Ekzema alergjik në foshnjat shkakton ushqim


Diatez alergjik sëmundjet e fëmijëve shumë të përbashkët. Ai zhvillon përmes predispozicion patologjike ndaj trupit të alergjive fëmijë në faktorë të ndryshëm përreth produkteve ushqimore. Sigurisht, në qoftë se një fëmijë është gjetur diatez alergjik, duhet të eliminojnë të gjitha alergeneve të mundshme nga dietën e tij. Si shpesh manifestohet alergji në komponentet e këto apo ushqime të tjera. Më vonë, manifestimet e saj të mundshme të barnave apo alergji natyrën infektive. Por mbi të gjitha, ne duhet të i kushtoj vëmendje të ushqimit që ju të ushqyer fëmijën tuaj. Si ky problem është shumë i zakonshëm, dhe kur diatez alergjik fëmijë shumë prindër të dyshojnë në saktësinë e veprimeve të tyre, një vështrim nga afër se çfarë është diatez alergjik në foshnjat e shkakton ushqimi me të.


Simptomat dhe shkakton diatez në foshnjat Sëmundja ka një gamë të gjerë të simptomave. Në skuqje fëmija duket, traktin gastrointestinal mundur, probleme të frymëmarrjes shfaqet. Sëmundje ndikon në sistemin kardiovaskular, nervor. Ndërprerë termoregulacionit trup, metabolizmin vuan. Të prirur për fëmijë alergjik diatez zakonisht është mbipeshë, ka kruarje, diarre, konjuktivit. Fëmijët e sëmurë shpesh vuajnë sëmundje adenovirale dhe të frymëmarrjes, ata vënë re bronkit, otitis media, enterocolitis, shumë rezistent anemi është diagnostikuar. Sëmundja më e zakonshme shfaqet tek fëmijët, të afërmit e ngushtë janë gjithashtu subjekt i formave të ndryshme të alergjisë.


Megjithatë, një diagnozë të saktë vetëm mund të marrë pjesë pediatrin, duke pasur kujdes të studiuar diatez manifestimet klinike te fëmijët. Ai do të përshkruajë trajtimin e nevojshëm që është e drejtë për fëmijën tuaj. Si të ushqyerit në diatez në foshnjat? Rregullat standarde furnizim ushqimi për fëmijët me diatez alergjik atje, çdo gjë është shumë individuale. Por ka rregulla të përgjithshme që zbatohen në përgatitjen e dieta pothuajse të gjithë fëmijët vuajnë nga kjo sëmundje. Në hartimin e dietën e përditshme të një fëmijë, mos harroni se alergeneve më të fuqishme janë çokollatë, kafe, luleshtrydhe, çdo djathë, disa varieteteve të peshkut dhe nganjëherë pule.

Diatez më i keq alergjik mund të ndodhë pasi të hahet ëmbëlsirat, jellies, pije e butë, krem ​​të ëmbël, akullore portokalli. Në produkte të tilla të shtoni ushqim për t'u ngjyrosur portokalli - një alergjen të fortë. Kujdes, në sasi të vogla, le fëmijën e mjaltit, arra dhe vezë. Nëse fëmija është ende shumë i vogël, është ushqyer me gji, duhet të përjashtohen nga dieta e karbohidratet mom, yndyrna shtazore, kripë, çokollatë, mjaltë, fruta dhe perime, të cilat mund të shkaktojnë alergji në fëmijët. Në disa raste, foshnjat ushqyer ztsidzhenym, qumështin e nënës pasterizuar-së. Me e saj të valë një duhet të xhiruar shkumë.

Për foshnjat që janë shishe-ushqyer duhet të grumbulloj pak nga pak formulë mitur. Këtu ju do të gjithashtu pediatër. Nga ushqyer fëmijët e prirur për të diatez alergjike, duhet të përjashtohen derri, peshk, vezë, ushqyes lëngjet e mishit, supave. Jo erëza nuk duhet të jetë, së paku, shtoni kripë. Nga të gjitha drithërat, hikërror preferojnë. Kategorikisht refuzojnë decoys. Ushqim fëmija nuk duhet të skuqura. Është e nevojshme për të vënë nga produkte, mundësisht me ujë, supë perimesh. I përgatitur mirë enët dhe piqem në një kazan të dyfishtë. Ju mund të jepni pa frikë e supë oriz fëmija, fruta jeshile, lëngje të lehta.

Zgjidhni për të bërë dritë perimet jeshile: kungull i njomë, lakër, spinaq, prej trangujve, patate. Mos blej perime të verdhë, të kuqe. Më të diatez alergjik shoqërohet dysbiosis. Pas konsultimit me një specialist mund të japin bifidobacteria fëmijëve - drogë (bifidobakterin, bificol, Bifilak, lactobacterin). Replace produkte soje qumështit të lopës (qumësht soje, tofu, etj), disa fëmijë të tolerojë produktet e qumështit yndyrë. Me produktet e mishit, të preferojnë gjoksin mish lepuri yndyushynoy. Më e rëndësishmja, koha për të treguar specialist fëmijën tuaj. Ai është këshilltari juaj kryesor në fëmijët hotelieri.

A nuk heqë dorë nga të ushqyerit me gji. Breast qumësht nënë - droga kryesore dhe parandalimi i diatez alergjik. Feeding hyrë në një dietë të toddler sipas moshës, të parë për shkak të mungesës së alergeneve ushqimore të reja. Me kujdes të ndjekë ndryshimet në gjendjen e foshnjës. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!