Alergji për fëmijën, trajtim


Një shumë e nënave ngriti problemin e alergjive në fëmijën. Në disa familje, problemi është zgjidhur shpejt, disa vonuar për shumë vite. Dhe të gjitha fillon me njolla të kuqe në faqet dhe përvojat atë një diatez fëmijëve. Por ajo ishte viti i parë i jetës është më i rëndësishëm në zhvillimin dhe trajtimin e alergjive. Këtu ne do të flasim rreth asaj se si fëmija duket të alergji, trajtimin e këtyre simptomave dhe sëmundjeve. Si ka alergji në foshnjat? Shumë nëna të rinj të fillojnë të shqetësohen dhe të shqetësohen për pamjen e pimples kuqe të vogla foshnjave në fytyrën e tij. Por ky fenomen nuk është domosdoshmërisht një manifestim i alergji.

Fakti se hormonet e nënës që kanë marrë fëmijën është ende në zhvillim in utero, duke e lënë trupin e porsalindur. Tani fëmijë ka për të mësuar për të bërë vetë. Trupat e fëmijëve gradualisht të përshtaten me këto ndryshime dhe cheeks fëmijë dhe skuqjen e trupit shfaqet. Ata janë mbajtur zakonisht i dyti - muaji i tretë i jetës. Pediatër quajnë këtë nxituar "tre-javë". Një alergji e vërtetë në një fëmijë nuk është i kufizuar skuqje të lëkurës të padëmshme. Vëzhgoni me kujdes si lëkurës foshnjës. Kur lëkura alergji është e kuqe, me luspa, lëkurë itchy duket. Kid shpesh teshtin, kollitet dhe nuk shihen shenja të një të ftohtë.


Fëmija është shpesh stools të gjelbër. Kjo listë nuk është e plotë. Për fat të keq, reagimi alergjik merr shumë forma dhe manifestime. Trajtimi i alergjive foshnjave në një vit Alergjen më e zakonshme tek fëmijët nën një vit është ushqim. Në këtë rast, pas një kohë të shkurtër të shfaqen simptomat e para të alergjive. Nëna i vëmendshëm gjithmonë në gjendje për të "llogaritur" produkt që e ka shkaktuar këtë gjendje në fëmijën e saj. Megjithatë, vetëm e tyre që të merren me alergji nuk duhet, ose mund të të arritur rezultatin e kundërt. Trajtim, dietë duhet të përcaktojë një pediatër, allergist ose dietist. Nëse një fëmijë nën një bronkokonstriktimi vit ishte i detyruar ënjtje alergjike, telefononi menjëherë një ambulancë.

Para se ardhja e mjekut fëmijës duhet të japin antihistamine, prometazina, diazolin, suprastin. Shih Dozimi në raste urgjente. Farmaci shiten gjithashtu këto mjete ne formen e nje shurupi, i cili është i përshtatshëm për një fëmijë vogël. Në trajtimin e alergjive te fëmijët nën një vit zakonisht ndryshon dietë nënën, nëse foshnja është në gji. Për foshnjat që marrin formulë mitur, ushqime të tjera të zgjedhur më të përshtatshme për fëmijën tuaj. Nga dieta e nënave të ushqyerit të eliminuar ushqimet që mund të shkaktojnë reaksione alergjike tek fëmijët. Ajo përdoret produkte të blerë në dyqan dhe të përmbajë një pjesë sheqer, preservatives, ngjyra, aditivëve të ndryshme dhe mbushëse.

Kripë eliminohen plotësisht, erëza, ushqim të konservuar, mish i fortë, supë peshku, i skuqur, i tymosur, ushqime të yndyrshëm. Ju nuk mund të hani ushqim deti, kërpudha, arra, mjaltë, çokollata, rrush, fruta dhe perime të kuqe, portokalli. Masat paraprake duhet të hani qepë, hudhër, luleshtrydhe, pineapples. Nëse burimin e alergjive, alergjen-ky produkt është eliminuar tërësisht nga dieta e nënës dhe fëmijës. Një dietë e tillë të rreptë duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për 1-3 muaj. Për më tej të përcaktuar fizibilitetit merr pjesë pediatrin e saj. Nëse një fëmijë merr të ushqyerit artificial ose të përziera, shpesh alergeneve janë proteina qumështit të lopës.

Në këtë rast, mjeku do të më shumë gjasa të rekomandojë duke zëvendësuar mixes zakonshme hypoallergenic që janë bërë nga proteine ​​soje apo përzierje hydrolyzed. Ato ndarë proteina qumështit në nivelin e amino acideve individuale. Si rezultat i masave të marra, shenja të një reaksion alergjik duhet të zhduken tërësisht. Pastaj ngadalë, me kujdes racioneve nënën e zgjeruar, duke përjashtuar, megjithatë, produkte vysokoalerhenni. Në trajtimin e alergjive, përveç një dietë të veçantë, mjeku mund të përshkruajnë marrjen drogë, antihistamines, adsorbents. Shpesh e përdorur në trajtimin e krem ​​të ndryshme mjekësore, ointments për të lyej skuqje të lëkurës.

Rastet e rënda të manifestimeve alergjike trajtoj agjentët hormonale, duke përfshirë edhe vena. Kur trajtimi është kryer zakonisht korrigjim gut - përshkruesit e bifidobacteria - dhe lactobacilli. Nëse fëmija juaj vuan nga alergji, për të shmangur që të prezantoj ushqime të ngurta para 6 muajsh
Shekulli th. Ndiqni një fëmijë të rregullt karrige nëse ka kapsllëk, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. Kapsllëk - një nga shenjat e alergjive ushqimore, si dhe diarre, ngjyrë të gjelbër. Përdorni vetëm të veçantë fëmijë të lëkurës kujdesit fëmijë. Defend dhe të filtruar ujin për not.

Shmangni not në pishina me ujë chlorinated ose banje menjëherë pas asaj dush të ngrohtë fëmijën shpëlarje duke përdorur sapun për lëkurë të foshnjës. Dhe më e rëndësishmja, mos harroni alergji në fëmijët nën një vit - trajtim kërkon vetëm mjekun e fëmijëve ai mbikëqyr s. Doktori bën një diagnozë të saktë, të përcaktojë trajtimin, dietë është e nevojshme për fëmijën tuaj. Së bashku ju duhet të humbjen e kësaj sëmundjeje. Lëreni fëmijën tuaj të rritet i shëndetshëm dhe i lumtur! Svetlana, www. rasteniya-lecarstvennie.ru