Aglaonema kujdesit në shtëpi


E çuditshme, të bukur Araceae familjes bimore - Aglaonema. Në kërcell saj të shkurtër vendosen gjethe të mëdha si model që duken të madhe në çdo dhomë. Për fat të keq, kjo bimë nuk është vlerësuar cirk shtëpi amatore. Dhe absolutisht e padobishme. Pas të gjitha, kjo lule mund të ringjallë askënd, edhe të brendshme më të mërzitshëm. Për më tepër Aglaonema i thjeshtë, mbijeton shkëlqyer në të gjitha kushtet, madje edhe mungesa e diellit dhe lagështisë. Bimore nuk është e madhe, duket e madhe. Vetëm kur një mungesë të ushqyesve apo të ftohtë, ajo mund të humbasin gjethet kopevidnye tërheqës.

Prandaj, ne duhet të dimë se si të kujdeset për atë. Le të flasim sot për faqe ofron një fabrikë interesante si Aglaonema, kujdesi në shtëpi shqyrtojë atë. A pak për centralin: Lule ynë ka rreth njëqind lloje. Por shumëllojshmëri më popullor është konsideruar "Silver Mbretëresha". Një fabrikë e këtij lloji jashtëzakonisht mirë së bashku. Ajo ka një të bukur, gjethet lëkurë si model gjelbër të ndritshme me një spote të mëdha argjendi. Me përmbajtjen e duhur, kujdes të mirë, gjethet bëhen pothuajse krejtësisht ngjyrë argjendi. Dhe nganjëherë mbretëresha jonë prodhon lule të vogël të verdhë apo të bardhë. Pas wilting lule ripens manaferrat, i ngjan rruaza të kuqe.


Ju duhet të jenë të kujdesshëm. Si një person i vërtetë i gjakut mbretëror, Aglaonema kohë të bukur dhe të pabesë. Këto manaferrat janë helmuese dhe kur prekje mund të shkaktojë helmim. Prandaj, në qoftë se një familje ka fëmijë të vegjël prisni zgjidhur atë në shtëpi. Si të kujdeseni për Aglaonema në shtëpi? Bimore e ndjen në mënyrë të përkryer në shtëpi. Por me fillimin e verës që dorëzon atë më shpesh në rrugë, ndërsa gjethet prytinyayuchy, mbrojtjen e tyre nga rrezet e diellit direkte. Aglaonema e do vendin e mirë-lit, por në gjysmëhije ndihet mjaft mirë. Temperaturë Temperatura optimale për 20-25 ° C. Lule

Në dimër, përmbajtja e tij mund të jetë në ose nën 18 ° C. Është e dëshirueshme që të lejojë ndryshime në temperaturë. Prandaj, nuk e vë në dukje bimën e drafteve - ata thjesht katastrofike për Aglaonema. Lagështia ka mitur e saj në krahasim me të afërmit e tij të tjera. Megjithatë, në ajër shumë të thatë, në krye, gjethet fillojnë të thatë të tokës. Pra shpenzojnë spërkatje ftohtë të pastër (jo të ftohtë!) Ujit. Vetëm në dimër, në temperatura të ulëta, ta bëjë këtë me kujdes dhe si të nevojshme. Lotim Në verë bimore të bollshme lotim si tharje shtresa e lartë e substrate. Lotim duhet të shpenzojë të pastër ujin, pool.

Në vjeshtë dhe dimër me lule nuk është e dëshirueshme si lotim të bollshme dhe substrate tokës tharje. Prandaj, lotim nuk është aq e bollshme, më rrallë, por nuk e le të fortë koma tokës tharje. Tokë Tokës për një jetë të lumtur Aglaonema vini lirshme, acid. Kjo mund të blihen në dyqan ose të përgatisë veten. Për këtë përzierje e myshk torfe, pishe, fletë, rëra në raport 1: 1: 1: 1. Përzierje duhet të jetë si të lirshme. Kur mbjelljen në tenxhere balte, të jetë i sigurt për të vënë atë në fund të kullimit. Mbarësuese Në shtëpi me muajin mars të vona tetor plehrave ushqimit ahlaonemu: azot, fosfor, kalium, gjurmë elementë të dobishme.


Në rrënjë mbarësuese dhe llak lë zgjidhje të dobishme. Kjo duhet të bëhet pas lotim. Kaloni ushqyerit veror në mot me re, që të mos gjethet nuk janë djegur nga rrezet e diellit. Riprodhim Bimëve është propaganduar nga kërcell burimore ose pasardhësve (të bijve). Kjo është bërë e mirë në pranverë ose në fillim të verës. Por nëse është e nevojshme, ne mund të bëjmë atë në çdo kohë të vitit. Lule dhe prerje dhe mbijeton edhe në shtëpi. Nëse bimore juaj i rritur është thellësisht i trishtuar, rënë gjethet, dhe mbeti një rrjedhin gjatë njoftoi se le punën Aglaonema. Prerë rrjedhin në nivelin e substratit.

Atëherë ajo kurrë nuk do të jetë kapriçioz, dhe kanë fuqi për të drejtuar zhvillimin e fidaneve të reja nga buds fjetura. Një pozicionet kërcell në tenxhere të lartë. Ajo do të zhvillojë sistemin rrënjë, e cila së shpejti do të jetë një fabrikë e re. Sëmundje të shpeshta Aglaonema Lë të bëhet i rrudhosur, e thatë në këshilla dhe edges - ajër shumë të thatë. Bimëve mbulua. Gjethet curl, kthehet edges kafe - ajrit të ftohtë apo drafte. Hiq ahlaonemu në një tjetër dhomë të ngrohtë. Gjethet ishin të bardhë dhe njolla të verdha - djeg rrezet e diellit të ndritshme të drejtpërdrejtë. Vendos ahlaonemu një hije llak ujë të ngrohtë. Bimë rritet dobët në skajet e gjetheve të kthehet kafe - ujë shumë të ashpër dhe të ftohtë.

Tallaze ujë grumbulluara. Ujë të qëndrojë për të paktën një ditë. Për të bërë ujë të butë, shtoni kovë (10 litra) i ujit 0,2 g oksalik (mund të zëvendësojnë limon). Prisni vidstoyitsya ujë dhe derdh ahlaonemu. Lule dashuri dëmtuesve të ndryshme. Armiku më i rrezikshëm të manar tuaj, mite merimangë, mealybug, shkëlqim, Whitefly, thrips. Pra, të jetë i sigurt për të aksioneve deri në mjete dhe kohë për përdorimin e tyre në përputhje me udhëzimet për përdorim. Aplikimi kujdesin e duhur, Aglaonema do të rritet mirë dhe t'ju sjellë gëzim. Atëherë me siguri ju jap tuaj të preferuar për pamjen e saj të bukur dhe do të dekoroj shtëpi tuaj.

Fat të mirë! Svetlana,