Air kënetë - pronat medicinale, contraindications, foto


Air kënetë - një barishte gjithëvjetor me rhizomes trasha. Pronat e saj kanë qenë të njohur arabisht, greqisht dhe healers tjera të lashta. Ndonëse faqe ka kur e pamë këtë fabrikë, por vlen të përmendet përsëri dhe kushtoj atë artikull "AIR kënetë -. Pronat medicinale, contraindications, photo" Njohur Mjeku Roman dhe shkencëtar Dioscorides përshkruar bimore dhe rekomanduar atë si një diuretik dhe tonik per trajtimin e semundjeve respiratore, mëlçisë, shpretkës dhe organet e tjera të brendshme. Avicena rekomanduar atë për të lëng për të trajtuar këto sëmundje jo vetëm, por edhe për sëmundje të syve.

Mjekët përdorur një AIR kënetë mesjetare si dezinfektues, calamus pluhur plagë prysypaly dhe ulcerat. Kur një epidemi të gripit, kolera, tifoide dhe sëmundjeve të tjera infektive calamus rrënjë përtypur. Plagët ishin të larë infuzion ose zierje e bimëve. Sipas besimit popullor AIR kënetë ka veti që të përfitojnë vetëm njerëzit që kërkojnë harmoni dhe prodhojnë dritë dhe nxehtësi. Por njerëzit thyejnë ligjin e bilancit dhe mbledhur zemërimit dhe lënduar i dobët, përfitimet që do të sjellë. Në ditët e sotme në rritje AIR kënetë në Lindjen e Largët, Siberi. Si pjesë e rhizome kënetë përmbajnë vajra esenciale, acide organike, të paqëndrueshme, taninet, alkaloide, taninet, vitamina, aldehidet, resins, minerale, niseshte, etj


Mblidhni atë të miratuar në fillim të shtatorit. Pastaj pije me ujë të ftohtë, pastaj prerë në copa rreth 20 cm, shtrese zchyschayuchy cortical. Rrënjët të thata në hije, pastaj pastrohen dhe të thata më tej nën një tendë ose në papafingo. Rrënjët thata të mbetet në kavanoza qelqi të mbyllura në një vend të thatë. Përdorimi i mjekësisë tradicionale, rrënjë calamus përdorur për dhimbje dhëmbi, kollë dhe sëmundjeve të tjera torakal, malaria, rakit, përdhes, në sëmundjet infektive dhe inflamacion; për të rritur oreksin, dhimbje barku, dhimbje, urth. Kur pneumoni, bronkit, tuberkulozi, gastrit dhe sëmundje peptike duke përdorur alkool, ujit dhe calamus tretësirë.

Për trajtimin e sëmundjeve të mëlçisë, diarre dhe gurë në veshka nuancë efikas calamus: 10-35 pika 3 herë në ditë. Është e rekomanduar për të përdorur si një tonik për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm, vizionin dhe dëgjimin. Tretësirë ​​e rrënjë calamus. Get rrënjë grimcuar pour fërkim alkool ose vodka 1 në 5. këmbëngulë në një vend të errët javë. Për të hequr qafe urth calamus pluhur pije në majë të një lugë çaji me ujë dhe hetimet. Pluhur mund të spërkatet plagë dhe plagët. Si një diuretik dhe për të trajtuar sëmundjet e lëkurës dhe madje edhe kancer përdoret gjithashtu AIR kënetë. Mjekësi Ayurvedic rekomandon të përdorni AIR kënetë në çrregullime të kujtesës, dhimbje koke, nervozizmi, sinusit, si dhe epilepsi dhe artritit, si ajo ndihmon pastruar toksina nga enët e gjakut dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Për trajtimin e fibroids marrin 2 lugë të freskët rrënjë flamurin e ëmbël, pluhur dhe të përzier me 50 g mjaltë dhe lëng aloe 50 g infused për 3 ditë. Merrni 1,5 lugë 2-3 herë në ditë para ushqimit. Hemorroide bëjë zierje e rrënjë 30 gram Acorus - 1 litër ujë dhe të bëjë një dush për lehtësim dhimbje. Sëmundje periodontale, grykët, stomatit, faringjit, grykët, sëmundje akute respiratore - përshkruajnë mouthwashes flamurin Sweet dhe lisi leh. Këto bimë janë të përziera në proporcione të barabarta, i hedh ujë (1 litër), të zier për 20 minuta të vluar, këmbëngulin filter. Pas acaroj dhe sherebelës shtuar një lugë gjelle dhe të insistojnë 25 minuta.

