Althaea trajtim officinalis, mjekime, contraindications


Në një tjetër alte medikament i quajtur bukë bashkësi Proskurnyak, tuht. Kjo bimë është përdorur në mjekësinë që s'mbahen mend kohe ne trajtimin e semundjeve te ndryshme respiratore. Ky impiant i gjatë gjithëvjetor rhizomatous me gjethe gri-jeshile dhe lule zbehtë rozë, shumë të ngjashme me një mallow kopsht. Rritet si mbledhur, ruajtur, të rritet Ndodh alte drogës në vendet evropiane në rajonet qendrore dhe jugore, Kaukaz, Krimea, Azia Qendrore, Lindore dhe Siberia Perëndimore. Mallow rritet në vende me lagështirë në floodplains. Në aplikimet mjekësore duke përdorur rrënjët dhe gjethet dhe lulet.

Rrënjët dhe rizomat janë korrur apo vjeshtë ose në fillim të pranverës, dhe lule dhe gjethe - në qershor dhe gusht. Më e dobishme konsiderohen rrënjët dhe rhizomes e dy bimëve. Ata janë larë, prerë në copa rreth 20 cm në gjatësi, të hequr pjesët e dëmtuara dhe të ashpër, e thatë. Dyqan prestar cookie të para në një vend të freskët, e thatë, kështu që rrënjët gjatë magazinimit mund vidvolozhytysya. Pronat e shërimit janë ruajtur deri në tre vjet. Si të rritet alte medicinale më shumë ka qenë e shkruar në këtë site para. Officinalis Althaea, trajtim dhe i dobishëm Rrënjët e alte përmban zamkë (35%), sheqeri (deri 10,2%), niseshte (37%), Betaine, acid aspartik, vaj yndyror, dhe më shumë.


Letra përmban një firmë dhe lule vaj esencial (në sasi të vogla). Alte qëllime terapeutike e përdorur nga romakët dhe grekët. Ajo ka një mburojë të mirë, myahchitelnym, analgjezik dhe anti-inflamator pronave, redukton ulçerë acarim dhe proceset inflamatore. Si një alte ndihmës rrënjë ekstrakt përdorimit të ujit në sëmundjet inflamatore të organeve të frymëmarrjes të një pështymë të madhe departamentit, kollë, bronkit, kollë e mirë, astmë, pneumoni, tracheitis, pezmatim i fytit. Gjithashtu ekstrakt alte përdorur për inflamacion të fshikëzës, inflamacion të zorrëve, urinim të dhimbshme, diarre të thjeshtë, ulçerë stomakut, ulçerë duodenale, dhe sëmundje të veshkave, me rritjen e aciditetit të stomakut, gastrit.


Mekanizmi i veprimit të barnave në bazë të një alte, zierje baltak i rrënjës lubricates litarët vokale, në trake, zbut bastisje vështirë dhe promovon shërimin e mukozës enveloping dhe mbrojtjen e mbaresa nervore e tyre të acarim orofaringeale. Kjo jo vetëm siguron një efekt terapeutik, por edhe kontribuon në efektet e drogave të tjera. Kur përdorni drogë alte bazë për trajtimin e sëmundjeve të stomakut substanca mucous vij zonat e prekura të mukozës, duke krijuar një shtresë mbrojtëse nga efektet e patogjeneve dhe komponentëve korrozive dhe sigurimin efekt anti-inflamator, të nxitur shërimin e zonave patologjike.

Së bashku me barnat anti-inflamatore. Medikamente me alte Nga alte bëri disa lloje të drogës: decoctions, tinctures, shurupe, të thatë dhe të lëngshme ekstrakt, tableta "Mukaltyn", përveç alte rrënjë pjesë të tarifave të ndryshme për gargling dhe detyrave pleqsh. Si për të përgatitur një zierje dhe infuzion në shtëpi? 1) katër teaspoons rrënjët insistojnë 08:00 dy gota me ujë të ftohtë, kullimin. Merrni 3-4 herë në ditë për një gjysmë filxhan. 2) lule Hibiscus (1 lugë çaji) të lënë për 1-2 orë në një filxhan me ujë të valë, ikjen. Të marrë formën e nxehtësisë 3 herë në ditë për 1 lugë çaji. 3) rrënjët, lule ose gjethe (2 lugë) të ziera në ujë (2 ½ gota), të lënë për 2 orë, tendosje.

Përdoret për shpëlarje, kompresa, enemas dhe poultices në proceset inflamatore. Për fat të keq, një alte contraindications mjekësore. Contraindication Droga me rrënjë alte nuk është përdorur me fondet që pengojnë refleksin kollë, promovojnë kondensimit pështymë. Por përdorimi alte drogës gjatë shtatzënisë, veçanërisht gjatë tre muajve të parë, dhe kapsllëk kronik. Me përdorim të kujdesshëm në pacientët me diabet mellitus (një lugë çaji shurup përmban rreth 1 gram glukozës), dhe administruar të foshnjave (kapsllëk mund të ndodhë). Svetlana44,