Blemishes fytyrës alergji që bëjnë mjetet juridike popullore


Alergji përmend reagime të ndryshme ndaj efekteve negative të mjedisit të jashtëm dhe të brendshëm. Sëmundja është e karakterizuar nga rritja ndjeshmëria e trupit te njeriut dhe shprehet skuqjet në lëkurë, mukozës dhe indet dhe organet e tjera. Skuqjen e lëkurës në fytyrë me alergji janë të ndryshme, si urtikaria, spote, dermatit, edemë, etj Ndonjëherë ata janë të drejtë, ndonjëherë gradualisht. Pse ka një alergji të përballet spote që bëjnë mjetet juridike popullore që në këtë mënyrë mund të përdoren - e gjithë kjo do të diskutohet me ju në faqen www.rasteniya-lecarstvennie.

ru.
Shkaqet e alergjive fytyrës
Shfaqja e dermatit, spote, koshere në fytyrën është prekur nga alergeneve të ndryshme. Ata mund të jenë në ushqim, kozmetike dhe disa ilaçe. Ndonjëherë ky reagim del nga dielli, nga ekspozimi në të ftohtë, tendosje fizike. Alergji në fytyrë mund të shfaqen papritmas dhe papritur. Kështu që ju duhet të dini më parë se çfarë të bëjë në këto raste.
Çfarë duhet të bëni me shfaqjen e spoteve alergjike? Nëse ka pasur një reaksion alergjik të papritur dhe të kontaktoni mjekun tuaj në një herë nuk është e mundur, për të lehtësuar gjendjen për të eliminuar manifestimet e tij vetë.


Për ta bërë këtë, përdorni metodat e mëposhtme: Së pari, të pastër kos të lëkurës, kefir ose të përzier me ujë të përzier me salcë kosi. Për ta bërë këtë, thith një top pambuku në to, me kujdes fshij në lëkurë, duke ndryshuar VT 2-3. Pastaj me bollëk njomet fytyrën tuaj me të ngrohtë ujë të distiluar ose të zier. Soaps, detergjenteve nuk mund të përdoren. Pastaj fshij leckë të lëkurës derdhet. Pastaj thith një pjesë të garzë me një zgjidhje të dobët të acidit borik. Llokoçis gjysma e 1 h. L. në një xhami të ujit. Marley zhytem në infuzion, shtrydhur, aplikoni në fytyrë. Pas gjysmë ore hequr. Për ta bërë këtë, ju gjithashtu mund të përdorni infuzion me lule kamomil, suksesion të barit të thatë, i urtë.

Për të përgatitur pour 1 tbsp. l. materiale të papërpunuara filxhan ujë të vluar, të lënë për 15-20 minuta, të ftohtë, të ftohtë. Pastaj butësisht pat fytyrën me një peshqir të butë, sasi e vogël oriz thatë lëkurës apo niseshte patate. Me pika të forta, skuqjen mund, në këshillën e një mjeku, përdorni krem ​​hydrocortisone, prednisolon. Ato japin një efekt shumë të mirë terapeutik në manifestimet alergjike. Përdorimi i tyre në mëngjes, në mbrëmje, duke shkaktuar lëvizje të vogla në zonat e prekura. Në ointments që aplikojnë, nuk mund të përdoren ose janë kozmetike, soaps, krem ​​dhe kremra. Vetëm distiluar ose ujë të zier.

Përndryshe, reaksionet alergjike mund të eskalojnë. Së bashku me përdorimin e ointments, pilula merret me gojë ose zgjidhje kalcium. Në rekomandim të mjekut mund të përdorni suprastin, diphenhydramine, antihistamines të tjera. Nëse njollat ​​në lëkurë të butë, dhe të zëvendësojë kozmetike konvencionale krem ​​"daisy". Ai përmban substancë azulene natyror që është nxjerrë nga lulet dhe bimët është një trajtim efektiv për alergjitë në fytyrën e tij. Kur thatë, të ndjeshme, të prirur për inflamacion të lëkurës së fytyrës, përdorni një krem ​​të lëngshme "The Kid". Ajo ka anti-inflamator, tonik, efektin anti-alergjik.

Mjetet juridike popullore për alergji në fytyrë Përveç njerëzve të pamend e metodave të jashtme përdorni infusions e bimëve brenda. Ato lehtësojnë gjendjen, të eleminuar skuqjen kanë pronat antiallergic. Pour 1 tbsp. ujë të valë 1 tbsp. l. lule bimë yasnotka (blerë në barnatore). Mbuluar me rroba, të lënë për gjysmë ore në një vend të ngrohtë. Strain, pini një infuzion të ngrohtë e 1/4 filxhan 5-6 herë në ditë. Hidh 2 tbsp. l. hithër e tharë lë 1 tbsp. ujë të vluar, afër fort, përfundojë leckë të ngrohtë dhe të lënë për gjysmë ore. Pini para ushqimit për 1/4 filxhan 3-4 herë. Një mënyrë e mirë për të trajtuar është karamele mente.

Merrni atë nga infuzion. Për ta bërë këtë, derdh një gotë me ujë të valë 2 h. L. herbs, të përfundojë, le orë proparytysya. Pastaj tendosje, të marrë 1 tbsp. l. 3 herë në ditë. Ju gjithashtu mund të bëjë një tretësirë: përzierje sasi të barabartë të rrënjë luleradhiqe, rodhe copëtuar. Hidh 2 tbsp. l. 3. ujë të ftohtë, të lënë gjatë natës. Në infuzion vlim mëngjes, Tomita për ngrohje të ulët për 10 minuta, le të ftohtë. Pastaj tendosje, pini të paktën 5 herë në ditë për 1/4 filxhan disa herë gjatë ditës dhe gjatë natës. Hidh 2 tbsp. l. copëtuar selino 200 ml. ujë të ftohtë të pastër, të lënë për 4:00. Pastaj tendosje, pini para ushqimit për 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë.

Në trajtimin e skuqjen alergjike, spote, të përpiqen për të fjetur, më shumë pushim, ecni në ajër të pastër. Të përjashtuar nga dietë e enët djegëse, mish, turshi, sode ëmbël me ngjyrë, alkoolit. Nëse keni ndonjë alergji duhet të kërkoni ndihmë nga një dermatolog ose allergist. Gjatë banjot trajtimit jashtë, nuk do të marrë një dush me ujë të nxehtë. Mbinxehje lëkurës si hipotermi saj mund të rritur alergji. Prandaj mbrojtur fytyrën nga rrezet e diellit, era e fortë apo acar. Ne biseduam me ju në lidhje pse ka njolla në fytyrë, dhe tha se çfarë të bëjë me të.

Unë shpresoj se ju do tips, metodat e duke u shpëtoj e skuqje të lëkurës. Cheers! Svetlana,