Alergji Korovyache qumësht në foshnjat dhe fëmijët e mësipërme simptomat


Qumështi i lopës është një produkt shumë i dobishëm për fëmijët e vegjël. Ajo është e pasur me kalcium, i cili duhet të jetë i pranishëm në dietën e përditshme të fëmijëve. Shpesh ata zëvendësojnë qumështin e gjirit, dhe, përveç kësaj, në bazë të produktit dhe përbërësit e tij të bëjë formulë më foshnjore. Por alergji të qumështit të lopës në foshnjat ndodh, për fat të keq, çdo i tretë, dhe ky është një problem i vërtetë. Çfarë bën një alergji të qumështit të lopës? Bloating, të vjella, nganjëherë duke lëvizur në të vjella, fryrje e tepruar dhe kapsllëk, qaj dhe bërtas - janë simptoma të alergjisë ndaj qumështit të lopës që shfaqen menjëherë pas marrjes së foshnjës.

Një fëmijë nuk mund të fle mirë dhe ndjehet keq gjatë syçeltësi. Gjendja e tij u përkeqësua çdo herë pasi të keni dhënë atë produktet e qumështit. Përveç kësaj, ka pasur skuqje të lëkurës dhe chafing jep atij edhe më shumë parehati. Çfarë duhet të bëni? Inflamacioni i sistemit të tretjes dhe abuzimi i tij i një fëmije bërë i shqetësuar. Nëse ju nuk e gjeni një produkt tjetër që përmban të njëjtat të ushqyesve të nevojshme për rritjen normale dhe zhvillimin e fëmijës, alergji qumështi i lopës në foshnjat të zhvilluar më të fortë dhe kjo mund të ndikojë seriozisht shëndetin e tij. Qumështi përmban një numër të madh të proteinave (proteina), dhe për shkak të tyre u përket bijve probleme të tilla.


Përveç njerëzve të pamend, patate të skuqura mund të fillojë diarre, humbje peshe, dhe në disa raste edhe fryma dhe fishkëllimë gjatë frymëzimit dhe të skadimit. Diarre të rënda dhe të vjella e harlisur në mënyrë të pashmangshme do të shkaktojë dehidratim, e cila është shumë e rrezikshme. Si pjesë e kazeinë qumështit është i pranishëm dhe hirrë.
Gjuha e tyre erdhën rastësisht, sepse këto komponente mund të shkaktojnë reaksione të rënda alergjike. Si rezultat i faktit se trupi i fëmijës s'i pranon, duke refuzuar të pranojë dhe përpunojë këto komponente, simptomat e mësipërme ndodhin. Në këtë rast ndikuar gjithashtu sistemin imunitar. Dobësimi i saj çon në faktin që fëmija të marrë viruse të ndryshme dhe infeksionet, duke shkaktuar sëmundje të ndryshme.

Për shkak të karakteristikave individuale të secilit organizëm, disa fëmijë të pini qumësht pa përjetuar ndonjë problem, ndërsa të tjerët nuk e marrin produktin. Është e rëndësishme që nënat shikuar se si fëmija i tyre i përgjigjet konsumit të qumështit të lopës. Nëse tre vjet crumbs filluan të shfaqen reaksione alergjike, është e mundur që deri në pesë vjet është normale. Nuk janë gjithashtu në rrezik. Ata janë fëmijë të cilët kanë qenë të privuar nga ushqyerjes me gji dhe ata fëmijë, moms janë të ndaluar prodhimin e qumeshtit hershme. Alergjia - një nga arsyet pse fëmijët nuk kanë nevojë për të mohuar në qumështin e nënës në vitin e parë të jetës.

Nëse ju ende alergjik ndaj proteinave të qumështit të lopës te fëmijët dhe ka simptoma të mëdha, ai u bë me humor dhe whiny, ju duhet të japin atij barna që kanë efekt anti-alergjik. Sigurisht, për të vetë-mjekoj në çdo rast nuk mund të, sepse sa më shpejt të jetë e mundur, të konsultoheni me një mjek. Regjistrohu për një konsultim me një allergist, i cili me gjasë do të rekomandojë për të kaluar testet e nevojshme, duke konfirmuar se reagimi është manifestuar në qumësht. Doktor ndihmon për të organizuar ushqimin, fëmija nuk ishte i privuar nga ushqyesve. Para se të kontaktoni mjekun tuaj, nuk përpiqet për të dhënë produkte të tilla si fëmijë djathë, qull qumësht, gjizë, kos, akullore.

Vëzhgoni, nuk paraqitet ose janë alergjik në gjalpë, dhe në çdo rast le vajzën e tij të vogël vetëm në sasi të vogla. Një alternativë për lopë të shërbejë bajame, sojë, tërshërë dhe oriz qumësht, e cila nuk shkakton efekte anësore dhe nuk e dëmtojnë fëmijën, por më tepër të mbushur furnizimit materialet e nevojshme. Mbi këtë bazë, ju gjithashtu mund të gatuaj qull. Nuk janë ato raste kur trupi i fëmijës nuk e pranojnë lactose gjetur në qumësht dhe stomak nuk mund të tretet patate të skuqura këtë produkt. Megjithatë, kjo nuk ka të bëjë me reaksion alergjik ka. Megjithatë, nuk do të provokojnë alergji të fëmijës së lopës qumësht vetë, duke ofruar fëmijët e tij për një vit.

Ju mund të ushqyer atë njëjtë si natyra për qëllim atë - të bëjë atë. Nëse është e nevojshme, klikoni mixes adaptuara që nuk e japin këtë reagim. Mos e humbni shpresën në qoftë se qumështi juaj është në crumbs reaksion alergjik. Vedtsya ju tani e dini çfarë të bëni. Me kujdes të ndjekë dietën e fëmijës tuaj, dhe atëherë ajo nuk do të jetë një mungesë e substancave të nevojshme. Elvira,