Përfitim avokado dhe dëm për shëndetin e njeriut


Sot dyqane ju mund të gjeni shumë fruta të ndryshme ekzotike. Ata janë të gjithë në të mirën e tyre për shëndetin e njeriut. Por sfond qëndron avokado (avokado) - një komponent i domosdoshëm të teas, shumë sallata të reja të modës, appetizers dhe një pjesëmarrës të rregullt të puzzles të shumta. Avokado është një fryt i një pemë me gjelbërim të përjetshëm. Homeland konsiderojnë Qendrore saj dhe Amerika e Jugut. Aktualisht pemë avokado janë edukuar komercialisht, fruta të eksportuara në shumë vende. Le të flasim sot për këtë fabrikë të mahnitshme, të përpiqet për të kuptuar se cili prej përfitimeve avokado dhe dëmet për shëndetin e njeriut.

Avokado është shpesh e rrumbullakët, ovale, nganjëherë ka një dardhë. Peel ka një të dendur, jeshile të errët. Në tul fruta pjekur është e verdhë, sipërfaqe me vaj ka, për shije të kujton arra. Në qendër është një farë tul i madh. Çfarë një avokado të dobishme? Si pjesë e avokado është kalium, natrium, kalcium, fosfor. Janë të nevojshme për sasinë e mangan, magnez dhe hekur. Përveç kësaj, fruta janë të pasura me vitamina B, ata kanë vitaminë A, C, PP dhe D.
Frutat mjaft kalori, ushqyesve, të përkryer të kënaqur urinë. Megjithatë, asnjë avokado në sheqer dhe yndyrna sëmurë shkrirjes. Kjo përfitime terapeutike me avokado për përdorimin e saj në të ushqyerit klinike.


Gjithashtu në përbërjen e tij është acid oleik, e cila pengon formimin e pllakatë që ka vetitë e shkrirjes e kolesterolit të akumuluar të dëmshme në gjak. Në procesverbal avokado përmbajtja e trupit të njeriut vitaminë E. Kjo vitaminë e nevojshme mbron qelizat nga shfarosja e viruseve, pasurimin e tyre me oksigjen, për të luftuar ndryshimet e lidhura me moshën në nivel qelizor. Në këtë drejtim se hormonet e saj anëtare, substanca biologjikisht aktive kanë një efekt rinovimin në të gjithë trupin e njeriut. Çfarë pronat e avokado terapeutik? Përfitimet e avokado për shëndetin e njeriut është e paçmueshme. Pronat e shërimit të pothuajse të gjithë bimë, gjethet e saj, fruta, pemë leh dhe fara.

Sipas mjekëve, përbërja përfshin fruta dhe fitonutrieny fitohimikaliyi që kontribuojnë për shkatërrimin e tumoreve, tumoret. Besohet se një sasi e vogël e tul shtohet në salads, ndihmon thithjen e carotenoids 7-15 herë. Në sajë të ushqyesve që janë në pulpë, favore avokado vënë disa lloje të kancerit, pengon procesin e degjenerimit të qelizave të shëndetshme. Ngrënia avokado dobishme për gastrit, ulçerë peptike sëmundje, rrufë stomakut. Enët me shtimin e bimëve tul rekomanduar për anemi, tension të lartë të gjakut, arteriosklerozës, për menstruacioneve dhimbshme.

Dobia shëndetësor avokado nuk është i kufizuar në përdorimin e tul në ushqim. Si pjesë e naftës së saj përmban sasi të mëdha të acideve yndyrore polyunsaturated. Ato ndihmojnë për të përmirësuar gjendjen e lëkurës, ajo ngadalëson plakjen, të rivendosur funksionin mbrojtës të epidermë. Për shkak të naftës është përdorur në mënyrë aktive në kozmetikë. Përveç përdorimit pronat medicinale të naftës mund të normalizuar presionin e gjakut, nivelet e ulëta të kolesterolit. Ajo është përdorur në venat me variçe, arteriosklerozës, anemi, anginë. Përdorur gjerësisht avocados naftës për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës, goditje, sulm në zemër.

Vaj i jashtëm është përdorur për të trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, të trajtojë disa forma të infertilitetit është përdorur për të rritur potencë. Masat tradicionale të avokado 1 tbsp. l. copëtuar gjethe të thata derdh 1,5 cent. ujë të ngrohtë, pastaj për ngrohje të ulët për rreth 8-10 minuta. Pastaj zakutayte mirë, le supë qetësohem. Strain, pini ngrohtë në 0,5 përqind. gjysmë ore para ngrënies. Supë është e dobishme në enterocolitis, i shoqëruar nga diarre, kolit kronik, dizenteria. Trajtimit supë - një muaj. Për të rritur imunitetin, parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të mësipërme, për të rikthyer shëndetin pas një sëmundje është e rekomandueshme të përdorni vaj për 1 orë.

l. Nga 01:00 përpara se të hahet. Kursi i trajtimit - 20 ditë. Kur sëmundja periodontale mund të bëjë aplikimin e nje perzierje te vajit avokado dhe pjeshkës në raport 2: 1. Avokado kozmetike Mish dhe vaj i shkëlqyer kozmetike. Ju mund të përdorni tul si një maskë për të thatë, lëkurë të rrudhosur. Për ta bërë këtë, aplikoni një slurry nga tul e frutave në fytyrë të pastruar dhe qafës. Vendos një garzë indeve të lartë kozmetike. Pas 20 minutash, pije me ujë të ngrohtë. Pas aplikimit të kursit (10 ditë rregullisht) maska ​​avokado përfitimet e saj për të lëkurës do të shprehet në faktin se ajo shtrënguar, fiton butësi, të shkëlqejë në atë rozhladyatsya rrudhave.

Vaj mund të përdoret si një lëkurë mbrojtëse masë nga të ftohtë, dielli, era. Përdorni Syri kujdesit. Ai është i përshtatshëm për njerëz të çdo moshe, gjithashtu mund të përdoret për të lyej lëkurën e fëmijëve. Siç e kemi parasysh përfitimet dhe dëm avokado, unë do të thoja se frytet duhet të kujdeset për njerëz të prirur për të reaksioneve alergjike. Contraindications të tjera nuk kishte. Cheers! Svetlana,