Diplomë adenoids në fëmijët, mjetet juridike popullore, trajtimin dhe parandalimin


parregull adenoids zgjeruar quajtur bajamet nasofaringeal. Ata mund të shkaktojë probleme me frymëmarrje të hundës dhe madje edhe dëgjimit. Ekzaminimi i zakonshëm i përciptë nuk janë të dukshme. Për të studiuar kërkon mjete të posaçme Otolaryngology. Nga vetë, problemi i adenoids mjaft të zakonshme në fëmijët parashkollor. Ajo mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të infeksioneve dhe proceseve inflamatore në nasopharynx. Kjo konvencionale ARI ARI, gripi, ethet e të kuqe të ndezur, fruthi, etj By veten e tyre u rrit bajamet në nasopharynx nuk paraqesin asnjë kërcënim. Por ata janë rruga e qiellit dhe si rezultat mund të shkaktojnë komplikime të ndryshme.

Pra, sot le të flasim më shumë për këtë faqe interneti është se adenoids, shkallë në fëmijët, mjetet juridike popullore, trajtimin dhe parandalimin e shfaqjes së tyre. Ndjenjë konstante e mbingarkesës hundës ndikon në veprimtarinë e fëmijës dhe provokon lodhje konstante. Kjo nga ana tjetër mund të çojë në vonesa në zhvillimin, rritjen e nervozizëm. Fëmija fillon të marr frymë përmes gojës tuaj vazhdimisht, dhe kjo ndikon në formimin e malocclusion. Ai mund të ndikojë negativisht në formimin e dhëmbëve dhe të sistemit të tretjes. Që nga adenoids janë të vendosura në nasopharynx, në rritje, ato vrimat grip tub auditory. Shkelur kryerjen e shëndoshë dhe mund të zhvillojnë dëmtim serioz të dëgjimit dhe sëmundjeve kronike të veshëve.


Adenoids mbuluar me bar te fëmijët tërheqë mbi ndonjë, edhe infeksion më të vogla. Si rezultat, fëmija pothuajse gjithmonë vuan ARI ndryshme (SARS). Prindërit duhet t'i kushtojnë vëmendje mënyrës se si foshnja e tyre është frymë. Shenjat e para të një rritje në bajamet e vërejtura në vështirësi të frymëmarrjes hundës horizontalisht. Të shkojnë në shtrat, fëmija fillon të gërhas, bisedoni me hundë tuaj, frymëmarrje gojë. Gradualisht, këto simptome shfaqen gjatë ditës. Përveç këtyre simptomave ka ankth dhe nervozizëm, oreks dhe ftohjet përsëri shpeshta. Duke vënë në dukje disa nga këto simptoma, prindërit duhet të konsultoheni me një otolaringolog specialist.

Diagnoza e rritje nasofaringeal bajame të kryera në disa mënyra. Kjo metodë dixhital, X-ray, tomography llogaritur dhe endoscopy. Kjo e fundit është - metoda më e zakonshme e diagnozës. Endoscope mund të futet përmes gojës dhe me hundë, duke dhënë një minimum të shqetësimit dhe shqetësim. Kjo metodë hulumtim është përdorur edhe për foshnjat. Sipas praktikave konvencionale mjekësore katër faza adenoids. Kjo zero - shtet normal i bajamet, para se - i vogël rritje, i dyti - ind rritur mbyllet 2/3 kalimin hundës, dhe shkallën e tretë - adenoids të mbyllur pothuajse tërë kursin e.

Gjetja adenoids tek fëmijët, ata kanë nevojë për të filluar trajtimin menjëherë, pa vonuar kohë. Në fazën fillestare të sëmundjes mund të trajtohet bajamet rritjeje indi. Kjo është bërë duke përdorur drogë anti-inflamatore dhe decongestants, lidh larje dhe fizioterapi. Të gjithë agjentët terapeutike emëruar nga mjeku. Në shkallën e dytë dhe të tretë shpesh i emëruar heqjen kirurgjikale të adenoids. Por kjo nuk garanton se amygdala nuk vazhdojnë të rriten. Ndonjëherë kirurgji është përsëritur tri herë. Operacioni është kryer nën anestezi lokale ose të përgjithshme dhe në masë të madhe varet nga mjeku profesionalizëm.

Pas konsultimit me një mjek mund të përdorë për të mjekësisë tradicionale dhe bimëve për të trajtuar ato. Nga rruga, të shohim disa mënyra efektive për të ndikuar. Ato jane aplikueshme për trajtimin dhe parandalimin e një sëmundjeje.
Trajtimi i mjeteve juridike popullore adenoids * Për futje pikë-pikë në hundë mund të përdorni buckthorn det vaj është i nxehtë. Më të mirë të varrosur disa pika tri herë në ditë. * Bëni infuzion të anise. On lugë gjelle e bimëve duhet të marrë një gotë me ujë të valë. Le të qëndrojë për të lëndëve të para në një termos për rreth dy orë. Përdorni filtruar për pika hundë. * Merrni një çift i lugë celandine dhe derdh një gotë me ujë të valë.

Mbani njëzet minuta në një banjë me ujë. Set orë e gjysmë, pastaj tendosje. Shkrihet yndyrë 100g mish derri dhe infuzion peremishavshy dërgojnë në orë në një furrë të ngrohtë. Pastaj të marrë disa scraps e leshit dhe përdorimin e tyre si tampona, njomje dërguar ilaçe dhe hundë për disa orë. Kursi i trajtimit duhet të jetë të paktën dhjetë ditë. * Për përdorim si tampona dhe katranit. Ajo duhet të përzierje me salcë kosi - një lugë çaji të katranit thupër në 100g. Procedura duhet të bëhet dy herë në ditë për gjysmë ore. * Për trajtimin e bajamet shumë i madh gjithashtu rekomandojmë kripë deti.

Zgjidhja e saj të ngrohtë duhet të lajë pasazhe të hundës me nja dy herë në ditë. * Merrni tre lugë lëng të freskët panxhar dhe shtoni një lugë gjelle mjaltë. Kjo përzierje duhet të përdoret si pika hundës, dhe ju mund të ruajë atë në frigorifer. * Përgatitja e një koleksion të katër pjesëve kamomil dhe rrit hips, dy të lë rrush pa fara dhe lule e një trëndafil dhe kumak. Një gotë me ujë të vluar, të marrë një lugë gjelle e përzierje dhe le të qëndrojë në një termos në mëngjes. Supë tensionuar mund gargarë dhe varrosin atë në hundë. * Thithja e përdorur vajra esenciale (sidomos conifers) janë në gjendje të ndikojnë pozitivisht në trajtimin e adenoids.

Ju mund të shtoni një zierje fletë gji në ujë kur banje fëmijën. Disavantazhi i mjeteve juridike popullore mund të jetë i dobët performanca e tyre, veprim mjaft i ngadalshëm. Prandaj, trajtimi dhe parandalimi i adenoids në fëmijët jep efekt më të mirë kombinohen me trajtimin e duhur mjekësor me Phytotherapy. Metodat dhe receta ndërsa ju duhet së pari të diskutohet me mjekun tuaj. Catherine