Aloe receta popullore shëndetësor, trajtim


Çdo specie e uzinës ka veti të caktuara medicinale. Mjekësisë tradicionale popullore dhe cosmetology përdor disa lloje: vera aloe, Aloe pranishëm dhe pemë. Për shkak të lëngut të saj, e cila përmban shumë lëndë ushqyese, bimë të quajtur - farmaci gjelbër, ambulancë në dritareje. Pra, ne flasim sot në faqen e aloe, recetave popullore shëndetësisë, trajtimit me të. Pronat e shërimit të aloe Lëng i këtij houseplant popullor përmban shumë vitamina, elementë gjurmë. Ajo përmban vitamina B1, B2, B6, C, E, dhe nikotinamid, beta-carotene.

Gjethet e dendura të përmbajë një sasi të madhe të fibra natyrale që ndihmon të pastruar zorrët. Preparatet e bazuara bimët kanë laksativ, pronat choleretic. Ata janë në gjendje për të rritur sekretimit të gjëndrave të tretjes, përmirëson oreksin. Falë cilësive të tij, këto barna janë përdorur në mjekësinë popullore tradicionale. Ato përdoren në trajtimin e gastritit kronik, sëmundjes peptike, sëmundje të ndryshme të traktit gastrointestinal. Ata janë përdorur gjerësisht për trajtimin e sëmundjeve inflamatore të tëmthit, si dhe helmimit me ushqim. Nuk janë të recetave aloe, me të cilat prodhojnë substancat medicinale, i njohur si aloe.


Për këtë lëng bimët thickened posaçërisht, të bëjnë të ngurta. Ai është anëtar i barnave që kanë pronat laksativ. Që nga ky lëng lule dhomë ka gjelbërim të përjetshëm anti-inflamator, cilësitë Burns, ajo është përdorur shpesh në trajtimin e plagëve septike, djegiet e shkallë të ndryshme, si dhe nga rrezet e diellit. Trajtojnë sores lëng, psoriasis, dermatit dhe sëmundjet tjera të lëkurës. Holluar lëng me ujë, shpenzojnë gargarë me anginë, lani pasazhe të hundës me grykët. Lehtësimi një gjendje të dhimbshme në inflamacion të mishrat. Farmaci ekstrakt ujor nga gjethet e gjelbra janë përdorur në oftalmologji.

Ato trajtojnë blepharitis, konjuktivit, katarakt, glaukoma. Gjithashtu do ekstrakt në trajtimin e astmës dhe disa semundjeve gjinekologjike. Konsumi rregullt normalizes funksionin e sistemit urinar e trupit, ndihmon zbutur gjendjen e pacientëve me diabet mellitus.
Receta tradicionale të drogës me aloe Në trajtimin e sëmundjeve të sistemit tretës, duke përfshirë sëmundjet peptike, rrufë stomakut, sëmundjet e mëlçisë dhe tëmthit fshikëz, marrë 1 h. L. lëng i freskët aloe të paktën 3 herë para ngrënies (një orë e gjysmë). Kur herpes nxito trajtojnë të lëkurës të dëmtuara lëng të freskët ose të koncentruar. Gjithashtu të marrë atë brenda 1 ore.

l. 3-4 herë në ditë. Fllad i shtrydhur lëng i lë të gjelbër të varrosur në të ftohtë, 2-3 pika në secilën vrimë hunde. Në lëng përdorimit katarakt i holluar me ujë të pastër (01:10). Ushqeu zgjidhje disa pika në secilin sy. Në tuberkulozi pulmonar përdorin gjithashtu këtë fabrikë. Lëng i freskët i tij me mjaltë merret me gojë. Ajo është gjithashtu një mjet i përdorur për të rregulluar menstruacioneve. Në këtë rast, ju duhet të pini jo më shumë se 10 pika në një kohë. Për të përmirësuar njerëzit imun-komprometuar rekomanduara edhe aloe me recetë mjaltë: Mix 100 ml lëng të freskët, 1/3 filxhan copëtuar kernelit arre, me vetëm si mjaltë, lëng të gjysmë limoni.

Përzierje të hequr një ditë për të nastoyalasya. Pastaj të hani më shumë dhe përpara se të hahet, 1 tbsp. l. (Të rriturit). Fëmijët mund të hani para ushqimit për 1 h. L. përzierje. Gjethe aloe janë përdorur për të pastruar në mënyrë efektive trupin e toksinave. Për ta bërë këtë, pres 1 kg gjethe të freskëta të aloe shumë vite (para-larë), shtoni 1 kg gjalpë dhe mjaltë natyrore. Vendos përzierje në një tigan smalt, vlim, pastaj Tomita në një banjë me ujë për rreth 20 minuta. Atëherë, pritni derisa automjeti ka ftohur, të marrë 1 h. L. tri herë në ditë, para ushqimit, larë poshtë me 1/4 filxhan qumësht të freskët.

Ftohjet, grip, pastrimit bronkit, dhe gjakut, përdorni aloe tretësirë ​​recetë nga Cahors: grij 0,5 kg gjethe të freskëta, shtoni 3 \ 4 filxhan mjaltë. Mbyllni kapakun, hiqni një vend të errët për 3 ditë. Pastaj, shtoni 750 gram verë të "Cahors", përzierje mirë dhe për të hequr një vend të errët për një ditë tjetër. Pastaj të marrë 1 tbsp. Kohët L 3-4 në ditë para ushqimit. Para se të përdorni aloe për qëllime mjekësore, të jetë i sigurt për të ndjekur këto udhëzime: Para përdorimit, gjethet prerë të bimëve mbahen në frigorifer për disa ditë.

Gjatë kësaj kohe prodhimi i stimulators biogenic që ofrojnë pronat medicinale e uzinës. Për përdorim medicinal, përdorni një bimë shumëvjeçare, mbi një vit e gjysmë. Përdor gjethet mund të jetë gjatë gjithë vitit. Pronat aktivë të uzinës që nuk ndryshon. Pritini me gjethe një thikë të mprehtë të ulëta që kanë të thata këshilla, gjatësi prej të paktën 15 cm. Letrat e tilla përmbajnë sasi më të mëdha të ushqyesve. Pas prerjes gjethet pije mirë dhe të thatë me një peshqir dhe hiqni raft e poshtme të frigoriferit (e cila nuk është shumë i ftohtë) në javë. Pastaj gjethet mund të shtypen duke kaluar nëpër një mulli mishit, duke përdorur shërimin garzë lëng shtrydh.

Ju mund të përziejnë atë me alkool (8: 2) dhe ruhet në frigorifer për një kohë të gjatë. Sa për përdorim të vetë aloe për të trajtuar sëmundjet e alergji të mundshme, kontrolloni me mjekun tuaj të parë. Gjithashtu mos harroni se përgatitjet aloe nuk duhet të merren për kancer, gjakderdhje mitrës dhe shtatzënisë. Këto barna janë kundërindikuar në rast të sëmundjeve të rënda kardiovaskulare, si dhe cystitis dhe hemorroide. Cheers! Svetlana,