt.

Këto procedura janë të rekomanduar të paktën tri herë në ditë për të paktën 2 javë për të përfunduar shërimin e gërryerjet. • droga antivirale: interferon rruazë e bardhë njerëzore dhe sintetizuar artificialisht Viferon. • Në nivel lokal hundë UV dhe fyt. • immunomodulators: Immunal, Imudon. • Rekomandohet pije të bollshme të ngrohtë. • Nëse trajtimi i nevojshëm detoxification është kryer. Parandalim Fëmijët të cilët kanë qenë në kontakt me anginë të sëmurë herpetike futur gama globulin specifike. Për fat të keq, jo të gjitha objektet shëndetësore është. Dhe nënat mund të ndiqni vetëm fëmijën shpesh larë duart, preku atyre vegla të pista.

Herpetike i lënduar fyt - sëmundje e shpeshtë. Gjëja kryesore gjatë asaj identifikuar, bazuar në simptomat dhe shenjat e sëmundjes, për trajtimin e duhur. Atëherë fëmija ishte i sëmurë angina herpetichekoy, shërohen shpejt dhe të jenë të gatshme për "bëmat" e reja të përditshme. Alex,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!