Përdorimi Ambrobene për fëmijët, udhëzimet për përdorim zgjidhje për mbytje, me gojë


Zgjidhje Ambrobene është agjent mucolytic, është një lëng transparent të verdhë që nuk ka erë. Ilaçet për mbytje dhe përdorim i brendshëm fëmijët dhe të rriturit mund ta përdorin atë me kujdes edhe gjatë shtatzënisë. Ne do të flasim më shumë për këtë produkt përdorim Ambrobene për fëmijët, udhëzime për përdorim (zgjidhje për mbytje, me gojë), ne jemi të interesuar. Pra ... Metoda e përgatitjes e prodhimit, perberje Zgjidhja për gojë dhe mbytje vjen në një shishe qelqi të errët, dozë prej 40 ml ose 100 ml. Shishe ka një tape-pikoj, vidhos kapak.

Paketuar në një kuti kartoni, të cilat vendosen gjithashtu filxhan matës dhe abstrakte Ambrobene (udhëzim). Ajo përbëhet nga uji purifikuar, acid klorhidrik, kaljum sorbat dhe substancës aktive kryesore - ambroksol.
Veprim farmakologjik i drogës
Substanca aktive është ambroksol hydrochloride, e cila ka agjent mucolytic, përmirëson shkarkimin e gëlbazës. Ajo ul viskozitetit saj zvogëlon pronat ngjitëse, duke rritur tërheqjen e saj nga trakti respirator. Ambroksol aktivizon membranave qelizore lëngshëm të bronke, ndihmon prodhojnë enzime të caktuara që prishen ndërveprimin ndërmjet polysaccharides mukusit, duke parandaluar aderimin e qerpik bronkial.


Efekti terapeutik i drogës ndodh brenda një ore, ruhet brenda 6 deri 00:00, në varësi të numrit të barnave të marra.
Indikacionet drogës Ambrobene Zgjidhja për mbytje gojë dhe është përdorur për të hequr qafe të sëmundjeve të frymëmarrjes, kundër që një alokimi pështymë trashë, dhe nuk mund të kryejë. Medikament përdoret për trajtimin bronkit akut dhe kronik, astma, sëmundje bronkoektazise, ​​pneumonia. Kundërindikimet për përdorim Ambrobene Edhe pse drogës dhe është projektuar për fëmijët, udhëzim ende tregon praninë e contraindications për pritjen e saj.

Për shembull, zgjidhja është e kundërindikuar në mbindjeshmërisë ndaj ambroksolit dhe komponentëve të tjerë të ilaçeve; Ajo nuk mund të përdoret në sëmundjet e stomakut, duodenum (sëmundjes peptike), epilepsi. Masat paraprake duhet të merren për të drogës me mosfunksionim të veshkave, sëmundjet e rënda akute, kronike të mëlçisë. Në këto sëmundje duhet të zvogëlojë pritjen dozë dhe rrisin kohën mes doza droge. Në këto sëmundje, si dhe dysmotility bronke, zhvillimi aktiv i sasi të madhe të fshehtë Ambrobene zgjidhje duhet të merren vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.

Si të aplikoni Ambrobene? Aplikoni brenda: Merrni zgjidhje manual këshillon pasi të hahet, pirja e ujit të pastër (ju mund të përdorni çaj, lëng). Para drogës bashkangjitur filxhan matës, i cili duhet të përdoret. Used dozë Ambrobene për fëmijët: Fëmijët nën 2 vjeç - 1 ml 2 herë në ditë; Fëmijët 2 deri 6 vjet - 1 ml tri herë në ditë; Fëmijët 6 deri 12 vjet - 2 ml dy herë - tri herë në ditë; Adoleshentët dhe të rriturit rekomandohet të drogës: Në 2-3 ditë para të trajtimit - 4 ml 3 herë në ditë; Në ditët në vijim trajtimit - 4 ml 2 herë në ditë. Si mbytje: Para procedurës, drogës është i përzier me 0,9% klorid natriumi zgjidhje, atëherë zgjidhja për mbytje duhet të jetë pak i ngrohtë për 36-37 gradë.

Procedura kryhet me kujdes Thithja si frymëmarrje normale, jo për të provokuar kollitjes. Në astma, para procedurës për t'u përdorur bronchodilators. Dozë Thithja Ambrobene Fëmijët nën 2 vjeç: 1 ml zgjidhje për mbytje, 1-2 herë në ditë. Trajtimi i fëmijëve nën 2 vjet kryhet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.
Fëmijët 2 deri 6 vjeç: 2 ml tretësirë ​​për mbytje, 1-2 herë në ditë; Fëmijët më të vjetër se 6 vjet, adoleshentët dhe të rriturit: 2-3 ml inhalimi 1-2 herë në ditë. Për udhëzim mbytje nuk rekomandon drogës gjatë 4-5 ditëve.


Si e bën marrjen Ambrobene me droga të tjera?
Mos përdorni ilaçe me drogë me aktivitet antitussive. Kjo mund të komplikojë tërheqjen e mukusit bronkial duke reduktuar spazma kollë. Drogës është përdorur shpesh në lidhje me antibiotikë - tsefuroksymom, erythromycin, doxycycline. Ky veprim i ndërsjellë përmirëson depërtimin e tyre në mënyrë të mushkërive.
Drogë mbidozë Drogës duhet të merren sipas dozave të rekomanduara. Në rast të mbidozë të drogës mund rrit jargëzim, të përzier, të vjella të shpeshta. Mund të rrisë presionin e gjakut.

Nëse ju tejkalojnë udhëzimet e dozimit për përdorim të drogës rekomanduar Lavage stomakut me ujë të bollshëm, të marrë produktet zhyrosoderzhaschye. Në rastin e manifestimeve të rënda dozen e nevojshme e terapisë simptomatike. [Efektet Spoiler-anësore nga përdorimi zgjidhje Ambrobene] Rrallë mund të shfaqen efektet anësore të mëposhtme: dobësi Përgjithshëm, thatësi e gojës, të frymëmarrjes, rrit jargëzim, rhinorrhea, stomak të fytit. Mund të ketë edhe nauze dhe të vjella, kapsllëk ose diarre, dysuria, skuqje. Shumë rrallë vërehet lëkurë puçrra, ënjtje të fytyrës, dështim të frymëmarrjes, ethe, dridhura.


Raft-jeta e drogës Përdorimi afatgjatë i sigurt i barnave që nuk i kalon 5 vjet. Mbani ajo duhet të jetë jashtë të arrijnë të fëmijëve. Temperatura Storage nën 25 ° C. Pas skadimit (të shtypura në pako) përdorimin e drogës nuk mund të jetë. Ne u takuam me ju drogës Ambrobene. Ju lutem vini re se kjo përmbledhje është paraqitur në formë të lirë, kështu që të jetë i sigurt për të lexuar udhëzimet zyrtare për përdorim, e njëjta zgjidhje që ju mund të përshkruajnë një mjek. Prandaj, para se të përdorni të konsultoheni me mjekun tuaj! Svetlana,