Adjika recetë - me rrikë, jo gatim, Abkhazistanisht, dimrit është e shijshme dhe me aromë


Adjika përkthyer nga Abkhazistanisht do të thotë kripë. Në kohët e lashta, abkhazët - dele shtëpi dha barinj që tentojnë kripë e tyre, dhe ata shtoi ajo për të ushqyer. Për shkak të kësaj, shumë kafshë piu ujë, hante më shumë, dhe të vendosur në peshë. Por barinjtë dinake morën pjesë kripë në vetvete, duke e zëvendësuar atë me erëza të ndryshme. Sipas kësaj legjende dhe ishte sot adjika kaq popullore - përbëhet nga një përzierje e kripë, erëza, speca të kuq, arra. Tradicionalisht, kjo pjatë është përgatitur pa domate, por rusët janë aq naiv e domate adjika është se ndoshta ne mund të konsiderojmë atë një nga varietetet e pjatave tradicionale. Erëza të trasha me hudhër, piper, erëza dhe kripë, erëza, flavorful - u bë e domosdoshme pothuajse çdo kuzhinë.

Kështu që unë dua të ju ofrojmë disa receta shumë të popullarizuara të artikullin e tij "Adjika recetë: me rrikë, jo gatim, Abkhazistanisht, dimrit është e shijshme dhe me aromë." Tradicionale adjika Abkhazistanisht - recetë: Për të përgatitur këtë pjatë, të përgatitur 1 kg e pods nxehtë piper, hudhër 6-7 krerë lëng të freskët, finely bërxollë 250 g. Cilantro freskët, në '30 kopër, borzilok, filxhan i copëtuar arra gjysmë nucleoli, 1 tbsp. l. fara koriandër dhe kripë. Pastroni specat nga farat dhe gjeth, prerë çdo pod në disa pjesë, të përkthehet në një tigan, të mbuluar me ujë të ngrohtë. Ndryshojë me ujë çdo gjysmë ore.


Pas 02:00 mish i grirë piper, pres dhe hudhër. Pastaj përzierje të gjithë përbërësit, shije mund të shtoni seasonings të tjera që ju pëlqen. Shtroj përzierje aromatik të bankave, të mbuluar, vend në frigorifer. Nuk mund të jenë të përgatitur një adjika ditë. Tasty adjika - me recetë rrikë: Gjithashtu gjellë shumë e shijshme që ka fansat e saj shumë. Mundohuni të gatuaj. Për ta bërë këtë, të përgatisin përbërësit: 300 g të freskët rrënjë rrikë, 1 kg domate e pjekur, 300 g hudhër Nga të pastrohet, 1 \ 2 orë L.... Tabela 9% uthull, 1 tbsp. l. sheqer dhe kripë. Rrikë duhet hekura.

Domate blender pres apo mish i grirë. Gjithashtu bëni dhe hudhër. Të gjitha përzierje së bashku, shtoni sheqer për shije, kripë, uthull dhe llokoçis përsëri. Mbani ftohtë. Shto si erëza për enët e mishit të supave, supë, merak, Pilaf, etj Shtëpi adjika - recetë për dimër: Shtëpi ruse ose ukrainase adjika domate ndoshta gjellë më e preferuar në shumë familje ruse. Femrat modeste shpifjeve adjika shtëpi në një copë bukë, apo shtuar në enët e mishit. Disa njerëz vetëm të hani me lugë apo edhe kryvlyatsya. Shumë personalisht parë! Pra, për përgatitjen e tij ne kemi nevojë: 3 kg e pjekur domate të kuqe, 1 kg e piper të freskët, 3-4 pods e speca të freskëta të nxehtë, lëng pastruar 6 kokat e hudhër.


Më të përgatisë 1 majdanoz bandë e vogël, kopër, borzilok dhe 9% uthull, pak sheqer. Piper pastër farën, prerë në gjysmë. Domate Obshparte me ujë të valë, hiqni zhvishem. Pastaj bluaj mulli duke përdorur perime, herbs dhe hudhër. Sezonin me kripë, uthull, sheqer, përzierje mirë, përkthimin bankat, kapak të ngushtë polietileni dhe dyqan në frigorifer. Adjika gjelbër akut - gatim pa një recetë: Gjellë shumë interesant i gjelbër. Ajo ndryshon nga adzhika tradicional në ngjyrë, por ajo nuk është inferiore në shije, vizuale, aroma. Ne kemi nevojë për produktet e mëposhtme: 3 kg të freskëta piper të zjarrtë të gjelbër, 200 gram hudhër peeled, 1 lugë.

l. kokrra grimcuar e koriandër, 2 bandë të freskëta cilantro, selino, kopër, kripë, 30 ml uthull. Pastër, të larë speca. Kalojnë ato përmes një mulli mishit së bashku me hudhër, përzierje me herbs copëtuar imët, koriandër. Sezonin me kripë, shtoni uthull. Edhe një herë të gjithë përzierje, zgjerimi në bankat, të mbuluar dhe dyqan në frigorifer. Sigurisht, ka, shumë më adjika djathë - e shijshme, një pjatë popullor. Por përdorimi i tepruar i tij mund të shkaktojë ndjesi të rënda djegie në gojë. Më shumë ujë për të pirë, më shumë tym. Ju mund të eliminojnë djegien, të hahet një pjesë të vogël të gjalpë ose të bëjë një gllënjkë qumësht ose kos.Dhe ndërsa konflikti i vjetër midis abkhazesh dhe gjeorgjianëve - të cilët për herë të parë doli me adjika vazhdon, ajo është duke fituar më shumë tifozë në vende të ndryshme. Pra, le të përgatisin receta të shijshme adzhika, thirrje për të vizituar miqtë dhe fqinjët. Vendos në tavolinë, e shijshme, me erëza, pjatë aromatik dhe të gëzohemi se gatim mund të bashkohen rreth një tavolinë njerëz të ndryshëm. Ju bëftë mirë! Svetlana,