Alergjia tek fëmijët nën 1 vit në dhënien e gjirit


Për fat të keq, kushtet alergjike pothuajse askush të kalojë nga. Edhe foshnjat, fëmijët nën një vit. Për më tepër, unë kam dëgjuar gjithnjë histori të hidhura për prindërit se fëmija i tyre tregon ndjeshmëri të dhimbshme në ndonjë gjë. Pra, në këtë artikull ne do të përqëndrohet në lloje të caktuara të alergjive, të veçanta për të hrudnychkovoho moshës. Natyrisht prek mbi pse ka alergji ushqimore në fëmijët nën 1 vit në gji. Si një fëmijë, një nënë gji gji një fëmijë, mund të jetë shenja karakteristike të gjendjes. Në fakt, ajo është asgjë, por reagimet e mprehta janë një mekanizëm mbrojtës që i reziston indet dëme dhe strukturat qelizore.

Përgjithësisht alergji në fëmijët është pothuajse e pamundur të parashikohet. Por në disa raste ju sapo të hiqni çdo produkt nga dietën e saj për të hequr simptomat e pakëndshme. Megjithatë, nganjëherë kjo nuk është e mjaftueshme dhe duhet të kalojnë një kurs të gjatë të trajtimit. Është e njohur se shumica e alergjisë është kaluar nga prindërit për fëmijët. Me fjalë të tjera, ekziston një predispozitë gjenetike. Dhe në fëmijët nën një vit, ky mekanizëm është manifestuar më qartë. Përndryshe alergjen thjesht bie në një rritje jashtë. Infeksioni mund të lokalizuar në traktin respirator, stomakut ose lëkurës. Alergjia në fëmijët me dhënien e gjirit mund të ndodhë në ushqim.


Kjo është arsyeja pse nënat që janë me fëmijë në gji duhet rreptësisht të ndjekin një dietë. Në veçanti, nuk do të përfshihen në produktet që mund të shkaktojë gjendje të dhimbshme. Edhe pse disa refuzojnë në çdo rast nuk mund, për shembull nga vezë apo qumësht të lopës. Kjo para së gjithash, ju duhet të qumështit të gjirit të prodhuar në sasi të mjaftueshme. Duhet të theksohet se të ndritshme, fruta të bukura dhe perime (domate, panxhar, mollë e kuqe, dhe kështu me radhë. P.) A është e alergeneve të fortë. Prandaj ne nuk mund të admirojnë ato. Megjithatë, prindërit do të jetë shumë e lehtë për të identifikuar shenjat e hershme të alergjive. Karrige çrregullim, skuqjen e lëkurës, zbokth në kokë (në disa raste) të qarë (sepse, stomak dhimbje) - simptomat standarde.

Nëse doni shëndetin e fëmijës tuaj, ju keni shumë mënyra për të kufizuar veten. Çokollatë dhe karamele, agrume, disa fruta, alkooli, ushqim, i mbushur me preservatives dhe aditivëve, sallam, qentë e nxehtë - kjo nuk është një listë të plotë të këtyre produkteve. Edhe pse pak e pampered ende mund. Gjëja kryesore - për të monitoruar gjendjen e fëmijës. Shalqi, Kastrati, pjeshkë dhe kajsi, drithëra, mish derri - hani për shëndetin, por mos ha tepër. Ajo duhet të thuhet për një grup tjetër të produkteve. Ata janë gjithashtu alergeneve, por në një shkallë shumë më të vogël. Fruta të thata, perimet jeshile, peshk, vajra vegjetale dhe produktet e qumështit - të gjitha në dispozicionin tuaj.

Përsëri, pikë kyçe në dhënien e gjirit - mos ha tepër. Ky është rregulli i parë, ju lutem rreptësisht të ndjekë atë. Ndonjë produkt të ri të hyjë në dietën tuaj me kujdes, ngadalë, të shikojnë për mirëqenien e tyre. Ndoshta, ne duhet të flasim për alergji ndaj pluhurit. Për më tepër, kjo është e vërtetë në qoftë se banesa shumë qilima apo rafte librash me pluhur. Natyrisht, hrudnychok do të "frymë" të gjithë këtë pluhur shlyhet në qilima, raftet dhe madje edhe rroba. Dhe acarim të frymëmarrjes është një proces i natyrshëm (trupi do të "mbrojë"). Pra shpesh shpenzojnë pastrimi i lagësht, tërësisht të larë pluhurin (nga raftet, sills dritare).

Rastësisht, ajo është e rekomanduar për të larë dyshemenë çdo ditë. Zakonisht fëmijët janë të pjesshme për çdo kafshë (sidomos kittens ose puppies). Dhe prindërit, pas në vazhdën e fëmijës së tij, të lindë ndonjë kafshë e brendshme apo brejtës. Sigurisht, fëmija madly lumtur e re "lodër", por gëzimi shpejt mund të zhduket, sepse rreziku i kushteve alergjike rrit disa herë. Mendoni për këtë para se të blesh një papagall apo lloj brejtësi. Nëse pluhur është zbuluar apo alergji ushqimore në fëmijët nën një vit, e trajtojnë atë menjëherë dhe të fillojnë për të bërë këtë, vizitoni zyrën pediatër. Një ekspert i kualifikuar do të japë dietë dhe rekomandime individuale.

Ju gjithashtu mund të keni të rekomandojë teste alergji. Kjo do të sigurojë informacion në lidhje me atë që trajton janë të shmangur më të mirë nga sendet shtëpiake apo kafshë të izoluar fëmijën. Shëndeti për ju dhe fëmijët tuaj! Vladimir, www.rasteniya-lecarstvennie. ru