Gooseberries refuzuar ose plain ose evropian


Përshkrim gooseberries. Gooseberries (Grossularia reclinata L.) - një shkurre shumëvjeçare të familjes kryzhovnikovyh ulëta, manaferrat ripening. Degët gooseberries mbuluara me gjemba, hala dhe Trifid apo studs të thjeshtë në bazën e gjetheve. Lë alternative, të vogla, të rrumbullakët, 3-5 lobed. Lulet janë gjelbëruar ose bimë të kuqërremta janë të grupuara në 1 - 3 në dorë. Petals dhe sepals Corolla 5, stamens - edhe 5 pistil përbëhet nga 2 carpels perziera. Lulëzuar ndodh gooseberries në prill-maj. Fruta - të verdhë, e gjelbër, manaferrat e kuqe janë shpohet veshura apo krejtësisht të qetë. Rritet tretë.

I tretë Wild rënë gjetur në Afrikën e Veriut, malet e Kaukazit dhe të egër në pjesët perëndimore dhe të mesme të CIS. Bimë kulturor i tretë ishte i njohur për njerëzit kur ajo filloi të edukoj në shekullin e 15 dhe Moska janë themeluar fushat për kultivimin e saj. Photo tretë fruta. Si korrjes i tretë. Për përgatitjen e barnave të përdorura bimë kokrra të kuqe. Ata i ruajnë ato i pjekur, vetëm marramendës nga shkurret. Gooseberries: Përbërja kimike. Në manaferrat gooseberries gjetur sheqer, malic, tartaric dhe acide organike limoni, acid folik dhe Askorbik, pektin, vitaminë E, carotene, leykoantotsiany, catechins, anthocyanins, komponimet e jodit, kalium, mangan, bakër, fluori, zink, kalcium dhe fosfor.


Në pronat e dobishme e i tretë. Gooseberries Evropa ka një laksativ, diuretik, choleretic, efekte të butë anti-inflamator dhe analgjezik. Ajo pengon zhvillimin e tumoreve dhe normalizes presionin e gjakut.
Falë përbërjes kimike, i tretë mund të rekomandohet për hipertension, atherosclerosis, kapsllëk kronik, anemia, sëmundjet e fshikëzës dhe veshkat. Trajtimet tradicionale gooseberries. * Konsumi i manave për një muaj përmirëson ndjeshëm metabolizmin dhe shëndetin. * Për trajtimin e gastrointestinal të përgatitur supë. Hidh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. l. manaferrat dhe ziej rreth ngrohjes ulët për 10 minuta.

Pas ftohjes, supë është filtruar. Pini një filxhan supë me 4 herë në ditë, duke shtuar 1 h. L. mjaltë. * Kur diarre është pikërisht të përgatisë dhe të përdorin një përzierje të rrënjët, lule dhe manaferrat gooseberries. Gooseberries: Kundërindikimet. Berries tretë normal kundërindikuar në ulçerë duodenale dhe enterit stomakut dhe kolit. Alexander