Ndihma e parë Anaphylaxis


Shokut anafilaktik - reaksion i rëndë alergjik të tipit të menjëhershëm, që rezulton nga droga apo ushqimit alergji dhe pickimin e insekteve apo pas inhalimi i alergeneve. Në ditët e sotme arsyet pse një person mund papritmas të zhvillojë proceset anafilaktike, një set me të vërtetë pafund. Ajo mund edhe të jetë shkaktuar nga përdorimi i produkteve të tilla si djathë, lakër turshi, salcice, ushqim të përgatitur, kanë përjetuar ngrirjen zgjatur, peshk, domate, bardhë veze, fruta, çokollatë, në ngjyrosje flokët. Me pak fjalë, një viktimë e anaphylaxis në çdo kohë mund të jetë ndonjë prej nesh, përfshirë edhe njeriun i cili kurrë nuk kishte vuajtur nga ndonjë alergji.

Dhe kështu që është e rëndësishme për të ditur paraprakisht se çfarë përbën shok anafilaktik, ndihmën e parë në të. Ndërkohë, në SHBA, për shembull, çdo vit më shumë se 1000 vdekje të regjistruara ishte shkaktuar nga anaphylaxis. Kështu ka raste kur anaphylaxis është në zhvillim të shpejtë dhe vdekja ndodh brenda vetëm pak minutash e kontaktit të njeriut me alergjen. Pra, shpesh fati i viktimës varet jo vetëm nga profesionalizmi mjekësor, por edhe se sa mirë dhe me kohë ajo do të jepet ndihmë para-mjekësore. Çfarë lloj i veprimit duhet të jetë në shok anafilaktik? Para së gjithash, është e rëndësishme që të njohin shenjat e fillimit të anaphylaxis.


Simptomat e para të alergjen hyn në trup nëpërmjet ushqimit apo pilula - dhimbje barku akute, të përzier dhe të vjella. Ndonjëherë simptomat e përshkruara bashkohet edemë e laring, duke rezultuar në një vështirësi të mprehtë frymë, që është i shpejtë, me zë të lartë, i ngjirur. Nëse anaphylaxis ishte rezultat i kontaktit të jashtëm me alergjen, simptomë e parë është një e theksuar lokal lloj reaksion alergjik - ënjtje dhe skuqje në vendin e pickimit të insekteve, i shoqëruar nga një dhimbje të mprehtë, ënjtje të rënda dhe lëkurë kruarje. Shumë i sëmurë shumë i zbehtë, ndërsa buzët e tij janë cyanotic.

Ka shumë raste kur anaphylaxis shoqëruara me konvulsione dhe humbja e vetëdijes. Nëse ndonjë nga simptomat e mësipërme, ndihma e parë në shenjat e shokut anafilaktik që menjëherë të thërrasë "të shpejtë", dhe ardhja e mjekëve në mënyrë të pavarur të kryer veprime urgjente. Ndihma e parë në shok anafilaktik Së pari, ju duhet për të vënë viktimën ashtu që këmbët e tij ishin mbi kokën e tij. Kjo është të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në organet vitale. Vetëm duhet të sigurojnë ajër të pastër për të pacientit. Nëse viktima është nevoja e pavetëdijshme për ta kthyer kokën në anën dhe ndoshta të shtyjë përpara nofulla e ulët.

Kjo do të lehtësojë rrjedhjen e pështymës dhe ndihmon në parandalimin e asfiksi të mundshme. Ngritja e hundës për 5 sekonda pambuku me amoniak, thërrisni një doktor. Së dyti, ju duhet të ndalet marrja e alergjen. Ky veprim varet se si ai mori në trupin e viktimës. Nëse shkaku ishte një djeg insekt, nga kafshimit duhet të aplikoni akull ose një kompresë të ftohtë. Në disa literaturë ju mund të gjeni rekomandimet për përdorim të ngjesh një paste bërë nga sode buke dhe ujit. Kur bletët djeg, para se të vendosni një kompresë, ju duhet të hiqni me kujdes thumbin. Kjo nuk është për të ngjesh kafshimin, si ajo do të përshpejtojë depërtimin e helmit në trup dhe kështu përkeqësojnë reaksion alergjik.

Nëse është e mundur, ju mund të aplikoni një fashë për ndaljen e gjakut lart kafshimit jo më shumë se 25 minuta. Nëse shkaku anaphylaxis alergji ushqimore apo reagim të pilula para se ju keni nevojë për të larë jashtë stomakun.
Me këtë rreptësisht e ndaluar pijen viktimave japin sepse uji mund të përshpejtojnë absorbimin e alergjen. Në këtë pikë të drogës mund të përdoret sorbents tilla si aktivizohet dozë të karbonit në varësi të moshës së viktimës dhe peshës së tij trupore 4 deri në 10 tableta. Me drogave është rreptësisht e ndaluar të japin diuretics viktimave, si rezultat do të jetë më shumë rënie presion.

Peter,