Adenoids në trajtimin dhe parandalimin e fëmijës


Adenoids - është rritur në gjëndra të vëllimit në murin e pasme të nasopharynx. Ata janë pas qiellëz e butë dhe hundë. Prindërit në këtë mënyrë të diagnostikuar një fëmijë adenoids në rritje nuk mund të, ata mund të shohin vetëm një otolaringolog specialist. Veten nuk adenoids prezantojnë ndonjë rrezik, por për shkak të madhësisë së tyre shpesh përputhet rrugë që më parë mori ajrin nga hunda në traktin respirator. Kjo e rrezikut. Sepse adenoids shkaktojë lodhje kronike dhe fëmijët, sepse ata thjesht u mungon ajrit; duke çuar në blerjen e malocclusion; dhe madje edhe sëmundjet kronike të veshëve.

Disa studiues thonë se adenoids si një magnet të tërhequr infeksion, fëmija fillon të sëmuren më shpesh. Pra, të mësojnë më shumë rreth pse bajamet rriten si të parandaluar dhe trajtuar ju mësoni nga artikullin "adenoids një fëmijë:. E trajtimit dhe parandalimit të" Më të rritjes zbuluar fëmija adenoids i vështirë, por ka disa shenja të dukshme të këtij procesi. Nëse fëmijës kur gjumi, vazhdimisht snorting dhe të marrë frymë përmes gojës, madje edhe gjatë ditës preferojnë të mos marr frymë me hundë e tij, hundës shpesh thotë shumë i lodhur në shkollë dhe të hahet keq ka të ngjarë, ajo duhet të mbajë një takim me Laura. Arsyet për adenoids të fëmijës Arsyet për formimin e shumë të shquar mjekët adenoids.


Në thelb, kjo varet nga prirje për gunga, të paktën - në kushtet klimatike dhe mjedisore. Nganjëherë shkaqet janë alergji apo infeksione. Shumica adenoids ndodhin në fëmijët e moshës 3 deri në 8 vjet. Në adoleshencë fillon një reduktim gradual të bajamet, kështu që probabiliteti i shfaqjes së tyre në adoleshentët pothuajse reduktuar në zero. Në të rriturit, bajame nazofaringeale atrofizuar krejtësisht. Trajtimi i adenoids në fëmijë Mjekët janë tre gradë e adenoids tek fëmijët. Në dy hapat e fundit mund të ndihmojë vetëm ndërhyrjen kirurgjikale në një fazë të hershme mund të trajtoj një fëmijë pa kirurgji adenoidectomy.

Vendimi për të pranuar trajtim mjekun, duke pasur parasysh shëndetin e vogël e përgjithshëm të pacientit. Ka pasur raste kur janë tërhequr nga një shumë të hershme adenoids moshës rritet përsëri, dhe operacioni kishte për të shpenzuar përsëri.
Pra, mjeku gjithmonë kanë diçka për të menduar. Nëse jeni të diagnostikuar me 2 adenoids shkallë, nganjëherë ende e mundur për të bërë pa kirurgji - në rast se problemi nuk është në bajamet drejtpërdrejta pompimit, dhe përgjigje inflamatore dhe edemë. Antibiotikët pastaj mira ndihmë, Lavage hundës me solucion fiziologjik. Mos kini frikë dhe kirurgji. Operacion për të hequr adenoids - një nga më e lehtë, ajo është bërë zakonisht me stomak bosh, dhe nganjëherë ajo merr 2-3 minuta.

Ka contraindications: fëmijët deri në dy vjet për të bërë ajo është e kundërindikuar. Pastaj vjen fëmijën në kujdesin e një repart spitalor. Ditët e ardhshme ai kishte për të kufizuar ushtrimin dhe rrinë në mënyrë të qetë pothuajse shtëpi. Pastaj vjen radha e trajtimit konservativ - për disa muaj duhet të shikojnë për restaurimin e mekanizmave mbrojtës të rrugëve të frymëmarrjes. Pas operacionit, është e rëndësishme që të respektojnë dhe të veçanta ushqim: ushqim kundërindikuar e vështirë apo shumë e nxehtë. Dietë duhet vetëm të lëngshme drithëra dhe pure ushqime. Kujdes i duhet kushtuar dhe ushtrime të frymëmarrjes - ajo do të ndihmojë të forcuar muskujt e rrugëve të frymëmarrjes.

Një grup i veçantë i ushtrimeve duhet të shkruaj fëmijën shikuar audiologist e tij. Ushtrimin e gjithashtu ndihmon që fëmija juaj të marrë të përdoret për të marrë frymë hundë - nganjëherë djema edhe pas heqja e adenoids vazhdojnë të marr frymë përmes gojës. Ka metoda të trajtimit konservative dhe adenoids - nganjëherë disa washings ndihmë nasopharynx fëmijë të shpëtoj të sores bezdisshëm. Në thelb, larja asamblenë hundë duke përdorur barëra - Wort Shën Gjonit, lëpushë, Calendula, lule tërfili. Ju gjithashtu mund të përdorni dhe kripa e detit. Parandalimi i adenoids fëmijëve Ndër metodat e parandalimit mund të këshillojë disa mënyra.

Sigurisht, shumë varet nga shëndetin e nënës, nga dietën e saj dhe mënyrën e të bërit trajtim të shtatzënisë. E rëndësishme si një mënyrë jetese të shëndetshme në ushqimet më të madhe të familjes dhe një rutinë të plotë të përditshme. Çështjet dhe Vaksinimi sezonal pajtueshmërisë. Dhe në çdo rast, në qoftë se ju nuk doni që të shfaqen në adenoids të fëmijës, parandalimin e origjinës së tyre, duhet të bëhet me një moshë shumë të vogël. Përpiktë të trajtuar të gjitha infeksionet respiratore dhe sëmundjet e dhëmbëve - të tilla si prishjen e dhëmbëve. Më mirë fëmija shkon vazhdimisht, më shpesh me të në ajër, veçanërisht në fshat. Ju mund të përdorni trajtimin e ujit në shtëpi - rubdown.

Ndonjëherë një fëmijë, si një masë parandaluese, e bëjnë larjen e hundës. Mjekët specialist shkaktojnë izoluar dhe më e rëndësishme e adenoids në fëmijë - sëmundje nuk nedolikovani vjetër. Mjekët shpesh vë një fëmijë të diagnostikuar me ODS dhe një javë tashmë pajtohet me fëmijën. Kaluar, që vijnë në ekipin, ku ai mëson zgjedh një infeksion të ri, i cili është mbivendosur mbi atë ekzistuese. Rezultati - zgjerimi i bajamet. Prandaj është e rëndësishme që fëmija është shëruar plotësisht para se të shkojnë në kopësht ose në shkollë. Dhe atëherë ju keni për të hequr qafe të sores tij kronike. E dashura