Adenoma e kancerit të prostatës - simptomat, trajtimi, simptomat, shkaqet, parandalimin


BPH quhet tumor beninj, shumimi tumor, çuar tek bllokimit të traktit të poshtëm urinar. Në adenoma mjekësi tradicionale shpesh shënohet me termin "hyperplasia mirë prostatic". Sëmundja është shumë e zakonshme në ditët e sotme dhe mbresëlënëse, zakonisht meshkujt mbi 50 vjeç. Shkaktuar nga ndryshimet hormonale ata të moshës trupin mashkullor. Për deri në 70 vjet shumica e popullsisë mashkullore ka adenoma e prostatës. Shumë njerëz e dinë apo dyshojnë rreth sëmundjes së tij. Por shpesh ata janë të humbur, nuk do të shkojnë te mjeku për të vuajnë në heshtje, duke mos ditur se çfarë të bëni.

Prandaj, do të përpiqen për të ndihmuar ata të kuptojnë simptomat, shkakton sëmundje, flasin për parandalimin e sëmundjes. Kjo është arsyeja pse tema e bisedës sonë sot, "adenoma e kancerit të prostatës - simptomat, trajtimin, simptoma, shkaqet, parandalimin." Simptomat kanceri i prostatës Sëmundja zhvillohet shumë ngadalë.
Rritje tumor gradualisht fasha uretrës, urinim të vështirë. Ky është manifestimi kryesor i sëmundjes. Ekspertët dallojnë 3 faza sëmundje. Në fazën e parë, kompensohet pacienti ndjen shpeshta, urinim i përshpejtuar, sidomos gjatë natës, ata janë të fortë.


Por rrjedha zakonisht i ngadaltë i urinës, pacienti ndjen disa siklet, edhe pse fshikëz është zbrazur tërësisht ende. Në fazën e dytë të siklet në uretrës bëhet rrjedha e fortë e urinës është komplikuar, trashje e murit fshikëz. Bubble zbrazur tërësisht. Çdo herë pas urinimit, kjo nuk është më pak se 100 ml urinë. Jet është zakonisht i hollë, i pajetë. Këto faza janë nganjëherë raste adenoma e mungesës së ndarjes së urinës. Kjo gjendje e dhimbshme është shkaktuar zakonisht nga hipotermi, konsumit të tepërt të alkoolit. Në këtë rast, mund të ndihmojë catheterization kryhet.

Për fazën e tretë të prostatic adenomës simptomë karakteristike të tilla si humbja e tonin e muskujve të fshikëzës. Në këtë fazë pavullnetshme të mundshëm të kryer një sasi të vogël të urinës në fshikëz të mbushur me njerëz. Tumorit-si rritje beninje, nuk zbatohet për organet e tjera dhe indet. Ky është dallimi kryesor në mes adenoma e kancerit të prostatës. Megjithatë, diagnoza e saktë mund vetëm urolog specialist. Prandaj, mos të janë rrezik shëndetin tuaj. Dyshojnë që ju keni kancer të prostatës, duke vërejtur simptomat - në vend të konsultoheni me një mjek. Shkaqet e sëmundjes Shumica progresi i sëmundjes provokon një proces inflamator.

Prostatitis Nedolikovanyy shpesh bëhet një adenoma e prostatës. Në disa ndërprerjeve hormonale mosha, sëmundja mund të shkaktojë një mënyrë jetese i ulur, mungesa e abuzimit seksual të rregullt të alkoolit, sidomos birrë. Nga rruga, rreziku i lartë i adenomas zbuluar në shoferët, çiklistët. Natyrisht, ajo shërben si një faktor konstant praninë e vibrimit në organet pelvike. Kjo ngadalëson rrjedhjen e gjakut në gjëndër prostatës, pamjen e një ënjtje të madhe të trupit, e cila është një faktor i favorshëm për marrjen dhe konsolidimin e infeksionit.

Infeksioni i gjëndrës merr në gjak, limfatike, përmes uretrës dhe po nis një kancer të prostatës sëmundje faktor. Trajtim bimor * Connect 8 gram bar ari prerja, 10 gram lule e murriz, gjethe kalter, bar Shandra, tërfili medicinale, Veronica bari, hanxhar bari, 20 gram rizomat cinquefoil dhe Harrow, 15 gram të bimëve medicinale vorobeynik dhe 12 gram postë të hirit . Pour 1 tbsp. l. mbledhjen 0,5 litra ujë të valë, kuzhinier 10 minuta rreth ngrohjes ulët, të lënë për gjysmë ore, filtër. Pini supë në ditë për 4 pritjes 1-2 orë përpara se të hahet. Trajtimi vazhdoi muaj. * Përgatitja infuzion i rrjedh dhe gjethet e veshtull bardhë.

Për ta bërë këtë, 20 gram të para derdh 200 ml të alkoolit, thith 14 ditë pa qasje të lehtë, filtri dhe pini tri herë në ditë 20 pika. Masat e parandalimit sëmundje adenoma e prostatës Çdo njeri arritur moshën 45 duhet të vizitoni një urolog të paktën 1-2 herë në vit. Ajo duhet të shqyrtohen, të dhuruar gjak për antigjenin PSA (prostate shënues tumor). Dietë të pahijshme mund të prishin ekuilibrin hormonal, për rritjen e nivelit të dehydrotestosterona, provokojnë sëmundje. Sidomos kjo kontribuon në përdorimin e shpeshtë të yndyrave shtazore, skuqur, ushqim të konservuar.

Faktori kryesor që shkakton adenoma e prostatës është i alkoolit dhe duhanit. Pas 45 vitesh më në fund duhet të heqin dorë nga këto zakone të këqija për të qëndruar të shëndetshëm. Mos harroni gjithashtu se zorrë duhet të jetë i lirë, i pastruar nga mbeturinat vjetëruara e feces. Vidkladayuchys në folds e zorrëve, ata helmojnë gjakun, duke shkaktuar hypertrophy e indeve të prostatës. Për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve shpesh duhet të përdorni lëng panxhar nga ajo. Zgjidhje lëng i freskët dhe ujë i zier për të pastruar zorrë duke përdorur enemas. Limit i tymosur, piper, kripë, mustardë.

Më shumë fara të hahet kungulli janë të pasura me zink, arra, drithërat, bishtajore. Shmangni hipotermi, më shumë shëtitje në ajër të pastër, të angazhuar në terapi fizike. Dhe më e rëndësishmja - e dua veten dhe të dashur. Jeta aktive sex dobishme
Njerëzit e të gjitha moshave. Rregullt Sex kursen shëndetin e burrave në një moshë të pjekur e vjetër. Cheers! Svetlana,