Althaea officinalis në rritje


Althaea officinalis - një barishte gjithëvjetor. Në egër ajo është gjetur në stepë dhe stepë zonat e CIS evropiane, perëndimore Siberi, Kazakistan, dhe Kaukaz dhe në pjesë të Azisë Qendrore. Ajo rritet përgjatë lumenjve dhe liqeneve, livadhe (mundësisht alkaline), ndër shkurre, rreth Arica dhe më pak të depozitave. Prokurimi i madh i lëndëve të para në kryerjen natyrore bush në Dagestan, në Ukrainë dhe në rajon Voronezh. Officinalis Althaea, në rritje shkallë industriale. Zonat më të favorshme për alte rritje është pjesa jugore e Ukrainës dhe Kaukazin e Veriut.

Kultivimi i tokës dhe paraardhësit. Alte duhet të jetë rritur më të lehta ose cilësi të mesme tokë me një cekët (2 - 3. m) ujërave nëntokësore. Për shkak të 3 - 4 vjet kulturë alte duhet të vendosen në zonat zapolnyh apo rotacionet veçanta mjekësore në të njëjtat fusha ku ata rriten bimëve të tjera shumëvjeçare. Prekursorëve të preferuar janë palë (të pastra dhe të zënë), drithërat e dimrit dhe rresht. Duke pasur parasysh rritjen e kërkesave Althea në lagështi tokës, ju duhet për të trajtuar atë në një vend të lagur. Tokës nën alte përgatitur në përputhje me trajnimin përgjithësisht të pranuara në fushën e kultivimit të kësaj kulture.


Plehrat. Althaea officinalis shumë pozitivisht përgjegjshme për pleh. Në trajnimin bazë në alte tokës duhet të bëjë 30-40 ton në 1 ha të plehut organik, së bashku me fosfor-kalium pleh në shkallën prej 45-60 kg P2O5 dhe 30-45 kg K2O për 1 hektar. Plehrave azotike përdoren në të ushqyerit e bimëve vitit të dytë: në pranverë herët regrowth prizë në lulëzim, është 30 kg N çdo aplikim. Kur mbjellë me fara duhet të bëni të superfosfat grimcuar në shkallën prej 30-40 kg për 1 hektar. Mbjellëse. Farërat e alte me një guaskë të dendur, e cila pengon depërtimin e ujit në embrionit.

Dendësia e shell zvogëlohet me kalimin e kohës, kështu që është më mirë për të përdorur për mbjelljen e farave pas 1 - 2 vjet gërhitës. Për të rritur germination, fara para mbjellje është e rekomanduar zhytem në ujë të ngrohtë (në 20-25 °) gjatë natës dhe pastaj thatë në një gjendje të lirshme. Ndonjëherë ngjashmëri për të përmirësuar skarifitsiruyut tyre. Mbillni alte apo konvencionale stërvitje farë perime me Thellësia e mbjelljes. Thellësia mbështjellës 1 -. 2 cm Mbjellëse 1 ha 8-10 kg farë rritje prej jo më pak se 70-75%. Metoda e mbjelljes një ndarje të zakonshëm rresht prej 60 -. 70 cm Për të alte fara në mbjellje fara duhet të shtoni bimë far - marule, mustardë, liri, etj

dhe. që do të lejojë që kujdesen për të lashtat Althea në shfaqjen e shkallëve të tij. Në rrethana normale, nuk janë shkallët Althea 8-10 ditë, nën kushte të pafavorshme në rritje - në 18 - 20 ditë pas mbjellje. Kujdesi për mbjellje. Në plantacione Althea viti i parë i kujdesit të jetës fillon me Sharovka në 7 - 10 ditë pas mbjellje. Tokës më tej duhet të mbahet gjatë gjithë sezonit në rritje në gjendje të lirshme dhe të lirë nga barërat e këqija. Loosening para sprouting në mes rreshtave duhet të jetë në një thellësi prej 3 - 4 cm, dhe pas shfaqjes - 6 -. 8 cm Nëse thickened shoots, ata i hollë jashtë, duke lënë një 1 running.

e linjës 8-10 bimët. Në prani të 50-60 bimëve për 1 këmbës. m për hedh lëng dhe tëharrje harrows mesme përdoret. I dytë plantacion dhe vitet pasuese të jetës Althea loosened si të nevojshme deri në mbylljen e stendës. Kur loosening të dëshironi të bëni të sigurtë që asnjë putrat Kultivues rrënjët poshkodzhuvaly që janë lehtësisht të kalbet dhe cilësinë e produktit ul. Para se të nisej në dimër është i vdekur pjesët aboveground e bimëve duhet të mowed dhe pastruar off.
Harvest. Rrënjët Althea korrur në vjeshtë apo pranverën e hershme para regrowth e bimëve. Podpahannom pa hale rrëzim në një thellësi prej 25 - 30 cm rrënjët janë korrur, gjuajtur nga toka dhe të shpejt të larë për të shmangur mucilaginized dhe humbja e përbërësit aktiv.

Rrënjët larë prerë në copa jo më shumë se 20-25 cm, ndërsa duke hedhur të gjitha pjesët lignified dhe të kalbur. Rrënjët e trasha (më shumë se 1,5 cm) shkurtuar më tej së bashku. Tharje rrënjët sjelljen në qitjes furrat në temperatura mbi 40 °. Yield-et e ajrit të thata rrënjët nga 10 në 20 kg / ha. Nga vitin e dytë të jetës në uzinën e plantacione alte mund të korrur fara. Duke mbledhur fara të fillojnë në 50 vezoret poburenyy 7D. Në mbledhjen provyalivayut zhdrejtë rrjedhin në role të masës, pastaj hidhen në aktuale për tharje dhe ripening. Dërrmoi ata në mot të thatë me diell.

Pas shkatërrimit farë është pastruar për klasifikim normale dhe e pavërteta. Fara Harvest 3 - 5 kg / ha.