Pemë çaji vaj Australian


Vaj Tea pemë është prodhuar nga gjethet e Australian pemë çaji emrin botanik të Melaleuca alternifolia. Pavarësisht nga fakti se në botë ka shumë varieteteve të pemë çaji ka veti medicinale të këtij lloji vetëm, dhe vetëm me të janë vaj esencial terapeutike. Kjo pema rritet në kënetave të Australisë veriore, New South Wales dhe Queensland. Në 1770, botanist Joseph Bankat e çoi në Angli, dhe që nga atëherë, emri "pemë çaji" për shkak të lë aromatik britanike filloi të përgatitet çaj. • Australian pemë çaji vaj - një produkt natyral shërimi, i cili fitohet nga gjethet e pemës çaji Australiane.

• Në mënyrë efektive punon me të gjithë lëkurën dhe disa sëmundjeve infektive. • vret bakteret, viruset dhe kërpudhave. • Vetitë shëruese ka vetëm një lloj. Kur blerjen, i kushtoj vëmendje për cilësinë e vajrave Australiane. Too përmbajtje të lartë (ineola mund të shkaktojë alergji, dhe anasjelltas, me numër të pamjaftueshëm të naftës cineole nuk mund të ofrojnë ndihmë në trajtimin). Mirë është vaj, e cila përmban më pak se 5% cineole. Njohja e popullor ... Njerzit autoktonë të Australisë lë çaj përdoret jo vetëm, por edhe për të trajtuar plagët. Supë tyre është përdorur për të trajtuar djegiet, plagët septike, bruises dhe reduktimin e dhimbje.


Aborigjenët njëpasnjëshëm lë pemë çaji, i përzier ato me një përzierje e balta dhe spote zakutuvaly lënduar. ... Dhe mjekësi zyrtar Studimet e fundit kanë treguar se gjethet e pemës çaji përmban vajra të ndryshme thelbësore - monoterpenes, duke përfshirë cineole, i njohur si eukaliptol, i cili gjendet edhe në gjethet e eukalipt. Avantazhi i madh i Australian pemë çaji vaj është se ajo është për përdorim të jashtëm depërton në lëkurë. Nga droga të tjera ai ndryshon pronën për të vrarë bakteret dhe parazitët - kërpudhave, baktereve dhe madje edhe viruset. Pemë çaji antiseptik dhe baktericid vaj.

Që pemë çaji vaj në mënyrë efektive lufton mikrobet, ajo është përdorur për të trajtimin e infeksioneve të caktuara, të sëmundjeve virale dhe fungale, plagë të hapura, djegiet, shkurtime, puçrra fytyre dhe inflamacion nga pickimin e insekteve dhe madje edhe qentë. Vaj Tea pemë është shumë efektive për lëkurën dhe mukozën e kërpudhat - këmbë fungale, mëllenjë, herpes zoster. Ajo ka veprim baktericid në infeksionet e infeksioneve të sipërme të traktit respirator - ftohjet, gripit, sinusit dhe bronkit, forcon sistemin imunitar dhe për këtë arsye mund të përdoret për profilaksi. Në ditët e sotme ne të studiuar mundësinë e përdorimit të pemë çaji vaj për trajtimin e AIDS-it.

Kurë e re për herpes. Njerëzit që vuajnë nga herpes, të cilat po të përsëritura në mënyrë periodike, mund të shërohet duke përdorur pemë çaji vaj, si nga sores ftohtë në buzët dhe në organet gjenitale. Vaj australian nuk është më pak efektive se agjentë të fuqishëm antivirale që shkaktojnë efekte anësore (nëse herpes nuk ka komplikime). Metoda e prodhimit: peme çaj vaj përdoret në formën e krem, tableta ose pastë. Aplikimi. Vaj Australian mund të aplikohet direkt në lëkurë, duke e bërë bazuar në atë fasha ose përfundon. Shtoni disa pika të naftës në ujë për not apo një locion - që ju të mbrojtur lëkurën tuaj nga infeksioni.

Vaj Tea pemë është gargarë dobishme, masazh, Facials dhe flokët. Ju mund të merrni atë me apo inhalimi (në qoftë se ju nuk keni ndezjes naftës) derdh disa pika të ujit në disk. Vaj Tea pemë përmirëson klimën në dhomë dhe mund të përdoret për të dezinfektoj rrobat (nëse dëmtuesit - shtoni pastrues). Ky vaj duhet të jetë në çdo terren kabinetit mjekësi sepse era pengon të gjitha insektet. Rreth alergjik ndaj gjalpë Australian pemë çaji. Përkundër faktit se pemë çaji vaj është një droge të butë aktiv natyral në njerëz të ndjeshme ajo mund të shkaktojë acarim të lëkurës dhe alergji.

Pra, së pari të kryejë një test të lëkurës (në vend 1 rënie). Mos harroni se ky vaj australian mund të merret brenda, por gjalpë gojë poloschuchy, nuk gëlltitni atë! Dhe pemë çaji vaj nuk duhet të marrë në sy dhe nuk mund të zbatohet për gratë shtatzëna dhe fëmijët nën 18 vjet! Nëse ju pryymayet