Adenoma e prostatës simptomat, trajtimin, parandalimin, diagnostikimin, komplikime


Hyperplasia mirë prostatic ose BPH jep shumë probleme për burrat e të gjitha moshave. Kjo është sëmundja më e zakonshme Urological mbi moshën 50, edhe pse ajo mund të ndodhë në njerëz të rinj. Gjatë viteve numri i pacientëve me BPH është 90%. Për shkak të urgjencës të veçantë, e konsiderojnë atë që kjo simptome BPH sëmundje, trajtim, parandalimi, diagnoza, komplikime, shkakton sëmundje. Sëmundja është një shtim i mirë i qelizave të prostatës. Duke pasur parasysh vendndodhjen e saj përreth uretrës (uretrës), simptomat e sëmundjes, shumica e tyre kanë të bëjnë me LUTS.

Besohet se shkaku i BPH është kryesisht mosha dhe produkte trupi hormoneve seksuale mashkullore. A pak e ndikuar nga trashëgim, pasivitet fizike, e cila shkakton ngecje e gjakut në zonën e legenit, pirja e duhanit, konsumit të alkoolit. Shumica e sporteve Popular Tani (snowboarding, surfing, zhytje) mund të çojë në hipotermi dhe promovuar prostatitis, duke provokuar fillimin e ndryshimeve hyperplastic në gjëndër prostatës. Simptomat Çfarë pengon pacientët me hyperplasia mirë prostatic? Siç u përmend më lart, rritjen e madhësisë së prostatës shtrydhur një pjesë të uretrës, e cila manifestohet nga simptomat e mëposhtme: • Rritja dhe vështirësi urinimi.


Për më tepër, duke rritur numrin e impulseve të natës deri në banjë; • Ndjenja e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës, pacientët duke shkaktuar mund të ankohen për urinim të shpeshtë në mëngjes me numrin e intervale 10-minutëshe; • lumë Dobësim i urinës; • mospagesës dhe mosmbajtjeje urinar në baterinë e sëmundjes; •, urinim vazhkostrymuvanyy Sudden; Mjafton të themi se simptomat e mësipërme ndodhin gradualisht, mund të mbesin të pazbuluara për një kohë të gjatë dhe të rritet me progresion të sëmundjes. Si rezultat, ka komplikime në qoftë se nuk trajtohet, është fatale.

Komplikimet: * Infeksionet e traktit urinar (cystitis, pielonefrit). Ka një shkelje të urinimit, duke çuar në stanjacion e urinës në fshikëz, e cila nxit rritjen e baktereve patogjene. * Gurëve të tëmthit edhe për shkak të stagnimit të urinës Arsimit. * Akute mbajtje urinar - paaftësia për të kryer një akt të urinimi për shkak të gjëndër hyperplastic ënjtje dhe compression së uretrës së saj. Që rrjedhin nga zbatimi i barnave të caktuara, përdorimi i alkoolit, të mundshme pas operacioneve të barkut. Kjo situatë është urgjente dhe kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. * Dështimi i veshkave kronike - është rezultat sigurisht afatgjatë të sëmundjes dhe mund të jetë shkaku i vdekjes.

Diagnozë Diagnoza BPH është i bazuar në ankesat e pacientit dhe të zorrës së trashë prostatës studimore gisht. Për të përcaktuar më mirë përmasat e adenoma nuk është e nevojshme të zbatimit studimet instrumentale - ultratinguj (raportoni gjendjen BPH e fshikëzës, prania e gurëve, veshkave dhe uretër) dhe uroflowmetry nga të cilat ne mund të përcaktojë shkallën e urinimit. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të analizuar gjakun për PSA (antigjenit specifik të prostatës) për të përjashtuar kancerin e prostatës. Vlera normale e PSA - 4 ng \ ml. Nëse ka dyshim kryer një biopsi të prostatës.

Metodat shtesë të provimit mund të jetë urography nxjerrës (metodë X-ray) për të qartësuar patologjinë e veshkave dhe uretër cystoscopy, e cila zbulon patologjinë e fshikëzës dhe uretrës. Si për të trajtuar adenoma e prostatës? Metoda bazë për trajtimin e adenoma prostatës është kirurgji shkak hekur anatomikisht rritur në volumin. Por në qoftë se ka contraindications për terapi të drogës kirurgji është përdorur për të reduktuar simptomat e pacientit në fjalë. Të reja në trajtimin e BPH që nga viti 1993 për të zgjedhur trajtimin e BPH vykorystovuyet
Simptomat shkallë Sya I-PSS, përmes të cilit vlerësuar shkallën e urinimit.

Në veçanti, numri i pikave më pak se 8 - terapi nuk është e nevojshme, 9-18 - terapi të drogës së përdorur, më shumë se 18 - kirurgji. Llojet e operacioneve në adenoma e prostatës dhe të performancës : • adenomectomy Hapur - ka numrin më të ulët të contraindications; • Shkatërrimi Laser, avullimit të transurethral i prostatës - kursyer teknikat e kryera pa prerje, duke ruajtur funksionin seksual, i cili është veçanërisht i rëndësishëm për pacientët e rinj. Adenoma peshë në këtë rast mund të jetë më shumë se 60 m • Transurethral heqje (TUR) -. Kirurgji prostatës adenoma kryhet përmes uretrës, duke shmangur shkurtime.

Ajo ka disa contraindications në veçanti. Kronik dështimi i veshkave dhe madhësia e madhe e gjëndrave hyperplastic; Parandalim Nëse ju nuk dëshironi të keni BPH evoluar, parandalimi i kësaj sëmundjeje në meshkuj duhet të përfshijnë: • Ushqimin, • ndërprerjes së duhanit dhe alkoolit; • Duke ecur në ajër të pastër; • aktivitet fizik; • Parandalimi hipotermi; • inspektimi vjetor i urolog pas 40 vitesh, ose më herët në ankesat. Gjithashtu mos merrni komplikime pas operacionit për të hequr adenoma e prostatës, vetëm ndiqni të gjitha rekomandimet e mjekut tuaj.


Kështu, ne mund të përmbledhim: zbulimin e hershëm të sëmundjes dhe emërimin e një trajtim të veçantë ndihmon për të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme komplikime dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës për pacientët. Helen,