Anaphylaxis në fëmijët - Trajtimi


Anaphylaxis - një reagim trup, tip alergjik, i cili ishte i bazuar në ndërveprim të menjëhershëm me alergjen antitrupave. Ky është reaksion alergjik më e vështirë dhe më të rrezikshme. Nëse ju nuk ofrojnë ndihmë në kohë, rreziku i vdekjes rritet dhjetëfish. Anaphylaxis është e paparashikueshme. Ajo lehtë mund të jetë një i rritur plotësisht të shëndetshëm. Fëmijët rrezik i anaphylaxis disa herë rrezikun e këtij fenomeni në të rriturit. Pa ofruar kujdes të specializuar, një shtet në zhvillim të shpejtë të afërt vdekjes. Prandaj, duke identifikuar proceset anafilaktike tek fëmijët, trajtimi duhet të fillojë menjëherë.

Për të filluar, le të flasim për shkaqet e këtij fenomeni të tmerrshëm. Zakonisht shoku anafilaktik zhvillon kur administrohet çdo drogë. Mbani në mend se në qoftë se një fëmijë është i sëmurë dhe merr disa medikamente, rrezikun e një reaksion anafilaktik rritet dhjetëfish. Vëmendje e veçantë duhet t'i jepet antibiotikë. Ashpërsinë e reaksionit varet nga mënyra e administrimit dhe substancës dhe sasinë e tij. Shënim gjendjen e fëmijës dhe nëse ai shpesh është i sëmurë, sa droga marrë tashmë, etj Gjithashtu vlen të marrë parasysh faktorin e trashëguar dhe diatez prani. Fëmijët duhet të përshkruajnë me kujdes drogë intravenoze.


Në të vërtetë, shoku anafilaktik në raste të rënda zhvillon rrufe. Nëse drogës është futur intramuskulare, reagimi duhet të pritet nga disa sekonda në disa orë. E gjitha varet nga pacienti dhe doza të drogës. Ky efekt është vënë re kur administratën vnutrykozhnom. Nëse një droge merret me gojë, është e nevojshme për të monitoruar gjendjen e fëmijës për gjysmë ore. Anaphylaxis ndodh kur përsëritet administrimin e drogës. Por fëmijët nëna e të cilëve ka marrë drogë gjatë shtatzënisë ose pleqsh nënave, anaphylaxis mund të ndodhë në takimin e parë të këtyre barnave.

Duke folur e substancave që shkaktojnë shok anafilaktik, atëherë këtu përfshijnë vaksinave, serumeve dhe -globulins tjera. Sa për alergjitë ushqimore dhe pickimin e insekteve, ajo duhet të jetë tërësisht sqaruar historinë. Në krye të anaphylaxis mund të ju them e papritur e fëmijëve zbehje djersë të ftohtë. Ai mund të ankohen për tringëllimë, marramendje, dhimbje koke shumë të rënda. Të gjitha këto simptoma tashmë duhet të bëjnë të shqetësohen. Anaphylaxis mund të shoqërohet me humbje të vetëdijes, urtikaria rënda dhe Angioedema. Fëmija mund të vëreni gulçim, ndjenja compression gjoks.

Këto janë shenja të edemë laryngeal dhe bronkokonstriktimi të mprehtë. Nëse reagimi i përfshirë traktin gastrointestinal, ankesa do të jetë një dhimbje të mprehtë në bark, mund të ketë të vjella apo diarre. Ju duhet të monitorojnë tensionin e gjakut, e cila zvogëlon shpejt gjatë sulmit. Impuls bëhet si fije dhe mezi të dukshme, por pavarësisht nga kjo, ajo është gjithashtu e nevojshme për të mbajtur në kontroll. Ndikim shumë të rënda shkakton shok anafilaktik, i shoqëruar nga humbja e vetëdijes. Nëse ky rast nuk ofron ndihmë në kohë ndaj fëmijëve vdesin në disa minuta apo disa ditë të ndryshimeve të pakthyeshme të organeve të brendshme.

Pas ndihmës në kohë të pacientëve të dërguara në spital për një tjetër 2 javë. Nuk do të monitorojë gjendjen e pacientit, si kusht mund të përkeqësohet. Pastaj fëmija për jetën nuk miratojë këtë drogë, si dhe emërimin e medikamente të tjera të nevojshme për të marrë pjesë compatibility testin. Masat terapeutike duhet të fillojë menjëherë. Për të filluar, administrimin e ndaluar të drogës që shkaktoi reagimin. Atëherë ju duhet të shkruani një zgjidhje 0,1% të adrenalin. Epinephrine injektuar intramuskulare. Në vend të administratës duhet të imponojë një të ftohtë, enët e ngushta dhe kjo do të parandaluar përhapjen e mëtejshme të alergjen.

Next administruar intravenoz kortikosteroidet (prednisolon, deksametason, hydrocortisone, dhe të tjerët.) Nëse drogës merret me gojë, duhet menjëherë të larë nga stomak. Nëse kjo ndodh në një strukturë mjekësore, atëherë të gjitha këto përgatitjet atje. Në fund të fundit, kohë për të ndihmuar jetën e varur. Nëse kjo ndodh jashtë spitaleve, klinika, nevojën urgjente për të ndaluar kontaktin me alergjen, sigurojnë ajër të pastër dhe të vënë fëmijën në anën e një