Adenovirusi pneumoni - mjekësi tradicionale


Adenovirusi Pneumonia është një sëmundje respiratore akute të shkaktuara nga adenoviruses. Sëmundja është shumë e zakonshme, më shpesh në grupe të mbyllura, kampet e fëmijëve, kazermat, dhe kështu me radhë. d. Shpesh infeksioni prek fëmijët, si dhe shpërthimet ndodhin në kopshte dhe shkolla. Vjeshtë vonë dhe dimrit - koha e vatrave të sëmundjes. Pra, flasim për këtë në më shumë detaje në artikullin "mjekësisë pneumonia adenoviral tradicionale" do të jetë veçanërisht i rëndësishëm. Ne gjithashtu flasim për simptomat e sëmundjes, mënyrën e infeksionit dhe sigurisht në atë që duhet të merreshin masa për të siguruar ndihmë efektive ndaj personit të sëmurë.

Simptomet e pneumonisë adenovirus Ajo fillon me pneumoni adenoviral shpejt. Personi i parë përjeton një gjendje e sëmurë e lehtë, dhimbje koke, të dridhura i vogël. Rritja temperaturën e trupit, rreth 38 ° C, e cila nuk vjen brenda 2-5 ditësh. Shumica e pacientëve kanë shprehur simptoma rinitit, skuqje e shikimet, shije, mur pasmë faringut. Më vonë, pacienti fillon një kollë të fortë, ka një dhimbje e theksuar gjoks. Ekziston rreziku i bronkitit te fëmijët është shpesh pezmatim i fytit. Simptomë më themelor i sëmundjes është një inflamacion i rëndë i sinuseve, të cilat mund të çojnë në konjuktivit.


Shenjat e pneumonisë adenovirus mbahen rreth 2 javë. Si të aplikoni pneumoni adenoviral? Shumë shpesh sëmundje ndodh dhe se si ndodh shpërthimi. Infeksioni transmetohet nga pikat ajrore. Gjithashtu, virusi mund të jetë një kohë e gjatë në zorrë, në mënyrë aktive shumëzuar dhe duke qëndruar jashtë nga feçe. Edhe personi i sëmurë është një bartës i virusit për rreth një muaj. E gjithë kjo kohë ajo është një burim i infeksionit. Mënyra më e rëndësishme për të mbrojtur veten nga thekshëm në infeksion adenovirus trupi është vaksinimi. Prandaj, nuk e lënë pas dore këshilla e mjekëve të vaksinohen për të shpëtoj veten apo fëmijën tuaj nga pneumonia adenovirus.

Metodat e mjekësisë tradicionale për trajtimin e pneumonisë adenoviral Nëse sëmundja është zbuluar shpejt, jo të rënda, komplikime, duke përkeqësuar gjendjen e pacientit, trajtimi është bërë në shtëpi. Kërkohet pjesa tjetër krevat, një dietë të plotë dhe të balancuar. Në dietë të pacientit duhet të jetë një dietë qumësht përmban sasi të mëdha të karbohidrateve dhe vitamina. * Nëse temperatura e trupit është e lartë, le të drogës pacientit antipiretik. Ajo është gjithashtu e dobishme për të vënë çdo 2:00 ballin kompresa të ftohta. Ju duhet të bëni një sasi të vogël të akullit nga frigorifer në një qese plastike të shtrënguar, të përfundojë atë në një peshqir për të bashkëngjitni për ballin e pacientit për 5-10 minuta.


Në hundë pikoj 0,2% deoxyribonuclease , gjithashtu e dobishme për të përdorur atë si mbytje. Kur shprehur shenja të përdorim rinitit drogës vasoconstrictor naftizin tilla. Kur sëmundja është i shoqëruar me kollë, të bërë banja e nxehtë këmbë, të vënë mustardë në shpinë të tij. * Për trajtim i mjekësinë popullore pneumoni adenoviral e bën përdorimin e gjerë të mjaltit, 250 gram aloe pastër lë multi mish i grirë, përzierje me 350 g. Nga të mjaltit, i hedh një përzierje të 2 lugë. Verë Cahors. Të gjitha përzierje mirë, mbahet në frigorifer për 2 javë. Strain, shtrydh përmes disa shtresa të napë, pini 1 h.

l. 02:00 çdo ditë të gjithë. * Provoni këtë recetë: Peel 2 qepë të freskëta, e presin, përzierje një filxhan e gjysmë e mjaltë, shtoni 1 tbsp. sheqer. Vendos përzierje në një gotë apo tas smalt, pour 1 litër. ujë të ngrohtë, Tomita në një banjë me ujë për të paktën 3 orë. Pastaj le të ftohtë pa filtër. Hidh rrugën në shishe qelqi të errët dhe dyqan në frigorifer. Pini 1 h. L. çdo dy orë. * Për trajtim të efektshëm të sëmundjes provoni mjetet juridike popullore bimor: 4. l. aniseed përzier me 1 tbsp. l. mjaltë, shtoni një majë e kripë. Hidh 1 lugë gjelle gjitha. ujë të ngrohtë zier, Tomita në ngrohje të ulët, duke sjellë një çiban, por nuk vlim.

Pastaj tendosje përzierje, pini një zierje 3-4 herë në ditë. 1 tbsp. mirë larë, të thata tërshërë papërpunuar derdh 5. bujqësia qumësht të ftohtë në ngrohje të ulët të sjellë një çiban, vlim e qull lëngshme, të cilat tendosje. Në supë, shtoni mjaltë për shije. Tërësisht llokoçis. Supë pije në ditë në gllënjka të vogla. * Hidh 300 ml. verë e thatë e bardhë 3 tbsp. l. gjethe rozmarinë, hiqni një javë në një vend të ftohtë, të errët. Pastaj tendosje infuzion, pini një filxhan çerek 2 herë në ditë jo. * 2 ch. L. Myshk Islandeze pour 1 tbsp. Ujë të ftohtë për ngrohje të ulët dhe të sjellë një zierje pastaj hiqni nga të nxehtit.

Le infuzion ngriteni për një tjetër gjysmë ore, tendosje. Pini një gjysmë gotë dy herë në ditë. Duke përdorur recetave që ne paraqitura mjekësi tradicionale mos harroni se njeriu i cili filloi pneumoni adenoviral duhet menjëherë të shihni mjekun tuaj. Ky mjeku mund të bëjë një diagnozë të saktë, për të identifikuar zhvillimin e mundshëm të komplikimeve. Nëse sëmundja është e vështirë dhe në sfond ka pasur komplikime të rënda mund të kërkojnë shtrimin në spital. Cheers! Svetlana,