Re filtër dhe shpëlarje gojën dhe fytin. Pluhur calamus është thithur për ftohjet, parat hedhur dhe polyps. Që pluhur pastron rrugët e frymëmarrjes, ajo është përdorur për të sjellë njerëzit në shqisat e tyre në humbjen e vetëdijes. Calamus supë marrë gjatë dhimbje dentare brenda, dhe për frymë freshening gojën pije. Gatim supë: pres rrënjë ëmbël flamur, hedh ujë të vluar për 10 - 15 minuta, shtoni lule dhe lë calamus, vlim 5 minuta, cool dhe pini menjëherë. Supë me rhizome ëmbël flamur, Hypericum dhe Helichrysum është përdorur në hepatiti, këto bimë të përziera në pjesë të barabarta, mbledhja e një lugë gjelle derdh një gotë me ujë, vlim për 5 minuta, cool dhe për të marrë një gjysmë gotë para ngrënies 3-4 herë në ditë.

Gjatë gastrit akut në
stomakut dhe zorrëve dhimbje barku krijoj një lugë çaji rrënjë calamus grimcuar, derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 20 minuta, tendosje dhe pini 0,5 gota 4 herë në ditë 30 minuta para ngrënies. Për trajtimin e diarresë: krijoj 2 teaspoons pluhur flamuri i ëmbël në një gotë me ujë të zier, 02:00, filtër, të marrë 1/3 filxhan për 3 minuta para ngrënies 3 herë në ditë. Kur sëmundjet ngjitëse dhe të tjera të zorrëve për të pirë oriz AIR kënetë gatuar në supë. Për këtë qëllim, 10 g të grimcuar rrënjë calamus dhe 1-2 lugë oriz larë, pour dy gota me ujë, vlim për 20 minuta, tendosje dhe pirë në formën e nxehtësisë në vend të 0,5 gota e ushqimit 3-4 herë në ditë.

Kur dhimbje në stomak për të marrë pjesë calamus dhe 2 të hirit, derdh një lugë gjelle e përzierje një gotë me ujë të ftohtë. Insistojnë 01:00, të sjellë një çiban, i ftohtë dhe tendosje. Pini 2-3 herë në ditë për një gjysmë gotë para ushqimit. Tubim pancreatitis trajtohen, rrënjë ëmbël flamur dhe luleradhiqe - 50 gram, lë karamele mente, barishte trumzë, rrënjë hithër dhe hop kone - 25 orë në të gjithë të thatë, bluaj në një mulli kafeje me pluhur (bluaj 2-3) . 5 lugë mbledhjen e përzier me mjaltë, bllokim ose reçel (200 g). Merrni 2/1 lugë çaji 1-2 herë në ditë për të mbajtur në frigorifer. Përkundër faktit se ka një perceptim i mungesës së contraindications për yjet dhe bimët, ata janë.

Ka contraindications AIR kënetë - është çdo gjakderdhje, shtatzania, hipotension (si AIR ul presionin e gjakut), rrit funksionin sekretor i stomakut, inflamacion akut i veshkave. Nëse gjatë përdorimit të ndjeheni ndjenjat negative - AIR holluar me ujë ose përdorim të ndërpritet.
Gjithashtu mos harroni konsumimin e moderuar sepse flamur mbidozë Sweet shkakton refleksin gag.

Dhe të gjithë ata që do të donte një fabrikë më të mirë look calamus - një foto suvenir. Bobryshev Taras,